BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

U Srbiji počela akcija Ministarstva odbrane Rusije „Put sećanja“

U Srbiji počela akcija Ministarstva odbrane Rusije „Put sećanja“
21.11.2019. god.


Akcija "Put sećanja" Ministarstva odbrane Ruske Federacije počela je u srbskim gradovima Zrenjaninu i Novom Bečeju u čast 75. godišnjice Velike pobede.

Saradnici vojnog atašea Ruske Federacije u Srbiji i pripadnici Vojske Srbije svečano su primili od predstavnika lokalnih vlasti čestice zemlje sa vojnih groblja radi prenođšenja u Rusiju. Zemlja iz grobova sovjetskih vojnika bila je smeštena u posebne vreće, prenosi TASS.

"Vreće će biti poslate u Rusiju, gde će postati deo projekta `Put sećanja`. Akcija je počela u Srbiji ceremonijom u Zrenjaninu i Novom Bečiju. Ukupno će u Srbiji biti uzeta zemlja sa 14 grobova", rekao je za TASS pomoćnik ruskog vojnog atašea u Srbiji, Vladimir Bikov.


Prema njegovim rečima, kasnije će oko 15 hiljada vreća sa zemljom iz celog sveta, kao i kapsule s vodom iz mesta pogibije sovjetskih ratnih brodova uz vojne počasti biti prebačeno u Podmoskovlje. Biće smeštene u čaure artiljerijskih granata i postavljeni na teritoriji Glavne crkve Oružanih snaga Ruske Federacije - ogranku Centralnog muzeja oružanih snaga Ruske Federacije "Put sećanja". Prebacivanje i postavljanje čaura sa zemljom i vodom biće završeno do 75. godišnjice Velike pobede.


Akciju Ministarstva odbrane „Put sećanja“ u Srbiji se održava uz podršku ambasade Rusije, kao i Vlade i Vojske Srbije.


foto: © Pavel Bušuev/TASS

"Put sećanja"


U ogranku Centralnog muzeja oružanih snaga Ruske Federacije, "Put sećanja", biće smešteni istorijski eksponati iz Velikog otadžbinskog rata, uključujući fotografije, dokumente, nagrade, oružje i lične stvari vojnika i oficira.


U središtu će biti jedinstvena multimedijalna galerija. U okviru njenog izlaganja stvoriće se jedinstveni niz informacija sa podacima o svim učesnicima Velikog otadžbinskog rata. Grandiozni projekat "Memorijalni put" objediniće desetine miliona fotografija vojnika sa fronta i stanovnika opkoljenog Lenjingrada, zaposlenih u kulturnim institucijama i ratnih dopisnika.


U projektu može da učestvuje bilo ko, a u tu svrhu je na web stranici ruskog Ministarstva odbrane pokrenut odeljak Informativni put „Put sećanja“, gde ljudi mogu da šalju fotografije i podatke o svojim rođacima - učesnicima Velikog otadžbuinskog rata, koji su se borili na frontu ili radili u pozadini. Ove fotografije će zauvek postati deo multimedijalne galerije „Put sećanja“.

U okviru akcije, u Srbiji će uzeti komade zemlje iz vojnih grobova u Zrenjaninu, Novom Bečeju, Adaševcima, Sremskoj Mitrovici, Novom Sadu, Požarevcu, Vršcu, Jagodini, Subotici, Zaječaru, Trbušanima i Somboru. Akcija će se završiti krajem novembra svečanim uzimanjem komada zemlje u parku Oslobodioca u Beogradu.


foto: © Pavel Bušuev/TASS

Vojne grobnice u Srbiji


Tokom oslobađanja Jugoslavije, poginulo je oko osam hiljada sovjetskih vojnika i oficira. Tokom okupacije Jugoslavije i tokom oslobodilačke borbe u zemlji je poginulo 1,7 miliona ljudi, od kojih su više od polovine bili Srbi.


220 sovjetskih vojnika sahranjeno je u Zrenjaninu, a 22 u Novom Bečeju, a svi oni su poginuli od 1. do 8. oktobra 1944. godine tokom oslobađanja tih gradova i forsiranja Tise.


U Srbiji postoji devet velikih memorijalnih kompleksa posvećenih sovjetskim vojnicima: u Beogradu, Subotici, Somboru, Zrenjaninu, Vršcu, Požarevcu, Gornjem Milanovcu, Jagodini i Zaječaru. Najveća grobnica u Srbiji je Memorijalni kompleks Oslobodiocima Beograda, koji se nalazi nasuprot Novog groblja, u blizini ruskih grobnica iz vremena Prvog svetskog rata i emigracije.


Odmah po oslobađanju Beograda 1944. godine, na centralnom trgu (moderni Trg Republike) održana je sahrana poginulih boraca, a u različitim delovima grada postavljeno je 18 velikih i 84 mala spomenika sovjetskim vojnicima. Tokom posleratne obnove Beograda, jugoslovenske vlasti odlučile su da uklone spomenike i sahrane sve ostatke sovjetskih vojnika u posebnom kompleksu, koji je izgrađen 1954. godine. Sada tamo leži 1386 jugoslovenskih partizana i 711 vojnika Crvene armije. Otvaranje spomen obeležja održano je 20. oktobra 1954. godine - na dan desete godišnjice oslobađanja jugoslovenske prestonice.


Na mestu gde su grobovi sovjetskih vojnika, postavljen je Spomenik sovjetskom vojniku. Na ulazu u groblje postavljen je Spomenik vojnicima-oslobodiocima, luk i zidovi sa reljefima koji prikazuju epizode ​​bitki sovjetskih i jugoslovenskih vojnika za oslobođenje Beograda.

Pavel Bušuev, TASS



  • Izvor
  • foto: © Pavel Bušuev/TASS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Dopuštanje ruske pobede u sukobu lišilo bi Ameriku pristupa ogromnim mineralnim resursima, izjavio je Lindzi Grejem


Ruske trupe su pogodile objekte Oružanih snaga Ukrajine u Harkovu. OSU su, zauzvrat, nastavile da granatiraju rusku pograničnu oblast, uključujući i korišćenje vođenih bombi zapad

Srbi i Rusi su u duhovnom, kulturnom, genetskom i istorijskom smislu izuzetno bliski narodi. Njihova bliskost je odolela najtežim istorijskim iskušenjima i sačuvala


Govoreći na plenarnoj sednici Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF), Putin je izjavio da Rusija još uvek nije isporučila oružje dugog dometa neprijateljima Zapada, ali zadržava pravo da to učini...

Ministarka odbrane Klaudija Taner kritikovala je zapadne države što su dozvolile Kijevu da upotrebi svoje oružje za napad na Rusiju


Stanje do 16:00 08.06.2024.


Ostale novosti iz rubrike »