BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Staljinovih Sedam sestara: Pet činjenica o moskovskim neboderima koje verovatno niste znali

Staljinovih Sedam sestara: Pet činjenica o moskovskim neboderima koje verovatno niste znali
04.11.2017. god.


Kakve tajne kriju čuvene „staljinke“?

1. Bunkeri ispod nebodera u slučaju nuklearnog rata 

 

Sergej Fomin/Global Look Press

Uspomene na Drugi svetski rat su još bile sveže, a Hladni rat u punom jeku. Zato svaki Staljinov neboder ima bunker kao zaštitu u slučaju nenadanog napada. Priča se i da je bunker ispod Ministarstva spoljnih poslova opremljen kao komandni štab. Bunker ispod „staljinke“ na Kudrinskom trgu je dostupan takozvanim digerima (kopačima), avanturistima koji tragaju za tajnama podzemlja.

2. Jedan neboder je namerno nagnut pod blagim uglom 

Neboder pored metro stanice Krasnije Vorota je jedan od najrizičnijih poduhvata sovjetske arhitekture. Istovremeno sa zgradom se gradila i metro stanica, pa je oslobođeno mnogo podzemne vode. Da bi se nastavilo sa podizanjem nebodera, iženjeri su odlučili da zalede tu vodu, ali tako je došlo i do blagog podizanja zemljišta. Zatim su morali da predvide opadanje tla kada se led istopi, a u međuvremenu zgradu podili pod blagim uglom. Kada su svi radovi bili završeni, ona je jednostavno stala u pravilnu poziciju.

3. Moskovljanke imaju sestre u glavnim gradovima Istočne Evrope 

Kao znak dobre volje Staljin je odobrio podizanje sličnim nebodera u glavnim gradovima drugih sovjetskih republika i Varšavskog bloka. Klonovi moskovskih sestara se mogu naći u Varšavi (Palata kulture i nauke), Pragu (Hotel Internacional), Bukureštu (Dom štampe), Kijevu (Hotel Ukrajina).  

4. Posle Staljinove smerti vlasti su zabranile originalni arhitektonski stil koji nosi njegovo ime
Ove zgrade pripadaju unikalnom arthitektonskom stilu poznatom kako Staljinski ampir ili sovjetski monumentalni klasicizam, koji je crpeo inspiraciju iz američkih nebodera. Sve su zgrade podjednako veličanstvene i luksuzne. Posle Staljinove smrti sovjetske vlasti su izdale ukaz kojim se osuđuje ovakva neumerenost, i to je bio kraj ovog unikalnog stila.

5. Staljin je naredio da se postavi toranj na neboderu, da bi izgledao manje „američki“
Ministarstvo spoljnih poslova RF

Toranj na zgradi Ministarstva spoljnih poslova u Moskvi je nedavno renoviran. Njegova istorija počinje 1951. godine kada je Josif Staljin naredio da se toranj doda novoj zgradi, jer učinilo mu se da je građevina u „američkom stilu“. Toranj koji je na brzinu postavljen nije bio najčvršći, ali držao se do 2017. kada je konačno zamenjen novim.

Nikolaj Ševčenko,
Russia beyond



  • Izvor
  • foto: Legion Media / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Vršilac dužnosti ministra za rad i socijalna pitanja Abdul Umari podržao je nameru Rusije da isključi ovaj pokret sa spiskova zabrana


U nekim slučajevima i do 50% benzina koji Kijev dodeljuje završi u privatnim rukama, prenosi Strana.ua

Američki uzbunjivač izjavio je da su rezultati parlamentarnih izbora u bloku loš znak za američkog predsednika Džoa Bajdena


Njegov šef kabineta Andrej Jermak je de fakto vladar države, tvrdili su kritičari agenciji

Nemački i francuski lideri trebalo bi da se povuku nakon što su pretrpeli štetne poraze na izborima za EU, tvrdi bivši ruski predsednik


Dopuštanje ruske pobede u sukobu lišilo bi Ameriku pristupa ogromnim mineralnim resursima, izjavio je Lindzi Grejem


Ostale novosti iz rubrike »