BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

SAD stišću Srbiju postavljajući ultimatume

31.10.2017. god.

 
Skoro pa sve rešava veličina zemlje i njena politička i vojna "težina". Mnoge evropske prestonice tako misle i postupaju. Ali ne i Beograd. Naročito kada su u pitanju Sjedinjene Države.

Vašington dosledno "stišće" Srbiju, iskorištavajući trgovinsku i ekonomsku zavisnost od SAD-a, kao i vojnu moć, vukući niz nekorektnih političkih poteza. Srbija se suočava sa teškim izborom, jer su joj SAD praktično postavile ultimatum.

To je javno saopštio i predsednik Srbije rekavši da mu je Hojt saopštio: "Imaš to da poštuješ - ako ne poštuješ ti sam razmisli o posledicama", te da Srbija "ne dira u teritorijalni integritet Kosova".

Potvrdu odnosa Vašingtona prema Srbiji pokazao je sastanak pomoćnika američkog državnog sekretara Hojta Brajana Jija sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićićem.

Svojim izjavama ultimatum, mada u javnosti u nešto blažoj formi, Srbiji je saopšten i od ambasadora SAD Kajla Skota.

Ranije je pritisak SAD bio ograničen samo na komentare kongresmena, a sada Stejt Department aktivno radi u tom pravcu, direktno postavljajući ultimatume, i to u samom Beogradu.

Viši naučni saradnik u Centru za proučavanje moderne balkanske krize, Instituta za slavistiku Ruske akademije nauka, Irina Rudneva je izrazila mišljenje da su SAD jasno i glasno povećale pritisak na Srbiju.

"Pritisak na Srbiju je povećan zbog činjenice da zemlja pokušava da ostane neutralna u odnosu na SAD i istovremeno sarađuje sa Rusijom. Time Sjedinjene Države, naravno, nisu zadovoljne. Oni žele da u potpunosti imaju uticaj u regionu. Pored Srbije, možda samo još Makedonija, za razliku od ostalih zemalja u regionu ne sledi jasno politiku EU i stav SAD. Međutim, Srbija pokušava da i dalje zadrži jasnu nezavisnost, te da je oblikuje u svoju spoljnu politiku. To ne odgovara američkoj strani. U tom smislu, može se videti jasan pritisak na Srbiju da prekine saradnju sa Ruskom Federacijom i da poštuje volju i odluke SAD. Vrlo je važno za Amerikance da Srbija konačno pusti Kosovo, te da ova teritorija konačno bude pod kontrolom američke administracije, a što Srbija i dalje ne čini. Veoma je važna i činjenica što Srbija stoji sama uz podršku Rusije u toj odbrani", kaže Rudneva.

Međunarodna situacija verovatno nikada neće postati stabilna, sve dok Vašington prati kurs spoljne politike izgrađen na sukobu sa Rusijom i nametanjem svoje volje drugim zemljama..



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U nekim slučajevima i do 50% benzina koji Kijev dodeljuje završi u privatnim rukama, prenosi Strana.ua


Američki uzbunjivač izjavio je da su rezultati parlamentarnih izbora u bloku loš znak za američkog predsednika Džoa Bajdena

Njegov šef kabineta Andrej Jermak je de fakto vladar države, tvrdili su kritičari agenciji


Nemački i francuski lideri trebalo bi da se povuku nakon što su pretrpeli štetne poraze na izborima za EU, tvrdi bivši ruski predsednik

Dopuštanje ruske pobede u sukobu lišilo bi Ameriku pristupa ogromnim mineralnim resursima, izjavio je Lindzi Grejem


Ruske trupe su pogodile objekte Oružanih snaga Ukrajine u Harkovu. OSU su, zauzvrat, nastavile da granatiraju rusku pograničnu oblast, uključujući i korišćenje vođenih bombi zapad


Ostale novosti iz rubrike »