Sedam vekova postojanja manastira Krupe u Hrvatskoj
Manastir Krupa u Dalmaciji obeležava sedamsto godina postojanja. Sagrađen je u vreme kralja Milutina 1317. godine i posvećen je Uspenju Presvete Bogorodice čiji praznik se danas slavi. To je najzapadniji pravoslavni manastir na ovim prostorima koji je vekovima okosnica opstanka srbskog naroda.
Temelje manastira Krupe, podno Velebita, postavili su monasi iz manastira Krupe na Vrbasu uz pomoć kralja Milutina. Tokom svoje duge istorije taj manastir često je stradao u raznim najezdama, ali je uvek obnavljan. U njemu su sačuvana vredna duhovna i kulturna svedočanstva.
"Materijalna svedočanstva istorije srbskog pravoslavnog naroda tog kraja, govorim o Bukovici, koja su koncentrisana u riznici manastira govore o jednoj neverovatnoj koncentraciji materijala primenjene umetnosti. To su bogoslužbeni predmeti koji se mogu videti u muzeju u jednoj odaji konaka, u manastiru gde se mogu videti ikone, triptisi, diptisi, putiri", rekao je mr Radovan Pilipović, direktor Arhiva SPC.
Pilipović kaže da manastir ima bogatu staru zbirku štampanih i bogatu zbirku rukopisnih knjiga.
Zapis na svodu manastirske crkve svedoči da je obnavljana u vreme cara Dušana. Kraljevi Milutin, Stefan Dečanski, i Dušan, izdavali su manastiru darovnice u vidu zemljišta za izdržavanje, sto se vidi u turskim fermanima.
Manastir je darivala 1494. godine i mati Angelina, srbska despotica. U mletačko-turskim ratovima manastir je teško stradao. U 19. veku brojne bogoslužbene knjige i druge vrednosti, za manastir je pribavio arhimandrit Gerasim Zelić. U bogatoj riznici cuvaju se 22 turska fermana i mnogo toga još. Veliko stradanje manastir je pretrpeo 1941. i 1995. godine.
"Prisustvo manastira Krupe upravo govori o jednoj ukorenjenosti srbskog naroda da manastir Krupa nije neka slučajnost prisustva srbskog naroda na tolikom zapadu nego jedan stožer", rekao je Radovan Pilipović.
U blizini Krupe u Obrovcu danas živi samo oko hiljadu Srba. Posle "Oluje" taj kraj je opusteo, kaže, Dragan Komazec koji ima imovinu u Žegaru kod Obrovca.
"Prostori na kojima smo živeli su bili pretežno srbska područja nastanjena pravoslavnim stanovništvom i prezimena Komazec, Milić, Zelić, Jovančević su iz tog kraja", kaže Dragan Komazec.
Obnova Krupe počela je 2000. godine pa se u velelepnom manastiru odvija monaški život. Malobrojne Srbe dočekuju arhimandrit Gavrilo i vladika Dalmatinski Fotije.
RTS
- Izvor
- / vostok.rs
- Povezane teme
- Srbija
- pravoslavlje
- religija
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.