BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Dačić: Zapadne zemlje imaju primedbe u vezi sa statusa Ruskog humanitarnog centra

Dačić: Zapadne zemlje imaju primedbe u vezi sa statusa Ruskog humanitarnog centra
05.05.2017. god.
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić najavio je da će naredne sedmice pokrenuti inicijativu za rešavanje diplomatskog statusa Srbsko-ruskog humanitarnog centra u Nišu. Dačić kaže da zapadne zemlje imaju primedbe u vezi sa statusom centra, iako su same mnogo više dobile sporazumima sa Srbijom. To pitanje se mora rešiti, ili bi centar mogao da bude ugašen.


Pet godina postojanja i isto toliko bez obećanog – da se srbsko-ruskom centru u Nišu dodele olakšice, privilegije i imuniteti. Ivica Dačić ponovo pokreće pitanje na koje su se dve vlade obavezale još pri osnivanju.

"Ja ću postaviti pitanje premijeru Vučiću, da mi da odgovor: zašto mi ne usvojimo, ne ratifikujemo sporazum sa ruskim ministarstvom o privilegijama i imunitetu koje taj humanitarni centar u Nišu ima? Zato što neke zapadne zemlje to ne daju", kaže ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

O tome što Dačić priznaje dosada se samo spekulisalo. Prvi put 2014. godine, kada se Vladimir Putin iz Beograda vratio bez potpisanog sporazuma koji bi ruskom osoblju u Nišu garantovao poseban status. Tada su iz Vlade demantovali navode da je pripremljen dokument povučen pod pritiskom Angele Merkel. Priznanje da pritisaka ipak ima, kažu poznavaoci, nije slučajno.

"Mislim da raste pritisak da ne potpišemo zato što je sada Zapad mnogo histeričniji nego pre tri godine, kada je Rusija u pitanju. Mislim da Ivica Dačić sada odgovara tom pritisku Zapada. Obraćajući se domaćoj javnosti, on u stvari šalje poruku – pogledajte, ako pitate naše građane, oni će reći ovo je neshvatljivo", kaže novinarka Ljiljana Smajlović.

Neshvatljivo, jer je slične sporazume Srbija već potpisala sa drugim zemljama – poput SOFA sporazuma iz 2006. godine, koji predviđa slobodu kretanja i imunitet američkim vojnicima, i onog iz 2014, koji isto garantuje pripadnicima NATO-a. Zašto se to osporava ruskom osoblju, među kojem nema vojnika?

"Mislim da je Zapadu jako važno da posebno Srbiji pošalje poruku – mi ne gledamo blagonaklono ni na kakvo rusko prisustvo ovde, a pogotovo na neko koje je u uniformi. A pogotovo ne da vi nas izjednačite u privilegijama", dodaje Ljiljana Smajlović.

Srbsko-ruski centar formiran je 2012. godine. Reaguje u vanrednim situacijama u zemlji i regionu, poput u slučaju poplava u Obrenovcu. Eventualni diplomatski status za osoblje, uveravaju poznavaoci, ne bi uticao na rad.

"Mislim da ne postoji u ovom trenutku nagoveštaj da bi centar mogao da dobije bilo kakve druge zadatke osim onih koji su dogovoreni zajedno sa srbskim vlastima. To je srbski centar, na srbskoj teritoriji, i ako se tamo bilo šta dešava što može da naiđe na kritike recimo iz EU, onda je to pitanje na koje treba da odgovori Vlada Srbije", poručuje vojni analitičar Aleksandar Radić.

Iako ima prefiks humanitarni, u stranim medijima često je opisivan kao sumnjiv, a AP ga je nazvao ruskom špijunskom bazom.

RTS



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Priprema deteta za letovanje na moru može biti uzbudljiva, ali i stresna aktivnost za roditelje, pogotovo ako je to prvo putovanje sa mališanom. Ključ je u tome da se...


Odluka je usledila nakon ostavke centrističkog člana tog tela, bivšeg ministra odbrane Benija Ganca

Bivši predsednik je izjavio da će „rešiti” ukrajinski sukob i pre stupanja na dužnost


Na zaporoškom pravcu konačno je uzeto pod kontrolu naselje Zagornoje, odakle su OSU isterane prošle godine. Ruske jedinice su napredovale kroz grede na jugu i istoku, nakon čega su...

Ruske trupe su izvele nekoliko ciljanih udara na ciljeve na teritoriji pod kontrolom OSU, između ostalih, ponovo pogodivši aerodrom Mirgorod u Poltavskoj oblasti.


Ukrajinski lider je odbacio uslove Rusije za okončanje sukoba


Ostale novosti iz rubrike »