BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Pre 56. godina obavljen prvi čovekov let u kosmos

Pre 56. godina obavljen prvi čovekov let u kosmos
12.04.2017. god.
Godišnjica leta Jurija Gagarina oko Zemlje


Danas Rusija po 56. put slavi Dan kosmonautike. Pre 56 godina 12. aprila 1961. godine Jurij Gagarin na brodu „Vostok“ je prvi u svetu leteo oko Zemlje. Let je trajao 108 minuta i započeo je novu eru u osvajanju kosmosa.

Kako je rekao direktor Instituta kosmičkih istraživanja RAN Lav Zeljonij, u najbližim godinama ruska kosmička nauka postavlja nove zadatke – ekspediciju na Mesec, na kojem su naučnici otkrili vodu u obliku leda. A zatim se planira let na Mars i druge planete, rekao je Zeljonij.

Prema rezoluciji Generalne skupštine OUN 12. april je zvanično proglašen za Međunarodni dan leta čoveka u kosmos.



12. aprila 1961. godine sovjetski  pilot Jurij Gagarin je na brodu Vastok izvršio let oko planete. Počela je kosmička era čovenčanstva. Od 2011. godine na predlog Rusije je Generalna Skupština UN  objavila taj dan Međunarodnim danom leta čoveka u kosmos.



U sovjetskom odredu kosmonauta broj 1  bilo je 20 ljudi. Svako od njih je sanjao o prvom letu, ali je otvorio put u kosmos upravo Jurij Gagarin. On je bio  najbolji među jednakim, - kaže dvostruki heroj Sovjetskog Saveza, general-major avijacije, pilot-kosmonaut  Viktor Gorbatko, koji je tri puta leteo u orbitu. Danas je od tog tima ostalo samo četiri čoveka.

 



Legendarni let je trajao svega 108 minuta, ali je on omogućio da se savlada psihološka  prepreka i dokaže da je čovek sposoban da leti ka zvezdama. Pored toga je taj događaj postao trijumf sovjetske nauke i industrije i pobeda nad SAD-om u  velikoj konkurenciji  u otvaranju vrata u kosmos. Od tog je vremena kosmonautika postala lokomotiva naprednih dostignuća i teritorija tesne saradnje različitih zemalja.

Na mestu gde se čuveni kosmonaut spustio, 27 kilometara od Engelsa, danas se nalazi arhitektonski kompleks „Gagarinsko polje", u čijem se centralnom delu nalazi spomenik Gagarinu.

U početku se na tom mestu nalazio stubić sa daskom na kojoj je bio natpis: „Ne pipajte. 12.04.51. 10 č. 55 m. Mosk. vrem."



Godinu dana kasnije tu je napravljeno malo postolje, a sada se na tom mestu, osim spomenika Gagarinu, nalazi i obelisk sa kosmičkom raketom.

To mesto je 2012. godine dobilo status „znamenitost od federalnog značaja".

Sam Gagarin je smatrao simboličnim sletanje blizu Saratova, gde je pohađao tehničku školu i gde je u lokalnom aero-klubu naučio da leti na avionu „Jak-18".

„Moj povratak iz kosmosa dogodio se baš na tim mestima na kojima sam prvi put u životu leteo avionom", pričao je Gagarin.

Sovjetski pilot i kosmonaut Jurij Gagarin u kosmičkoj kapsuli „Vostok 1" poleteo je sa kosmodroma u Bajkonuru. Gagarin je obleteo jedan krug oko zemlje za sat i 48 minuta. Kretao se brzinom od 27.500 kilometara na sat i dosegao je visinu od 327 kilometara.

Prilikom sletanja, Gagarin je iskočio padobranom na visini od sedam kilometara i bez problema se prizemljio.

 


Kada je poleteo u kosmos imao je čin majora, a kada je sleteo na zemlju bio je pukovnik. Zbog podviga, 27-godišnji Gagarin je odlikovan i ordenom Sovjetskog Saveza.

Gagarinu su podizani spomenici, ulice su dobijale njegovo ime, njegova slava postala je svetska. Njegovo rodno mesto dobilo je ime po njemu, a takođe i jedan krater na Mesecu.

Jurij Gagarin je poginuo 27. marta 1968. u avionskoj nesreći dok je testirao jedan mlazni avion. Trebalo je to da bude, kako je sam izjavio pred let, jedan rutinski zadatak. Bilo mu je svega 34 godine.

Urna sa njegovim pepelom je postavljena uz zidine Kremlja.



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Glavna pretnja Evropi ne dolazi od Moskve, već od kritične zavisnosti od SAD, izjavio je predsednik


Zapadnoj propagandi postaje sve teže da ubedi globalnu većinu, rekao je izaslanik Rusije u UN

Oružane snage Rusije su u protekla 24 sata gađale vojne ciljeve ukrajinskih formacija na teritorijama pod kontrolom OSU, uključujući Dnjepropetrovsku i Harkovsku oblast. Posebno je pogođen vojni aerodrom Kulbakino,...


Doniranje borbenih aviona Kijevu neće uključiti članove alijanse u sukob, insistira Jens Stoltenberg

Ivan Sirski, pastorak Aleksandra Sirskog, je govorio o karakteru i izdaji svog očuha


Igre BRIKS-a otvorene su u Kazanju i trajaće do 24. juna, dok će se u 27 sportskih disciplina takmičiti oko 5.000 sportista. Učestvuje 97 država, svoje predstavnike - njih...


Ostale novosti iz rubrike »