BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Najpoznatiji lekoviti izvori Rusije

Najpoznatiji lekoviti izvori Rusije
01.04.2017. god.
Ako tražite eliksir mladosti i „sibirsko zdravlje”, onda će vam dobro doći ovaj kratki pregled najpopularnijih banja Rusije.


Ako tražite eliksir mladosti i „sibirsko zdravlje”, onda će vam dobro doći ovaj kratki pregled najpopularnijih banja Rusije.

1. Kamčatka

Među turistima koji posećuju Kamčatku najpopularniji termalni izvori su Malkinski. Voda izvire direktno iz zemlje i formira mala jezera u kojima se temperatura vode kreće od +20 do +40 stepeni Celzijusa. Svuda se oseća miris sumpor-vodonika. Temperatura vode u jednom izvoru može varirati, u zavisnosti od podzemnih procesa u stenama Kamčatke. Ponekad dostiže čak i +84 stepena. Malkinski izvori su odlično mesto za ljubitelje kontrastnih kupki. To je procedura naizmeničnog kupanja u toplijim i hladnijim izvorima.

 

Shutterstock/Legion-Media
 

Na Malkinskim izvorima se može birati smeštaj u kućicama turističkog odmarališta sa toplim bazenom i auto-kampom, blizu hladnih mineralnih izvora sa pijaćom vodom „Malkinska” lokalne proizvodnje, koja leči bolesti srca i krvnih sudova (može se kupiti u prodavnicama Petropavlovska Kamčatskog).

Želite li da se na snoubordu spustite sa uzvišice i da kroz paru koja izbija iz izvora sa temperaturom vode od 30 stepeni uskočite pravo u otvoreni bazen? Takvu mogućnost pruža odmaralište „Snežna dolina”. Zimi se ovde organizuje frirajd, a posle klizanja možete opustiti mišiće u termalnom bazenu.


2. Altaj


Belokuriha. Press photo
 

Belokurihinski radonski izvori u Altajskim planinama dosta su se promenili otkako su pronađeni krajem 19. veka – prerasli su u čitav kompleks sanatorijuma klimatske banje Belokuriha.

Bazeni sa izvorima podsećaju na veliki granitni pehar od mnoštva „dubokih tanjira” poređanih jedan iznad drugog. Voda prolazi kroz te lavirinte, cirkuliše, postepeno se zagreva na suncu i puni se radonom i aerojonima koje sadrži altajski vazduh, a zatim izlazi na površinu u vidu termalnih izvora sa temperaturom +28 stepeni Celzijusa.


Press photo
 

Radon spada u radioaktivne hemijske elemente, ali njegovo korišćenje u veoma malim dozama ima lekovito dejstvo – normalizuje sadržaj krvi, sprečava upale i usporava procese starenja u organizmu.

3. Krasnodarski kraj


Macesta. TACC/Viktor Kljuškin
 

Zdravstveni turizam Krasnodarskog kraja razvijao se u banjama Maceste, koja je nedavno obeležila 113 godina postojanja. Prema omiljenoj legendi ovdašnjih vodiča, kada je u Macestu dolazio sovjetski lider Leonid Brežnjev (bio je na čelu SSSR-a od 1964. do 1982. godine), njega su prilikom ulaska u sanatorijum „pridržavali, a iz sanatorijuma je izlazio sam, i to energičnim korakom”.

Odrasli i deca sa termičkim ili hemijskim opekotinama, pacijenti svih uzrasta koji se teško kreću, ali i potpuno zdravi ljudi koji teže da produže svoj vek – svi dolaze u Macestu. Pored vode pune sumpor-vodonika u ovoj banji se koristi i bromna i jodna mineralna voda sa izvora iz susedne banje Kudepste.


Shutterstock/Legion-Media
 

Turisti na portalu TripAdvisor kažu da je „sumpor-vodonik veoma agresivna supstanca, koja uništava sve, pa čak i karamičke pločice, i zato enterijer izgleda pohabano, ali se to kompenzuje time što se čovek posle banje odlično oseća”.

Vodu iz macestinskih izvora možete poneti sa sobom ako imate posudu, ali imajte u vidu da ona jako miriše na sumpor-vodonik i njena lekovita svojstva ne traju duže od 24 časa.


4. Kavkaske mineralne vode


Kislovodsk. Lori/Legion-Media
 

Klasiku ruskog „hidrotermalnog turizma” čini trougao kavkaskih banja sa balneoterapijom. One se nalaze u dolinama usred planina između Crnog i Kaspijskog mora.

U 19. veku je boemska i intelektualna elita rado odlazila u banje Kislovodska, gde su lekovite procedure zasnovane na spoju mineralne vode „Narzan” i planinskog vazduha, kao i na dugim šetnjama po banjskom parku. Po preporuci prestoničkih lekara u Kislovodsk su radi lečenja i nadahnuća dolazili ruski pisci Aleksandar Puškin, Mihail Ljermontov i Lav Tolstoj.


Kislovodsk. Lori/Legion-Media

U specijalnim banjskim galerijama i paviljonima Pjatigorska i Jesentukija nudi se pijaća voda koja sadrži ugljen-dioksid, sumpor-vodonik i minerale. Ona leči želudac i jetru i reguliše metabolizam.

Jekaterina Muhina,
Ruska reč



  • Izvor
  • Ilustracija: depositphotos/v.bogatov/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stanje do 16:00 08.06.2024.


Bivša članica AfD-a Olga Petersen tvrdi da su vlasti u Hamburgu planirale da zaplene njenu decu

Ruski Kazanj predstojećeg leta biće domaćin petog izdanja Igara BRIKS-a na kojima će pod svojom zastavom nastupiti i Republika Srbska.


Svečano otvaranje 22. Međunarodnog mini basket festivala „Rajko Žižić“ održano je u hali 3 Beogradskog sajma. Festival koji okuplja mlade nade naše košarke traje od 7. do 9. juna,...

Da bi se to postiglo, na vlast moraju da dođu promirovne snage, izjavio je mađarski premijer


Sukob u Ukrajini će se završiti pod uslovima Moskve, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »