BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Senat SAD omogućio senatorima da se izjasne o prijemu Crne Gore u NATO

Senat SAD omogućio senatorima da se izjasne o prijemu Crne Gore u NATO
28.03.2017. god.


Američki Senat podržao je proceduralnu meru kojom je okončana rasprava i omogućeno da se senatori izjasne o Protokolu o prijemu Crne Gore u NATO.

Za okončanje rasprave glasalo je 97 senatora, dok su protiv bili senator iz Kentakija Rend Pol i njegov stranački kolega iz Jute Majk Li.

Lider republikanske većine, senator iz Kentakija Mič Mekonel, rekao je na početku sednice da bi pozitivno glasanje o protokolu za Crnu Goru dalo znak ostalim zemljama koje žele da se pridruže Alijansi da put do članstva, iako težak, nije uzaludan.

Mekonel je naglasio da se Sjedinjene Države i evropski saveznici suočavaju sa brojnim pretnjama i da je NATO i dalje izuzetno dragocen savez.

Takođe je naveo da SAD traže od svojih saveznika da ispune svoje obaveze i izdvoje dva odsto BDP-a za odbranu da bi Alijansa mogla da poboljša svoje kapacitete.

„Zato i mi moramo da ispunimo svoje obaveze, uključujući i glasanje u Senatu za Protokol o pristupanju Crne Gore“, istakao je republikanski lider.

Takođe je dodao da ruski predsednik Vladimir Putin na sve načine pokušava da zastraši zemlje koje žele da postanu članice Alijanse i da proširi uticaj Rusije.

Podršku ratifikaciji protokola pružio je i predsedavajući senatskog spoljnopolitičkog odbora, republikanac iz Tenesija Bob Korker.

Senator iz Kentakija Rend Pol, jedini koji se zasad javno protivio širenju Alijanse na Crnu Goru, rekao je da NATO od prijema Crne Gore i njenih 2.000 vojnika neće imati mnogo koristi.

Prema njegovim rečima, prijem Crne Gore samo bi predstavljao dodatnu finansijsku i vojnu obavezu za SAD i ne bi unapredio bezbednosne i nacionalne interese te zemlje.

On je rekao da ne želi da se Amerika prijemom Crne Gore obaveže da će slati svoje vojnike u potencijalni konflikt ako budu morali da brane Crnu Goru.

Pol je takođe tražio da se usvoji amandman koji bi predviđao da Kongres SAD odobri ulazak u rat u slučaju aktivacije Člana 5 Povelje NATO-a.

Senator Korker je odbacio zahtev ističući kako Član 5 Povelje NATO-a podrazumeva da se članice međusobno brane.

Tanjug



  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske trupe su pogodile objekte Oružanih snaga Ukrajine u Harkovu. OSU su, zauzvrat, nastavile da granatiraju rusku pograničnu oblast, uključujući i korišćenje vođenih bombi zapad


Srbi i Rusi su u duhovnom, kulturnom, genetskom i istorijskom smislu izuzetno bliski narodi. Njihova bliskost je odolela najtežim istorijskim iskušenjima i sačuvala

Govoreći na plenarnoj sednici Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF), Putin je izjavio da Rusija još uvek nije isporučila oružje dugog dometa neprijateljima Zapada, ali zadržava pravo da to učini...


Ministarka odbrane Klaudija Taner kritikovala je zapadne države što su dozvolile Kijevu da upotrebi svoje oružje za napad na Rusiju

Stanje do 16:00 08.06.2024.


Bivša članica AfD-a Olga Petersen tvrdi da su vlasti u Hamburgu planirale da zaplene njenu decu


Ostale novosti iz rubrike »