BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Peking osudio „namerno izmišljen” izveštaj Pekinga o kineskoj pretnji

RT: Peking osudio „namerno izmišljen” izveštaj Pekinga o kineskoj pretnji
06.11.2021. god.
„SAD su najveći izvor globalnih nuklearnih pretnji“

Ministarstvo odbrane Kine uložilo je zvanične proteste SAD-u zbog najnovije procene kineske vojske od strane Pentagona. Nije Peking već Vašington taj koji predstavlja pretnju svetu, navodi se u saopštenju.


Kineska vojna strategija i politika su isključivo defanzivne, navelo je Ministarstvo u osuđujućem saošptenju, dodajući da je njeno vojno napredovanje usmereno isključivo na „čuvanje nacionalnog suvereniteta, bezbednosti i razvoja“.

"To ne predstavlja pretnju nijednoj naciji", dodaje se u saopštenju.

Saopštenje je dato kao odgovor na godišnji izveštaj američkog ministarstva odbrane za 2021. godinu u kojem se detaljno navode „vojni i bezbednosni razvoji“ u kineskoj vojsci. U njemu je Pentagon izrazio posebnu zabrinutost zbog brzog rasta nuklearnog potencijala Kine, te se navodi da Peking „namerava da ima najmanje 1.000 nuklearnih bojevih glava do 2030. godine“, što je više od ranijih procena Vašingtona.

Kina je odgovorila kritikujući Vašington zbog njegovog raspirivanja „namerno izmišljene” kineske vojne pretnje i nazvala samu činjenicu da je Pentagon objavio izveštaj o vojnom potencijalu Kine „činom hegemonizma”. U odgovoru se navodi da bi SAD umesto toga trebalo da se usredsrede na sopstvenu ulogu Amerike u narušavanju međunarodne bezbednosti.

„SAD su najveći izvor globalnih nuklearnih pretnji“, navodi se u kineskom saopštenju i dodaje da Amerika poseduje veći nuklearni arsenal i da je nedavno ubrzala svoju modernizaciju u oblasti nuklearnih sposobnosti, kao i sajber i kosmičkih operacija. Prema podacima američkog Stejt departmenta, od septembra 2020. arsenal Vašingtona se sastoji od 3.750 nuklearnih bojevih glava.

SAD su se takođe „beskrupulozno“ povukle iz Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa iz 1987. godine, čime su „veštački stvorile“ ozbiljne rizike za međunarodnu kontrolu naoružanja, dodala je kineska vlada.

Sporazum o INF-u, koji su SAD potpisale sa SSSR-om, zabranio je dvema državama da poseduju bilo kakve balističke ili krstareće rakete na kopnu i lansere raketa dometa između 500 i 5.500 km. Vašington se povukao iz njega 2019. godine, pod predsednikom Donaldom Trampom, okrivljujući Rusiju za navodno kršenje sporazuma – optužba koju je Moskva više puta negirala.

Peking je takođe upozorio SAD da se ne mešaju u njihove „unutrašnje stvari“, uključujući odnose Amerike sa Tajvanom, koji Kina smatra „neotuđivim“ delom svoje teritorije. U sredu je general Mark Mili, predsedavajući Zajedničkog štaba američkih snaga, rekao da američke snage imaju sposobnost da brane ostrvo, ako Kina pokuša da ga zauzme.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Reuters / Jason Lee / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Govoreći na plenarnoj sednici Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF), Putin je izjavio da Rusija još uvek nije isporučila oružje dugog dometa neprijateljima Zapada, ali zadržava pravo da to učini...


Ministarka odbrane Klaudija Taner kritikovala je zapadne države što su dozvolile Kijevu da upotrebi svoje oružje za napad na Rusiju

Bivša članica AfD-a Olga Petersen tvrdi da su vlasti u Hamburgu planirale da zaplene njenu decu


Da bi se to postiglo, na vlast moraju da dođu promirovne snage, izjavio je mađarski premijer

Mađarski premijer tvrdi da se EU približava tački bez povratka u Ukrajini koja bi mogla dovesti do vojnog sukoba sa Rusijom.


Naoružavanje Ukrajine od strane Vašingtona će se vratiti nazad, upozorio je bivši ruski predsednik


Ostale novosti iz rubrike »