Ukoliko ste nezaposleni , postavite sebi ciljeve, promjenite neke navike i pokušajte otvoriti vrata poslovnog svijeta.
Ovo su neki savjeti koji bi vam mogli olakšati potragu za poslom.
1. Multitasking
Neki su uspješni radeći više stvari odjednom, ali istraživanje je pokazalo da samo 2% populacije učinkovito izvodi više radnji istovremeno. Za ostale, to je samo loša navika koja umanjuje koncentraciju i u konačnici vas čini manje produktivnima.
2. Odgađanje najvažnijeg posla za kasnije
Uobičajeno dan započinjemo jednostavnim zadacima, a teže ostavljamo za poslije. Istraživači kažu da imamo ograničenu količinu volje, koja se tokom dana smanjuje. Iz tog razloga najteže zadatke najbolje je odraditi odmah.
3. Neuspjelo postavljanje prioriteta
Neki smatraju kako puno ciljeva znači i puno uspjeha - ako jedna ideja propadne, ostaju one na koje se možete osloniti. Međutim, ovo ponašanje može biti neproduktivno. Lista od 20 stvari koje trebate obaviti super je ideja, ali za početak, pokušajte se koncentrisati na 5 najvažnijih.
4. Previše planiranja
Mnogo ambicioznih i organizovanih ljudi pokušava povećati svoju produktivnost preciznim planiranjem svakog sata u danu. Nažalost, stvari ne idu uvijek po planu, neočekivan zadatak ili bolest bližnjeg mogu vas izbaciti iz ravnoteže. Pokušajte isplanirati nekoliko konkretnih sati u danu, čime ćete biti fleksibilniji kasnije.
5. Premalo planiranja
Strategija je najvažnija faza za postizanja dugotrajnih ciljeva. Odredite što želite kao konačni ishod, a zatim osmislite i prve korake. Na pola puta do cilja moći ćete se osvrnuti i vidjeti idete li u pravom smjeru.
6. Perfekcionizam
Korijen odugovlačenja često je misao da nećemo obaviti dobar posao. Britanski filozof Alain de Botton kaže: "Počinjemo raditi tek kada strah od nerada postane veći od straha da ćemo pogriješiti, a za to treba vremena." Jedini način za pobijediti odugovlačenje jest da u manjoj mjeri težimo perfekcionizmu. Briga oko detalja na kraju se pokaže nebitnom. Praveći se da vam je zadatak nevažan i da je u redu pogriješiti moglo bi vam pomoći da prije ostvarite vlastiti cilj.
7. Kad na webu pronađete zanimljiv oglas za posao, ne odugovlačite do zadnjeg dana i prijavite se na oglas odmah. Potrudite se odmah pronaći prijatelja, poznanika ili bivšeg šefa koji će vam dati preporuku i reference.
8. Budite pažljivi pri slanju otvorenih molbi i biografija - ne šaljite ih baš svakom koga poznajete. Prilikom slanja biografija pazite da budete tačni i specifični kad se radi o imenu, adresi i vrsti posla određenog poslodavca.
9. Razmislite hoće li neki posao biti samo loša zamjena za ono što stvarno želite, jer uvijek postoji mogućnost da se stanje na tržištu rada popravi.
10. Investirajte u svoje znanje. Učite, učite...bilo samostalno ili pohađanjem različitih kurseva, obuka, seminara, konferencija. Završen studij je tek početak učenja...
Neka nova 2018. bude vaša uspješna poslovna godina