BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kosmička letelica sa posadom prvi put pristala do modula „Nauka“ na Međunarodnoj kosmičkoj stanici

Kosmička letelica sa posadom prvi put pristala do modula „Nauka“ na Međunarodnoj kosmičkoj stanici
28.09.2021. god.


Letelica sa ljudskom posadom "Jurij Gagarin", odnosno "Sojuz MS-18" pristala je na višenamenski laboratorijski modul "Nauka". 

Ovo je prva kosmiča letelica sa ljudskom posadom koja pristala na modul "Nauk" koji dopremljen na Međunarodnu kosmičku stanicu 29. jula. Na brodu su ruski kosmonauti Oleg Novicki i Peter Dubrovnik, kao i američki kosmonaut Mark Vande Haj. Pristajanje je izvršeno u manuelnom režimu.


"Roskosmos" je naveo da je ovog puta autonomni let kosmičke letelice trajao 42 minuta.



Kako je ranije objašnjeno u državnoj korporaciji, operacija je bila neophodna da bi se oslobodila priključna stanica modula "Rassvet", do koje bi 5. oktobra trebalo da pristanu kosmiča letelica "Sojuz MS-19" sa ljudskom posadom sa kosmonautom Antonom Škaplerovim, glumicom Julijom Peresild i rediteljem Klimom Šipenkom.

Podsetimo, modul „Nauka“ je pristao na Međunarodnu kosmičku stanicu 30.07.

"Nauka" je prvi ruski segment posle 11 godina koji je poslat na Međunarodnu kosmičku stanicu. Poslednji je bio mali istraživački modul „Rasvet“, lansiran 2010. godine.



"Nauka", koja će se koristiti za eksperimente, takođe može da generiše kiseonik za šest osoba, kao i da regeneriše vodu iz urina. 
 
Na modul je priključena takozvana evropska robotska ruka (ERA) koja može pomoći u instaliranju i zameni komponenti MKS-a bez potrebe za izlaskom u otvoreni kosmos.
 
"Modul `Nauka` se nalaziti ispod servisnog modula `Zvezda` i namenjen je za primenu ruskog programa naučnih i primenjenih istraživanja i eksperimenata“, navodi se u saopštenju "Roskosmosa".
 



Modul je napravljen od nerđajućeg čelika, legure aluminijuma i kevlara.

Ranije ove godine, šef "Roskosmosa" Dmitrij Rogozin otkrio je da će se Moskva povući iz projekta Međunarodne kosmičke stanice 2025. godine i napraviti svoju kosmičku stanicu ako SAD nastave da uvode sankcije protiv ruskog kosmičkog sektora. Predsednik Vladimir Putin već je potpisao projekat za orbitalnu stanicu samo za Rusiju, koja bi se sastojala od tri do sedam modula.




  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Kosmonavt Roskosmosa Oleg Novickiй/Press-služba GK \"Roskosmos\"/TASS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zapadni modeli veštačke inteligencije često pružaju „pristrasne“ informacije čak i ako nisu programirani da to rade, tvrdi Marija Zaharova


Na Morskoj olimpijadi, koju je i ove godine organizovao Fakultet morskog i rečnog transporta iz Sankt Peterburga učestvovalo je 48 fakulteta i škola iz Rusije, jedna škola iz...

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti


Ostale novosti iz rubrike »