BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Umetnost iz računarskog oblaka

Umetnost iz računarskog oblaka
21.07.2023. god.

Kompanija Meta, koja je vlasnik popularnih društvenih mreža Facebook, Instagram i Whats App saopštila je da radi na razvoju sopstvenog Ai-modela veštačke inteligencije, koji će uskoro biti dostupan korisnicima.

I drugi tehnološki gigant, kompanija Microsoft, predstavila je svoj Ai-model u okviru usluge pretrage interneta Bing. 
 
Pojedini nemački  magazini su se već odlučili da smanje broj zaposlenih, te da ove autore zamene Ai softverom. Neke od usluga veštačke inteligencije, poput izuzetno popularnog Chat GPT-a već sada mogu da napišu veoma dobre članke, naročito na temu sporta, automobila ili vremenske prognoze. Ipak, Chat GPT i dalje ne može da istražuje ili da pribavlja nove lokalne informacije, jer je njegov 'Ai model' načinjen na osnovu već postojećih informacija na Internetu. Stručnjaci veruju da će zbog ovoga najviše profitirati mali lokalni mediji, u mestima gde nema drugih izvora informacija, i gde Ai nikada neće moći da prikupi podatke.
 
Nikola Tasić, IT stručnjak i programer, navodi da danas svako može da koristi veštačku inteligenciju, čak i sa svog telefona:
 
"Mi već imamo brojne Ai usluge u našim uređajima, čak iako to ne znamo. Naime, većina novih smartfona ima ugrađene opcije za Ai obradu slika sa kamere, čitanje teksta iz raznih aplikacija, pa čak i igrice zasnovane na veštačkoj inteligenciji. Takođe, svi korisnici Google Android operativnog sistema mogu koristiti 'Google Lens' vizuelnu pretragu, pomoću koje je dovoljno slikati bilo koji proizvod, lokaciju ili predmet telefonom i odmah dobiti informacije o njemu"
 
Književnik Dušan Aritonović smatra da internet i moderne tehnologije mogu samo da doprinesu kvalitetu autora i njihovih dela:
 
"Internet u današnje vreme čini lako dostupnim sve, pa, između ostalog, i pisce i autore. Sada je osnovni i najpopularniji vid brzog traženja informacije Google, pa tako i informacije o knjigama, piscima, njihovim autorima, književnim žanrovima koje pojedini pisci preferiraju, stilovima pisanja, i svemu ostalom što bi nam moglo biti od koristi."
 
Na internetu već postoji na desetine usluga za 'self publishing' tj. samostalno digitalno objavljivanje knjige. Ovakve knjige mogu biti u formi elektronske knjige za digitalne čitače i tablete, te u PDF obliku za druge uređaje. Neki od modela veštačke inteligencije već mogu i da pisani tekst pretvore u 'audio knjigu', te da tekst pročitaju nekim od desetina ponuđenih glasova. Poslednjih meseci se takođe pojavilo i na desetine novih 'Ai image creator' usluga kao što su Craiyon, Fotor Ai, Stable Diffusion i Bing Image Creator, a koje omogućavaju da putem web preglednika korisnici kreiraju slike ili čitava digitalna umetnička dela. I sam Google ima sličnu uslugu pod imenom DALL-E, a koja će uskoro predstaviti i svoju novu, unapređenu verziju. Druge usluge ovog tipa, poput Midjourney, su morale da ukinu svoju besplatnu verziju zbog ogromnog broja korisnika. 
 
M. N 
 
Foto: Deejayiwan / Midjourney 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Što pre Srbija smogne snage da se priključi Novom svetu, ponosno i bez ostatka nastavi da razvija svoje bratske odnose sa Rusijom i oslobodi se navedenih okova i zabluda,...


Prema regulatoru, renminbi je u maju činio 54 odsto udela na deviznom tržištu

Ne bi trebalo da postoje ograničenja u tome kako Moskva uzvraća za „maksimalnu štetu“, tvrdi bivši predsednik


 Bez obzira da li planirate diplomske ili master studije, ili ste već u poslovnom svetu pa želite da se usavršavate, neophodna je volja i rad na sebi kako bismo...

Ruske trupe su tokom dana izvele seriju napada na ciljeve na teritoriji Ukrajine, uključujući Poltavsku i Dnjepropetrovsku oblast. Na internetu su se pojavili snimci uništenja Su-27


Nove mere su usmerene na kompanije u zemljama poput Kine u pokušaju da „obeshrabre“ trgovinu sa Moskvom


Ostale novosti iz rubrike »