BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Koliko etničkih zajednica živi u Rusiji?

Koliko etničkih zajednica živi u Rusiji?
21.11.2021. god.
Najveća zemlja na svetu veoma je šarolika u etničkom smislu. Čak ni građani Rusije ne mogu lako da odgovore na pitanje koliko naroda živi u njihovoj zemlji.

Na ruskom se „Rus“ kaže „russkiй“, a postoji i posebna reč „rossiяnin“ koja znači „građanin Rusije“ nezavisno od nacionalne pripadnosti. Milioni ljudi u Rusiji se po nacionalnosti ne izjašnjavaju kao Rusi, piše Russia beyond.

Festival kulture i sporta naroda Kavkaza u Groznom.

Prema popisu iz 2010. godine u Rusiji žive 193 etničke zajednice. Zvuči kao da ih je mnogo, ali u stvari i nije. Rusija ne spada čak ni među prvih 50 zemalja sa najvećim etničkim diverzitetom i po pripadnosti stanovništva različitim etnosima tretira se kao monolitna (prvih 20 zemalja na vrhu rang-liste etničke raznolikosti nalaze se u Africi). Od 146 miliona stanovnika Ruske Federacije 80,1% su Rusi, a svih ostalih ukupno ima 19,9%.

I pored toga, skoro dve stotine naroda doživljava Rusiju kao svoju otadžbinu. Navodimo 10 najbrojnijih etnosa u Ruskoj Federaciji.

 

Infografika - Largest Ethnic Groups In Russia

Zajednički život u istoj državi

Mnoge etničke zajednice imaju određenu autonomiju jer su prilikom formiranja Sovjetskog Saveza republike i regioni definisani po etničkoj pripadnosti. Zahvaljujući tome pojedini etnosi nisu imali problema sa očuvanjem kulture, običaja i jezika. Danas se naselja na teritorijama takvih etnosa znatno razlikuju od svih ostalih mesta u Rusiji.

Na primer, ovih pet gradova Rusije ne liče na druge ruske gradove. Postoje mesta gde je alkohol potpuno zabranjen, kao i mesta sa drevnim budističkim hramovima i čitavi gradovi i regioni gde se u svakodnevnom životu govori na nekom drugom jeziku.

Pročitajte više o tome: Kako se dogodilo da su neki stanovnici Rusije Azijati? 

Svemu tome je svojevremeno doprinela boljševička nacionalna politika, jer su boljševici sponzorisali i podržavali etnose, objašnjava etnolog i akademik Ruske akademije nauka Valerij Tiškov.

„Pojam nacionalnost je prvi put uveden 1926. godine za vreme prvog sovjetskog popisa stanovništva. Dve prve deklaracije sovjetske vlasti bile su deklaracija o pravima radnika i deklaracija o pravima naroda sa parolom ’jednakost naroda, narodnosti i etnografskih zajednica’“, kaže Tiškov. Tada su uvedeni i pojmovi „ugnjetavane nacije“ i „dominantna nacija“. Ova poslednja su bili Rusi. Ta proklamovana jednakost je, po Tiškovljevom mišljenju, u određenoj meri obezbedila boljševicima podršku, naročito na etničkoj periferiji.

Sa druge strane, par decenija kasnije sovjetska vlast je sagledala opasnost upravo u etničkim autonomijama. Ovde saznajte više o tome zašto je Staljin nasilno preselio čitave narode u vrlo surovim uslovima.

Neki su imali manje sreće

 

Na „prazniku prve ribe“ koji obeležavaju autohtoni narodi Kamčatke – Eveni, Korjaci, Itelmeni i Aleuti.

 

U ovom trenutku 47 etnosa ima zvaničan status autohtonog naroda sa malim brojem stanovnika. To su Keti, Aleuti, Itelmeni, Nenci i drugi. Samo te etničke grupe su zaštićene zakonom jer odgovaraju sledećim kriterijumima: ostalo ih je manje od 50.000, žive u svom istorijskom zavičaju, čuvaju običaje i doživljavaju sebe kao poseban etnos.

Pojedine zajednice još uvek čekaju da budu uvršćene u taj spisak, dok su druge skinute sa njega zbog velike brojnosti, na primer Jakuti, Burjati, Komi i Hakasi (svi oni imaju regionalnu autonomiju ali ne mogu da pretenduju na posebne olakšice i zaštitu države).

Jekaterina Sineljščikova, Russia beyond

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Maksim Bogodvid/Sputnik / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »