BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Peking NATO-u: Prestanite naduvavati „teoriju kineske pretnje“

RT: Peking NATO-u: Prestanite naduvavati „teoriju kineske pretnje“
15.06.2021. god.

 
Kina je optužila NATO za klevetu i pokušaj podsticanja sukoba nakon što su članice bloka objavile zajedničko saopštenje u kojem osuđuju postupanje Pekinga na svetskoj sceni.

30-člani vojni blok je saopštio da „kineske ambicije i asertivno ponašanje predstavljaju sistemske izazove međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima i oblastima relevantnim za bezbednost Alijanse“. Posebno su primetili da Kina „ubrzano širi“ svoj nuklearni arsenal i sprovodi vojne vežbe sa Rusijom.

Zemlje NATO-a pozvale su Peking da ispuni svoje međunarodne obaveze i da se „ponaša odgovorno“ na svetskoj sceni.

Kineska misija pri EU odgovorila je danas optužujući vojni savez koji predvode SAD za „klevetu kineskog mirnog razvoja i pogrešno procenjivanje međunarodne situacije i sopstvene uloge“. NATO-ov način razmišljanja je „nastavak hladnoratovskog mentaliteta i blokovske politike“, navodi se u saopštenju.


"Kina je posvećena odbrambenoj politici koja je odbrambene prirode. Naša potraga za odbranom i vojnom modernizacijom je opravdana, razumna, otvorena i transparentna."

 

Kineske diplomate su tvrdile da odbrambeni budžet Pekinga čini oko 1,3% BDP-a zemlje, što je ispod NATO smernica koje zahtevaju od država članica da troše najmanje 2% svog BDP-a na odbranu. Dodali su da kineski nuklearni arsenal "nikako nije u istoj ligi" sa SAD-om.

„Kina poziva NATO da racionalno posmatra razvoj Kine i prestane da naduvava u bilo kom obliku takozvanu `kinesku pretnju `“, navodi se u saopštenju, optužujući zapadni blok da pokušava da stvori konfrontaciju.

Šef NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je ranije da saveznici moraju da razviju zajedničku strategiju da se suprotstave usponu Kine kao ekonomskog i vojnog igrača.

Obraćajući se novinarima nakon samita bloka u ponedeljak u Briselu, Stoltenberg je takođe rekao da NATO mora održavati "dijalog i kontakt" s Pekingom na vojnom polju, te da saveznici mogu sarađivati s Kinom u pitanjima kao što su kontrola naoružanja i Avganistan.
 
Sastanak NATO-a dogodio se neposredno nakon samita G7 u Velikoj Britaniji, gde su lideri, između ostalog, zatražili „pravovremenu, transparentnu, stručno vođenu i naučno zasnovanu“ studiju o poreklu koronavirusa u Kini.
 
Američki predsednik Džo Bajden je rekao da je „važno znati odgovor“ na to da li se virus prenosio na ljude od životinja u prirodnom okruženju ili je „reč o eksperimentu koji se u laboratoriji izmakao kontroli“. Bajden se pozvao na teoriju da je koronavirus slučajno procurio iz laboratorije u Vuhanu u Kini, gde je prvi put zabeležen.

Kina je više puta odbacila navode da je virus "procurio" iz laboratorije.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Kenzo Tribouillard/AFP/ RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Bivši predsednik je izjavio da će „rešiti” ukrajinski sukob i pre stupanja na dužnost


Na zaporoškom pravcu konačno je uzeto pod kontrolu naselje Zagornoje, odakle su OSU isterane prošle godine. Ruske jedinice su napredovale kroz grede na jugu i istoku, nakon čega su...

Ruske trupe su izvele nekoliko ciljanih udara na ciljeve na teritoriji pod kontrolom OSU, između ostalih, ponovo pogodivši aerodrom Mirgorod u Poltavskoj oblasti.


Ukrajinski lider je odbacio uslove Rusije za okončanje sukoba

Njujork tajms je objavio, kako tvrdi, uslove o kojima su Moskva i Kijev razgovarali 2022. godine


Ruski predsednik je izjavio da će Moskva započeti pregovore čim Kijev povuče svoje trupe iz Donbasa i još dva regiona


Ostale novosti iz rubrike »