BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Rusija i Kina jačaju sisteme finansijske bezbednosti, smanjujući zavisnost od Zapada kao odgovor na „pretnje neprijateljskih zemalja“

RT: Rusija i Kina jačaju sisteme finansijske bezbednosti, smanjujući zavisnost od Zapada kao odgovor na „pretnje neprijateljskih zemalja“
28.03.2021. god.

Novac koji se kreće između Moskve i Pekinga mora biti bolje zaštićen od neprijateljskih država, rekao je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, najavljujući da će sistem plaćanja rivalskim zapadnim alternativama uskoro imati sve veću upotrebu.


Na konferenciji za štampu sa kineskim kolegom ranije ove nedelje, Sergej Lavrov rekao je da će sistem ruskih finansijskih poruka Banke Rusije podržati sve veće obime trgovine između dve zemlje. „Naše fiskalne vlasti, finansijska odelenja i Centralna banka proširiće njihovu primenu“, rekao je diplomata.


Objašnjavajući odluku, on je rekao da će Rusija i Kina učiniti sve što je potrebno da spreče da odnosi između Moskve i Pekinga „budu izloženi bilo kakvim pretnjama država koje su neprijateljske prema našim zemljama“.

Sistem poznat pod nazivom SPFS dizajniran je da omogući finansijskim institucijama međusobnu komunikaciju, održavajući protok transakcija. Često se na njega gleda kao na analog Sviftu, međunarodnog zapadnog platnog sistema kroz koji se svakodnevno kreće više od 30 miliona poruka.

Iako je Centralna banka Rusije među onima koji su zastupljeni u nadzornom panelu za SVIFT, u SAD-u i EU su se neprekidno pozivali da zemlju isključe iz mreže kao deo eskalacije napetosti. Za to postoji presedan jer je Iran prema pravilima koje je nametnuo Brisel već isključen iz sistema. Operatori napominju da se, s obzirom da je SVIFT registrovan u Belgiji, mora pridržavati odluka EU.


2019. godine tadašnji premijer Dmitrij Medvedev rekao je da bi blokiranje pristupa Rusije platnom sistemu, „u stvari, bila objava rata - ali bez obzira na to, o tome se raspravljalo“. Međutim, prethodne kampanje za nametanje oštrih sankcija preko finansijskih institucija borile su se da pronađu podršku u Vašingtonu i Briselu, uz priznanje da bi to moglo imati potencijalno ozbiljne posledice na globalna tržišta i zapadne kompanije.

U ponedeljak je u okviru posete najvišim kolegama iz Pekinga, Lavrov rekao da su „Sjedinjene Države proglasile svojom misijom da ograniče mogućnosti tehnološkog razvoja i Ruske Federacije i Narodne Republike Kine“.

„Moramo se udaljiti od upotrebe međunarodnih platnih sistema pod kontrolom Zapada“, dodao je on.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / blinow61 / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

 Bez obzira da li planirate diplomske ili master studije, ili ste već u poslovnom svetu pa želite da se usavršavate, neophodna je volja i rad na sebi kako bismo...


Ruske trupe su tokom dana izvele seriju napada na ciljeve na teritoriji Ukrajine, uključujući Poltavsku i Dnjepropetrovsku oblast. Na internetu su se pojavili snimci uništenja Su-27

Nove mere su usmerene na kompanije u zemljama poput Kine u pokušaju da „obeshrabre“ trgovinu sa Moskvom


Spomenik "Krila slobode" Bošnjaci su izgradili na srbskoj zemlji na Žuči koju je od vlasnika Srba otkupila sarajevska opština Novi Grad po mizernoj cijeni od četiri KM po metru...

Zaraćene strane navodno nisu uspele da postignu sporazum o primirju i oslobađanju talaca


Sporazum sa Pekingom ima za cilj da konsoliduje vodeću ulogu Rusije u istraživanju svemira, saopštila je Moskva


Ostale novosti iz rubrike »