BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Zoran Modli 'Dolaze pametne letelice'

Zoran Modli  'Dolaze pametne letelice'
02.02.2020. god.
Pilotska legenda i kultni radio-voditelj Zoran Modli govori o najnovijim trendovima u avijaciji i avio industriji.
Da li će u nekoj doglednoj budućnosti letelice biti automatizovane - kao što već vidimo kod automobila?
 
Letelice su već automatizovane. Dronovi, bespilotne špijunske letelice i bespilotne “leteće bombe” sa samonavođenjem ili kontrolom sa zemlje preko satelitskih releja već duže vreme su u upotrebi, mahom još od druge polovine 1990-ih. A kad je reč o komercijalnom vazdušnom saobraćaju, generacije putničkih aviona iz druge polovine 1980-ih pa naovamo sve su preciznije u samostalnom poletanju, programiranom održavanju rute leta, prilaženju i sletanju pod najnepovoljnijim uslovima vidljivosti. Naravno, za operacije poletanja, prilaženja i sletanje (što uključuje i taksiranje i zaustavljanje aviona na poziciji za parkiranje) neophodna je odgovarajuća i isto tako sofisticirana oprema na aerodromima, pa još uvek nema govora o potpunoj autonomnosti komercijalne avijacije. 
 
Da li je moguće da piloti postanu suvišni (kao i vozači)?

Ni aviokompanije, ni civilne vazduhoplovne vlasti još se ne usuđuju da dozvole prevoz putnika i robe avionima bez letačkih posada, čak ni u “najpametnijim” letelicama koje bi saobraćale između dva isto tako savršeno opremljena aerodroma. Nezahvalno je prognozirati, ali lično mislim da ni u narednih par decenija kokpiti putničkih aviona neće biti prazni, zato što je ljudski faktor, koliko god bio ona najslabija karika u bezbednosti letenja, neophodan kao supervizor koji će nadgledati rad elektronskih i fizičkih sistema aviona i intervenisati ukoliko se ukaže potreba za tim. Sigurno je jedno: pilot bliske budućnosti neće morati da savlađuje veštine letenja, već će biti edukovan za sistem-inženjera na avionu u saobraćaju.Inače, nekoliko kompanija koje se bave proizvodnjom dronova za individualni transport ljudi prijavilo je patente automatizovanih letelica koje na poziv sleću pred kuću pozivaoca i vazduhom ga “taksiraju” do odredišta unapred pripremljenog za prihvat i sletanje!
 
Vidimo da se dronovi koriste za snimanje, spašavanje, ali i u vojnim operacijama?
 
Ako ikoga to raduje, “roboti-ubice” već su spremni i jedva čekaju da ih neko pošalje na prvi zadatak. Pa zar već nismo govorili o već usavršenoj automatizaciji?  U tom smislu je rešen najvažniji problem - navigacija. A pritisnuti dugme bežičnim putem odavno je "peace-of-cake".
 
Kako je moguće da i uz najnoviji softver, satelite i drugi tehnologiju potpuno novi avioni padaju (kao na primer Boing 737Max)?
 
Pad dva aviona B737 Max je posledica dve nesrećne okolnosti: loše rešene aerodinamičke uravnoteženosti aviona na određenim brzinama (prosto rečeno - lošeg trimovanja) i stoga neophodne korektivne uloge autopilota i njegove elektronike u tome - i loše saradnje posade sa istom tom elektronikom. Boingovi inženjeri su se suviše “razigrali” polažući sve adute na elektroniku, a zaboravljajući na ono po čemu je Boing oduvek bio poznat - pouzdanoj aerodinamici i dobroj mehanizaciji komandnih površina aviona.
 
I.T./foto: arhiva
 
 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »