BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Zapad je mnogo puta prekršio međunarodno pravo - bivši ministar spoljnih poslova Austrije Karin Knajsel

RT: Zapad je mnogo puta prekršio međunarodno pravo - bivši ministar spoljnih poslova Austrije Karin Knajsel
15.12.2019. god.


Zapad i EU, koji su mnogo puta prekršili međunarodno pravo, moraju odlučiti da li ista pravila postoje za sve, pre nego što ih propovedaju drugima, izjavila je bivši austrijski ministar spoljnih poslova Karin Knajsel.

Preispitivanje njihovog pristupa međunarodnom pravu i dvostruki aršini koje praktikuju u vezi s tim je odavno potrebno Zapadu, rekla je Knajselova za RT. Dok Zapad brzo osuđuje bilo kakva "kršenja" gde god to smatra neophodnim, on zatvara oči pred samim sobom, poput invazije na Irak 2003. godine ili rata na Kosovu.


"Bilo je mnogo puta kada se međunarodno pravo kršilo, ako tako mogu reći, delom od strane EU, delom od strane Zapada."

 



Ona smatra da je pitanje Krima, koja je glavna prepreka na putu popravljanja odnosa Rusije i EU, jedan od primera selektivnog pristupa Zapada prema međunarodnom pravu. Zapad je odmah osudio ponovno ujedinjenje poluostrva sa Rusijom, nazivajući ga „aneksijom“ i propovedajući visoki moral, istovremeno zanemarujući sopstvene poteze koji se tiču Kosova. Moskva je saopštila da je ispoštovana sva neophodna procedura, a narod Krima je odlučio da se pridruži Rusiji tokom referenduma 2014. godine, te čvrsto odbija da sa bilo kim razgovara o njegovom teritorijalnom integritetu.


"Ne bismo trebali da pokušavamo da pronalazimo pojedinačna kršenja međunarodnog prava. Moramo odlučiti, ili smo svi zainteresirani za međunarodno pravo i da se pridržavamo pravila ove igre, ili ako se toga ne pridržavamo, onda bi situacija mogla postati eksplozivna."

 



Selektivni pristup međunarodnom pravu nije samo naneo štetu odnosima Zapada i ostatka sveta, već je uzeo svoj danak i samom Zapadu. Nedavne primedbe francuskog predsednika Emanuela Makrona o "moždanoj smrti" NATO-a dovele su u pitanje svrhu bloka, ali on nije prvi koji tako misli.

"Toga se dobro sećam kada je u to vreme, u proleće 2003. godine, raskol u NATO-u bio vrlo opipljiv", rekla je Knajselova, podsećajući na protivljenje Francuske i Nemačke zbog predstojeće invazije na Irak.


"Ta zbrka u savezu oko njegove sopstvene svrhe i ciljeva i dalje traje, a situacija je još opasnija od propasti bloka."


"Svedoci smo nekoj vrsti paralize. A moždana smrt je, po mom mišljenju, gora od redovne smrti, jer ako je nečiji mozak umro, neko drugi mora da odluči da li je vreme za isključivanje životne podrške."

Knajselova smatra da bi Zapad, a posebno EU, trebali da odustanu od konfrontacijskog pristupa ostatku sveta i da traže partnerstvo. Naravno, to znači da bi EU trebalo da gradi ravnopravne i prijateljske odnose sa Rusijom, ideju koju su bar neki evropski političari uporno izražavali.

„Pozdravljam stvarnu politiku, a stvarna politika je definisana geografijom“, rekla je Knajselova.

„Verujem da bismo se trebali osloboditi konfrontacijskog pristupa u korist pristupa koji se zasniva na ravnopravnosti. Ne treba tražiti mogućnosti da se suprotstavimo, već da sarađujemo. Verujem da bi mnogi u Evropi to podržali."


Izvor: Vostok / RT

 



  • Izvor
  • foto: © AFP / Alexa Stankovic / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »