BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: „Nuklearni kovčeg“ iz Hladnog rata propušta radioaktivni otpad od američkih testiranja u Tihi okean - Gutereš

RT: „Nuklearni kovčeg“ iz Hladnog rata propušta radioaktivni otpad od američkih testiranja u Tihi okean - Gutereš
16.05.2019. god.


Izvor: Vostok / RT

Velika betonska kupola izgrađena tokom Hladnog rata kako bi zadržala nuklearni otpad nakon SAD-a stvoren nuklearnim ispitivanjima je dotrajala, te je počelo curenje nuklearnog otpada u Tihi okean, potvrdio je generalni sekretar UN Antonio Gutereš.

Dok impozantna građevina na ostrvu Enevetak na Maršalovim ostrvima možda izgleda kao nešto iz filmova o Džejmsu Bondu, Gutereš ju je opisao kao „vrstu kovčega“ - surov podsetnik na posledice testiranja američkog atomskog oružja.

Tlo koje je ozračeno nuklearnim testiranjima i nuklearni otpad, bačeni su u krater koji je tada bio zatvoren betonom od 18 inča (oko 45 cm) , mera koja se pokazala neefikasnim za dugotrajno odlaganje nuklearnog otpada. Kako se navodi, ni dno kratera uopšte nije bilo postavljeno.

Gutereš je potvrdio uznemirujuće informacije dok je govorio studentima na Fidžiju tokom svog obilaska južnog Pacifika sa fokusom na klimatske promene i pitanja okoline. Izlivanje, prema Guterešu, već je počelo da daje svoj efekat.

Posledice su prilično dramatične, u odnosu na zdravlje, u odnosu na trovanje voda u nekim područjima.
 
Osim što se koristi za skladištenje opasnog atomskog otpada, Gutereš je govorio o tome kako je Pacifik bio žrtva dok je bio pod američkom administracijom. Ostrva i atoli udaljeni od jugoistočne obale Japana, kao što je Enevetak, bili su mesta za 67 američkih tesiranja nuklearnog naoružanja koja su se odvijala između 1946-58.

 
Jedno od takvih testiranja bila je i hidrogenska bomba iz 1954. godine "Bravo", koja ostaje najmoćnije atomsko oružje testirano od strane SAD. Njena eksplozija bila je 1000 puta veća od atomskih bombi koje su korištene u Japanu.

Stanovništvo koje je živelo na Maršalovim ostrvima bilo je nasilno evakuisano i preseljeno od strane američke administracije. Ipak, mnogi su završili izloženi nuklearnim zračenjima usljed testiranja.
 
Iako Gutereš nije imao konkretne preporuke kako da se smanji uticaj, upozorio je da se uskoro moraju preduzeti akcije. Snažna oluja u regionu mogla bi na kraju dodatno oštetiti poklopac, što bi imalo razarajuće posledice po životnu sredinu.


  • Izvor
  • foto: © AFP / US Defense Nuclear Agency / Giff Johnson / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Tokom dana, ruske snage su pogodile objekte protivnika u Harkovu i Dnjepropetrovsku, kao i luku infrastrukturu u Odesi. U Kurskoj oblasti ruske snage napreduju u Sudžanskom rejonu, dok i


Zašto Kozaci obavezno na svadbama lome posuđe? Kako je nastao običaj da se na svadbama mladencima viče Gorko? Kako treba da se ponašate za svadbenim stolom?

„Vidimo da NATO pojačava vežbe u vezi sa mogućim krizama na Arktiku. Naša zemlja je potpuno spremna da brani svoje interese vojno, politički i sa stanovišta odbrambenih tehnologija“, izjavio...


Skoro ceo jedan vek, fotografija je podrazumevala tri stvari: foto aparat, film i - fotografa. Prvi komercijalno dostupni film je proizveo legendarni američki proizvođač 'Kodak' još 1908. godine, da...

Ruske snage su izvele seriju udara na objekte protivnika u nekoliko regiona Ukrajine, uključujući Vinicku, Kijevsku i Harkovsku oblast. Što se tiče jučerašnjeg napada Oružanih snaga Ukrajine, u mreži...


"Naši susreti već postaju tradicionalni", poručio je predsednik kompanije Comtrade Veselin Jevrosimović prisutnima u svom uvodnom obraćanju.   Svake godine, Comtrade System Integracija tradicionalno organizuje skup koji okuplja preds


Ostale novosti iz rubrike »