BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Stoltenberg: Korišćenje sile protiv Jugoslavije bilo potrebno i legitimno - postignut je cilj

Stoltenberg: Korišćenje sile protiv Jugoslavije bilo potrebno i legitimno - postignut je cilj
26.03.2019. god.


"NATO intervencija 1999. godine nije bila uperena protiv naroda u Jugoslaviji već je njena uloga bila da zaštiti civile u širem regionu", saopštio je u pisanom intervjuu za
Tanjug generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.

Povodom 20 godina od NATO agresije na SR Jugoslaviju prvi čovek Severnoatlantske alijanse kaže da "vrlo dobro zna" da je NATO i dalje sporan u delovima srbskog društva.

"Sećanja na vazdušnu intervenciju 1999. godine su i dalje vrlo bolna za mnoge pogotovo one koji su izgubili svoje voljene. Ja sam izrazio saučešće porodicama i svima koji su tokom te intervencije izgubili nekoga", kaže Stoltenberg.

Na pitanje kao danas gleda na tu intervenciju, pogotovo na činjenicu da je do nje došlo bez saglasnosti Saveta bezbjednosti UN, generalni sekretar NATO-a kaže da je Alijansa u martu 1999. godine pokrenula Operaciju združenih snaga kako bi zaustavila "humanitarnu katastrofu" koja se tada odvijala na Kosovu.

On je dodao da je odluka o agresiji doneta nakon više od godinu dana, kako kaže, borbi na Kosovu i nakon više neuspešnih pokušaja UN-a i Kontakt grupe, čiji je član bila i Rusija, da nađe mirno i diplomatsko rešenje za konflikt.

"Do kraja 1998. godine Miloševićeve snage su proterale više od 300 hiljada kosovskih Albanaca, a Savet bezbednosti UN-a je više puta upozoravao na kršenje ljudskih prava na Kosovu i činjenicu da porast broja izbeglih postaje pretnja za međunarodni mir i bezbednost. U svetlu ove krize, korišćenje sile od strane NATO-a je bilo i potrebno i legitimno. Cilj je bio da se zaustavi vojna akcija i represija protiv civila na Kosovu, da se izbeglima omogući povratak, a humanitarnim organizacijama pristup. Operacija je postigla svoj cilj", kaže Stoltenberg.


Agencija Tanjug navodi da je pitanje – da li bi danas mogla biti doneta odluka o bombardovanju bez odluke SB UN-a, i da li bi on uradio isto što i njegov prethodnik Havijer Solana pre 20 godina – ostalo bez odgovora, jer je još tokom dogovora o intervjuu odbačeno kao hipotetičko.


  • Izvor
  • foto: nato.int/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sukob u Ukrajini će se završiti pod uslovima Moskve, izjavio je predsednik


Ruske trupe su noću izvele seriju bespilotnih letelica kamikaza na različite ciljeve ukrajinskih formacija. U Grebenki, Kijevska oblast, Gerani su pogodili skladišta nafte u Hark

Mađarski premijer tvrdi da se EU približava tački bez povratka u Ukrajini koja bi mogla dovesti do vojnog sukoba sa Rusijom.


Trend je uglavnom bio vođen sektorima koji nisu resursi, rekao je predsednik

Ruske trupe su izvršile udare na položaje Oružanih snaga Ukrajine u pozadinskim oblastima teritorije pod kontrolom kijevskog režima, uključujući i oblast Hmeljnicki. OSU su izvrši


Zapadni modeli veštačke inteligencije često pružaju „pristrasne“ informacije čak i ako nisu programirani da to rade, tvrdi Marija Zaharova


Ostale novosti iz rubrike »