BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Senatori SAD predstavili zakon kojim se predviđa uvođenje strogih sankcija za „mešanje“ u izbore

Senatori SAD predstavili zakon kojim se predviđa uvođenje strogih sankcija za „mešanje“ u izbore
17.01.2018. god.


Američki senatori predstavili su nacrt zakon kojim se predviđa uvođenje strogih sankcija Rusiji i drugim zemljama zbog „mešanja“ u predstojeće izbore u SAD, saopštio je jedan od autora zakona, senator iz države Florida Marko Rubio.

Prema izjavi koju je objavio Rubio, nacrt zakona koji nosi naziv „Odbrana izbora od pretnji ustanovljavanjem crvenih linija (Defending Elections from Threats by Establishing Redlines, DETER)“ predstavlja signal svakom stranom licu koje pokuša da utiče na izbore: „ako napadate američke kandidate, (predizbornu) kampanju ili izbornu infrastrukturu, suočićete se sa ozbiljnim posledicama.“

Autori zakona, među kojima je i senator Demokratske partije Kris Van Holen, navode da su svesni „manipulacija Rusije“, čiji je cilj podrivanje demokratskog procesa u SAD 2016. godine. „Očekujemo da će narednih godina ova pretnja rasti i moramo da učinimo sve što je moguće za sprečavanje napada“, istakli su autori inicijative.

„Nacrt zakona DETER koristi ključne instrumente nacionalne bezbednosti za odvraćanje neprijateljske strane snage da se meša u naše izbore, obezbeđujući da saznaju koju cenu će platiti za to“, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu senatora Rubija.

Autori zakona predlažu uvođenje „strogih sankcija“ na desetodnevni rok, ako direktor američke nacionalne obaveštajne službe „utvrdi da se Kremlj ponovo mešao u savezne izbore u SAD“, sankcije treba da se tiču „ključnih sektora ruske privrede, uključujući finansijsku, energetsku i odbrambenu oblast, kao i oblasti metalurške i rudarske industrije“. Senatori zahtevaju da, u slučaju usvajanja zakona, administracija u roku od tri meseca predstavi Kongresu plan za sprečavanje da se strane države mešaju u američke izbore. Autori zakona smatraju da, osim Rusije, najveću pretnju u ovoj oblasti predstavljaju Iran, Kina i Severna Koreja.

Optužbe na račun „ruskih hakera“ povremeno upućuju zapadni političari koji, međutim, ne žure da daju bilo kakve dokaze. Ovakve izjave davali su, između ostalog, predstavnici Demokratske partije SAD koji su izgubili predsedničke izbore, kao i izabrani francuski predsednik Emanuel Makron.

Rusija je više puta odbacivala optužbe da pokušava da utiče na izbore u Sjedinjenim Američkim Državama, a portparol Kremlja Dmitrij Peskov ih je nazvao „apsolutno neosnovanim“.

Predsednik Rusije Vladimir Putin skrenuo je pažnju na činjenicu da se Sjedinjene Američke Države po celom svetu mešaju u tuđe spoljnopolitičke procese, ali su se uvredili zbog Rusije koja se navodno mešala u njihove izbore, iako za Rusiju takvo mešanje nema smisla.



  • Izvor
  • foto: Alex Wong/Getty Images / abcnews.go.com/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Vršilac dužnosti ministra za rad i socijalna pitanja Abdul Umari podržao je nameru Rusije da isključi ovaj pokret sa spiskova zabrana


U nekim slučajevima i do 50% benzina koji Kijev dodeljuje završi u privatnim rukama, prenosi Strana.ua

Američki uzbunjivač izjavio je da su rezultati parlamentarnih izbora u bloku loš znak za američkog predsednika Džoa Bajdena


Njegov šef kabineta Andrej Jermak je de fakto vladar države, tvrdili su kritičari agenciji

Nemački i francuski lideri trebalo bi da se povuku nakon što su pretrpeli štetne poraze na izborima za EU, tvrdi bivši ruski predsednik


Dopuštanje ruske pobede u sukobu lišilo bi Ameriku pristupa ogromnim mineralnim resursima, izjavio je Lindzi Grejem


Ostale novosti iz rubrike »