BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Krv, banane, sladoled i druga neočekivana roba koju Rusija izvozi

16.11.2017. god.


Da li ste znali da Rusija izvozi banane? I to nije jedina neočekivana „ruska“ roba. Pogledajte spisak neobičnih stvari koje Rusi prodaju na strana tržišta.

Rusija je dobro poznata kao zemlja koja izvozi naftu i gas. 2016. godine preko 60 odsto državnog eksporta 
(287,6 milijardi dolara) zauzeo je energetski sektor. A šta je sa ostalih 40 odsto? Već smo pisali o proizvodima koje ne biste očekivali da Rusija uvozi, a sada vam nudimo spisak najmanje očekivane robe iz Rusije.

1. Banane, kokos i drugo egzotično voće 

Rusija ne gaji egzotično voće, izuzev lubenica koje rastu u Krasnodarskom kraju, ali to ne sprečava ruske biznismene da kupuju južno voće poput banana, manga, avokada, kokosa i ananasa iz Ekvadora, Kostarike, Meksika, Turske, Kine, Srbije, Maroka, Egipta i Azerbejdžana. Veći deo tog voća se pojede na ruskom tržištu, ali dobar deo se preprodaje susedima, najviše Ukrajincima, Belorusima i Kinezima.

Prema podacima Međunarodnog trgovinskog centra (ITC), Rusija je 2016. godine izvezla voće i orahe u vrednosti od 77 miliona dolara. Najveći deo te sume otpada na banane (28,8 miliona dolara). 

2. Začini

2016. godine Rusija je postala jedan od najvećih u svetu eksporter korijandera (na drugom mestu sa zaradom od 26,9 miliona dolara; na prvom mestu je Indija - 31,9 miliona dolara). Rusija takođe izvozi đumbir, šafran, kurkumu, majčinu dušicu, lovorov list i kari. Sve to daje ukupan prihod od 4,4 miliona dolara, prema podacima Međunarodnog trgovinskog centra (ITC). Najveći kupci ruskih začina su Belorusija, Kazahstan, Ukrajina, Indija, Sjedinjene Američke Države, Turkmenistan i Kirgistan.

3. Sladoled 

Ruski sladoled aktivno osvaja svetsko tržište. Pošto je predsednik Vladimir Putin prošle godine ugostio svog kineskog kolegu Sija Đinpinga sladoledom, ruska poslastica je postala veoma popularna u Kini, i izvoz se stalno uvećava.

Eksport ruskog sladoleda u Kinu je prošle godine 
porastao 5 puta, a drugi veći kupci su Južna Koreja, Nemačka, Čile, Izrael, SAD, Poljska, Švedska, Danska i Švajcarska. 2016. godine nivo eksporta sladoleda je skočio za 21,5 odsto i dostigao 17.214 tona prodatih za 38 miliona dolara.

4. Čokolada

Prema podacima ruskog Centra istraživanja tržišta poslastica (CIKR), domaća čokolada se prodaje u preko 50 zemalja, a među njima su Kanada, SAD, Novi Zeland, Australija, Maroko i Iran. Najveći kupci su članice Zajednice nezavisnih država i Kina.

Eksport ruske čokolade je poslednje dve godine u porastu, i od januara do avgusta ove godine skočio je za 8,1 odsto, dostigavši 92.000 tona po ceni 269 miliona dolara. Prošle 2016. godine ukupno je izvezena čokolada u vrednosti od 476,7 miliona dolara (podaci ITC).

5. Kafa i čaj

Malo se koji Rus ne bi začudio ako čuje da je njegova zemlja izvoznik velikih količina čaja, kafe i čak paragvajskog matea. Ali ruski i veliki strani brendovi kupuju sirovine od Vijetnama, Brazila, Italije i Indije koje se zatim prerađuju u Rusiji. Najveći deo proizvoda se proda bivšim republikama SSSR, Izraelu, a sada i Nemačkoj. Prošle godine Rusija je izvezla čaj u vrednosti od 76,3 miliona dolara i kafu u vrednosti od 26,6 miliona dolara (podaci ITC).

6. Krv 

Još jedna neobična roba ruskog izvoza – ljudska i životinjska krv. Prema podacima ITC, prošle godine na eksportu krvi Rusija je zaradila 160,5 miliona dolara (30 milona više nego 2015-te). Najveći kupci krvi iz Rusije su Kazahstan, Belorusija, Uzbekistan, Ukrajina, Angola, Nigerija, Kirgistan i Kina. Na listi uvoznika su i neke evropske države: Finska, Moldavija, Letonija, Nemačka, Italija i Holandija. 

7. Rogovi 

Odgajivači irvasa Jamalskog regiona su prošle godine prvi put legalno izvezli u Kinu 40 tona rogova i zaradili na tome milion dolara. Kinezi veruju da rogovi imaju lekovita svojstva i koriste ih u farmakologiji, pa i kao dodatak ishrani. Prošlogodišnji izvoz je prvi legalizovani izvoz. Na crnom tržištu rogova se godišnje zaradi oko 2,5 milijardi rubalja (42 miliona dolara). Ruski odgajivači na Jamalu takođe izvoze divljač. 2016. godine je na strana tržišta prodato 437,3 tone mesa.  

8. Šampon i kozmetika 

Pad vrednosti rublje je pomogao eksportu kozmetičkih proizvoda, koji je poslednjih godina u stalnom porastu, prema podacima Russian Export Center. U prvoj polovini 2017. eksport je porastao za 46 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine, i dostigao 295,1 milion dolara.

Ruski kozmetički proizvodi su popularni u bivšim sovjetskim republikama, Poljskoj, Mongoliji, Češkoj, Holandiji, Nemačkoj i Britaniji, a nedavno su počeli da se prodaju i u Francuskoj, UAE, Kini, Singapuru i Turskoj. 

9. Mašine za pranje veša

Prema podacima REC, 2016. Rusija je izvezla rekordnih 1,4 miliona mašina za pranje veša i našla se na 10 mestu izvoznika. Ruske mašine se prodaju ne samo u ZND, već i u Poljskoj, Rumuniji, Italiji i Nemačkoj. 

10. Vending mašine

Očekuje se da svetsko tržište vending mašina (ili automata koji izbacuju ili prave robu kada kupac ubaci dovoljno novca u otvor) do 2025. godine dostigne 11,8 milijardi dolara, i Rusija u tome učestvuje. Vending mašine su popularne u zemlji, a pad vrednosti rublje čini da izvoz ovih automata bude isplativ.

Ksenija Zubačova,
Russia beyond



  • Izvor
  • foto: Viktor Dračev/TASS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »