BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Rosatom“ pokrenuo reaktor trećeg energetskog bloka u Kini

„Rosatom“ pokrenuo reaktor trećeg energetskog bloka u Kini
30.09.2017. god.


U saradnji Rusije i Kine u Tjanvanskoj nuklearnoj elektrani, uspešno je pokrenut reaktor trećeg energetskog bloka, izgrađen uz podršku Rusije.

„Dvadeset osmog septembra u 23.27 pokrenut je reaktivni sistem energetskog bloka tri Tjanvanske nuklearne elektrane. Počela je kontrolisana lančana reakcija, sistemi kontrole zabeležili su pojavu prvih neutrona“, saopštio je generalni izvođač radova, grupa ASE kompanije „Rosatom“.

Kapacitet reaktora povećavaće se postepeno do nivoa koji je dovoljan za proizvodnju energije. Očekuje se da će se to dogoditi ove jeseni, a početak komercijalne eksploatacije bloka tri planiran je za februar naredne godine.

Tjanvanska nuklearna elektrana je najveći objekat rusko-kineske ekonomske saradnje. 2007. godne uspešno je završena izgradnja energetskih blokova jedan i dva, čiji je kapacitet po hiljadu megavata.

Ova nuklearna elektrana važi za jednu od najpouzdanijih i najbezbednijih na svetu. Upravo je u prva dva bloka Tjanvanske stanice postavljen „hvatač jezgra“, jedinstveni izum ruskih nuklearnih inženjera, koji predstavlja jedan od specijalnih sistema zaštite nuklearnih elektrana.

„Prva dva bloka, koja smo izgradili u saradnji s kineskim kolegama, su među najboljima u zemlji. Na Tjanvanskoj platformi smo upotrebili naše najnaprednije izume i tehnologiju u oblasti nuklearne energetike i upravljanja izgradnjom. Nadamo se da će drugi segment elektrane efikasno služiti kineskom narodu, učvršćujući saradnju naših zemalja“, naveo je šef grupe ASE Valerij Limarenko.

Ranije je saopšteno da Kina poziva Rusiju da učestvuje u izgradnji najmanje dva bloka nove nuklearne elektrane od šest blokova na istoku zemlje.

Do kraja ove godine očekuje se da će biti potpisan sporazum o zajedničkoj izgradnji energetskih blokova sedam i osam Tjanvanske nuklearne elektrane. Za njih „Rosatom“ nudi najsavremenije reaktivne uređaje VVER-120, koji odgovaraju najvišim standardima efikasnosti i bezbednosti.

Još jedan pravac razvoja rusko-kineske nuklearne saradnje su i reaktori na brzim neutronima, koji, kako se smatra, imaju brojne prednosti za razvoj nuklearne energetike, jer omogućavaju zatvaranje nuklearnog ciklusa. Rusija i Kina mogu da sarađuju i na nuklearno-energetskim projektima u drugim zemljama. 



  • Izvor
  • Foto: Dmitriй Norov / Kommersantъ/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske trupe su tokom dana izvele seriju napada na ciljeve na teritoriji Ukrajine, uključujući Poltavsku i Dnjepropetrovsku oblast. Na internetu su se pojavili snimci uništenja Su-27


Nove mere su usmerene na kompanije u zemljama poput Kine u pokušaju da „obeshrabre“ trgovinu sa Moskvom

Spomenik "Krila slobode" Bošnjaci su izgradili na srbskoj zemlji na Žuči koju je od vlasnika Srba otkupila sarajevska opština Novi Grad po mizernoj cijeni od četiri KM po metru...


Zaraćene strane navodno nisu uspele da postignu sporazum o primirju i oslobađanju talaca

Sporazum sa Pekingom ima za cilj da konsoliduje vodeću ulogu Rusije u istraživanju svemira, saopštila je Moskva


Ukrajinski lider je navodno uznemiren što je Peking odbio da učestvuje na njegovoj „mirovnoj konferenciji“ u Švajcarskoj


Ostale novosti iz rubrike »