BitLab hosting
Početna stranica > Novosti
Gostimir Popović

MEĐUNARODNI UGOVOR

MEĐUNARODNI UGOVOR
06.09.2010. god.
Međunarodni ugovori predstavljaju, uz međunarodne običaje, najstarije i najznačajnije izvore međunarodnog prava. Njih ne zaključuju samo države već svi subjekti koji su u datom trenutku aktivni na političkoj i uopšte društvenoj sceni.

Piše: Gostimir T. Popović, vojno politički analitičar
prota49@yahoo.com

 
Na području jugoistoka nEvrope a posebno u BiH uključujući oba entiteta i one koji to nisu najviše pominjani međunarodni ugovor je famozni “DEJTON”. Ipak u pitanju je sporazum koji se tačno zove “Dejtonsko pariski mirovni sporazum”, pošto je u Dejtonu samo parafiran a u Parizu zvanično potpisan. U svakom slučaju on ima karakter standardnog međunarodnog ugovora uz sve elemente i mirovnog i dokumenta koji obezbeđuje buduće aktivnosti.

Da bi izbegli bilo kakve nedoumice, a njih ima bezbroj i uglavnom dolaze iz Sarajeva, ponekad iz Mostara a ponekad i iz Zagreba treba da se malo pozabavimo odrednicom međunarodni ugovor te da se jasno vidi šta je u pitanju. Iako je od potpisivanja prošlo mnogo godina nije beskorisno da se neki podsete na to šta on predstavlja.

Međunarodni ugovor je akt koji izražava saglasnost volje dva ili više subjekata međunarodnog prava postignutu u nameri da se preuzimanjem izričitih pravnih obaveza regulišu pitanja od interesa za njihove međusobne odnose. Pojavljuju se u praksi pod različitim nazivima kao što su ugovor, sporazum, protokol, zajednička deklaracija, kompromis, statut, memorandum, modus vivendi i mnogi drugi. Sve ovo govori o kompleksonsti i osetljivosti pitanja medjunarodnog sporazumevanja.

Međunarodni ugovori predstavljaju, uz međunarodne običaje, najstarije i najznačajnije izvore međunarodnog prava. Njih ne zaključuju samo države već svi subjekti koji su u datom trenutku aktivni na političkoj i uopšte društvenoj sceni.

Iako sve teoretske i praktične odrednice govore o potrebi poštovanja međunarodnih ugovora od strane svih učesnika mi na prostoru BiH imamo situaciju u kojoj samo jedna od strana (Republika Srpska) zaista poštuje ugovor u kome učestvuje, dok  se politički predstavnici u Sarajevu ponašaju u mnogo slučajeva suprotno od slova potpisanog ugovora a uz njih u negativnom odnosu nalaze se i prestavnici međunarodnih organizacija koje su zadužene upravo za pomoć pri njjegovom provođenju.
 
 
 





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »