BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Kina šalje brodove i vojsku u prvu bazu u inostranstvu

RT: Kina šalje brodove i vojsku u prvu bazu u inostranstvu
12.07.2017. god.


Izvor:
Vostok, RT

Kineski vojnici su poslani kako bi bili raspoređeni u prvu inostranstvu vojnu bazu Kine u Džibutiju na Rogu Afrike. Peking je saopštio će se baza koristiti za logističke svrhe, kao što su opskrbljivanje brodova koji učestvuju u mirovnim i humanitarnim misijama.

Kineski brodovi voze osoblje Narodnooslobodilačke vojske Kine koji su poslati da pripreme bazu u Džibutiju, saopštila je državna novinska agencija Sinhua, odbivši da saopšti broj vojnika koji su određeni da budu u bazi.

Označavajući bazu kao "baza za podršku," kineski medij je saopštio rekao da će cilj baze služiti kao uspešna podrška kineskoj misiji u regionu, uključujući očuvanje mira i humanitarne pomoći u Africi i zapadnoj Aziji. Nije saopšteno kada će baza početi sa zvaničnim radom.

U saopštenju se navodi da će baza takođe pomoći u prekookeanskim zadacima, uključujući vojnu saradnju i zajedničke vežbe, kao i zajedničko održavanje bezbednosti međunarodnih strateških plovnih puteva.

Odluka da se izgradi baza u Džibutiju je donesena posle "prijateljskih pregovora" između dva naroda, u skladu sa saopštenjem Mornarice Kine, navodi Sinhua.

Navodi se takođe da će "objekat Narodnooslobodilačke armije Kine povećati sposobnost Kine da osigura globalni mir, pogotovo zbog velike prisutnosti pripadnika UN u Africi, kao i u borbi protiv pirata".

Saošptava se takođe, da "Kina ni pod kakvim okolnostima neće ići ka vojnom ekspanzionizmu ili se uključiti u trku u naoružanju".

U međuvremenu, zapadni mediji saopštavaju da se "pre radi o pravoj bazi nego logističkom objektu".

Međutim, baza je izazvalo zabrinutost u Indiji, a Nju Delhi brine da bi ovo mogla da bude prva od mnogih kineskih ispostava u Indijskom okeanu. Peking, koji ubrzano modernizuje vojsku je demantovao ovu tvrdnju.

Raspoređivanje kineskih snaga dolazi nakon što je Pentagon u maju saopštio da Kina razmatra vojno prisustvo u inostranstvu i modernizaciju vojske kako bi "odvratila ili porazila protivnike treće strane - uključujući i Sjedinjene Države u toku kriza ili sukoba".

Peking je saopštio da se "čvrsto protivi" izveštaju Pentagona, koji je naveo "neodgovorne primedbe", te da "zanemaruje činjenice".

Mala zemlja Džibuti, nalazi se između Etiopije, Eritreje i Somalije i ima oko 887,000 stanovnika, a veoma je interesantna zbog svog strateškog položaja na južnom ulazu u Crveno more, na putu do Sueckog kanala. Zemlja je takođe domaćin vojnim objektima SAD, Francuske i Japana.

Izvori u japanskoj vladi su saopštili prošle godine da će Tokio takođe proširiti svoju bazu u Džibutiju, da bi se "suprotstavio onom što se vidi kao rast kineskog uticaja u regionu".

"Kina ulaže novac u novu infrastrukturu i jača svoje prisustvo u Džibutiju, te je neophodno za Japan da ima veći uticaj", rekao je izvor iz Vlade Japan u to vreme.



  • Izvor
  • foto: © Reuters/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »