BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Miroslav Lazanski: Širenje NATO-a i tretiranje Rusije kao protivnika je dovelo do ove situacije

Miroslav Lazanski: Širenje NATO-a i tretiranje Rusije kao protivnika je dovelo do ove situacije
22.04.2014. god.


U poslednje vreme u medije je procurela inforamcija o tome da američki vojni eksperti zahtevaju od predsednika SAD Baraka Obame da „uveća isporuke nesmrtonosnog oružja“ u Ukrajinu.

Pod tim nazivom podrazumevaju se sredstva koja ne dovode do pogibije protivnika, već ga privremeno izbacuju iz stroja. Sličan scenario je primenjen u Siriji. Da li će isporuke sličnog oružja u Ukrajinu ponoviti u ovoj zemlji sirijski scenario?

Situaciju je za Glas Rusije prokomentarisao srbski vojni analitičar Miroslav Lazanski.

- Koliko ja znam već je Ukrajinskom ratnom vazduhoplovstvu isporučena određena komunikaciona oprema da bi komanda vazduhoplovstva mogla iz Kijeva da komunicira sa vazduhoplovnim jedinicama. Taj termin, nesmrtonosno oružje, je vrlo fleksibilan. On se može široko tumačiti. Upravo zbog tog širokog tumačenja pojma neletalnog oružja može doći u obzir isporuka svega i svačega. I to ne možete da kontrolisate ne terenu. To je isto kao što i u Siriji. U početku bila je isporuka neletalnog oružja. Mi smo videli kako je Hrvatska svoje naoružanje prebacila sirijskoj opoziciji preko Jordana. To što se dešavalo na prostorima Jugoslavije i na prostorima Sirije, sad se ponavlja na prostorima Ukrajine. Donesu se različite vrste kongresnih odluka o isporučivanju nesmrtonosnog oružja u vidu radiokomunikacione opreme ili onoga ili ovoga. Onda posle idu i borbena sredstva. To je takozvana siva zona raznih ratnih i obaveštajnih operacija. Tu se svako uključuju privatne bezbednosne kompanije kao što „Blackwater“ ili „Military Professional Resources Incorporated“ koja je bila prisutna i na prostorima bivše Jugoslavije. Naravno da će određene vladine strukture SAD da bude izvan toga ali će imati upotrebu privatnih bezbednosnih struktura u kojima rade bivši, dakle penzionisani, najviši oficiri Američkih oružanih snaga koji koriste svoje veze, sva poznanstva u Pentagonu, u vojnoj industriji, u Stejt Departmentu. Ja to vidim kao jedan ukupan proces i ciklus kako se ulazi na taj prostor. Neće oni krenuti odmah golom silom nego da idu kroz sive operacije, roz bezbednosne agencije, kroz isporuku te takozvane nesmrtonosne opreme. Scenario se ponavlja, nema tu nekih noviteta.

Ipak, glavni problem za Ukrajinu Miroslav Lazanski vidi na drugi način.

- Pitanje vojnog statusa neutralnosti Ukrajine je bitno pitanje na koje mi često zaboravljamo. Jedno je pitanje ruskog jezika, federalizacije, prava. Ali osnovno pitanje svih pitanja je vojni status Ukrajine. To širenje NATO-a ka istoku i tretiranje Rusije i dalje kao protivnika je dovelo do ove situacija. Ukrajina je na vreme sebe pozicionirala kao jedna Finska, da je uzela status vojne neutralnosti. Ali primicanje Ukrajini NATOu je nešto što Rusija ne može sebi da dozvoli zbog mogućnosti da se zbog toga može da potpuno devolvira ruski nuklearni sistem odgovora. Ako bi sada Kijev pristao na jednu sveobuhvatnu konferenciju koja bi garantovala status vojne neutralnosti Ukrajine verovatno bi se ova cela situacija smirila.

Grigorij Sokolov,



  • Izvor
  • Glas Rusije, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik


SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov

Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Vladimir Putin je izjavio da saradnja između Pekinga i Moskve ne predstavlja pretnju za druge nacije


Ostale novosti iz rubrike »