BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Tehnologije majdana: «Uvežbavanje» teče uspešno

16.04.2014. god.


Majdan je trend poslednje političke sezone, razrađen uz neposredno učešće Zapada. Metode najnovije ukrajinske rezolucije već preuzimaju opozicionari u drugim zemljama postsovjetskog prostora i njihovi strani koordinatori.

Ustavni prevrat i nasilno svrgavanje vlasti u Ukrajini jasno su pokazali – finansijske dotacije i informaciona obrada stanovništva donosi, blago rečeno, solidne rezultate. Prema priznanju američkih diplomata, SAD su u razvoj demokratije u Ukrajini «uložile» preko 5 milijardi dolara. Investicije u antiruska raspoloženja prozapadnih lokalnih političara, kao i u medije sa fleksibilnim stavom realizovale su se preko razgranate mreže nevladinih fondova.

Podsticano je sve što je bilo usmereno na slabljenje Rusije preko destabilizacije u Ukrajini. Vašington i Brisel su zatvarali oči pred razvojem otvorenog neofašizma u centru Evrope, kršenjem prava ruskofonskog stanovništva, gonjenjem iz političkih razloga. Šta više, oružanu pobodu zapadni stratezi su nazvali mirnim protestom protiv korupcije čak onda kada se lila krv saradnika organa reda u Kijevu. Ovde je umesno govoriti ne o dvostrukim standardima, već o potiranju svih mogućih normi i pravila. Rezultat je očigledan – haos u Ukrajini i realne perspektive njenog raspada u najmanju ruku na dva dela.

Ovaj uspešno uvežbani scenario Zapad pokušava da realizuje i u drugim zemljama koje se graniče sa Rusijom. Cilji su iste – slabljenje Rusije i njenog uticaja na postsovjetskom prostoru, guranje na vlast antiruskih elita. Evo šta je tim povodom rekao rukovodilac Centra za strateška i spoljnopolitička istraživanja Arsenij Savicki.

- Majdan se nije pojavio na pustom mestu. Kako bi se pojavila protestna aktivnost, potrebni su teško socijalno-ekonomski i politički uslovi kao pozadina. Tada i kreće protest. Države koje pretenduju na globalnu ulogu u svetu mogu to da koriste za rešavanje svojih zadataka. Arapsko proleće, ukrajinska revolucija i događaji u Kirgiziji 2010. godine, to je već uvežbana tehnologija.

Sheme primenjene u Ukrajini mogu da se koriste još u čitavom nizu postsovjetskih država. Svuda gde socium ne oseća sigurnost u stabilnu sutrašnjicu. To može da se odnosi na Moldaviju ili države Centralne Azije. SAD i NATO su pokrenuli tamo burnu delatnost, pokušavajući da privole na svoju stranu političko rukovodstvo i društvene poslenike, koji imaju ugled kod stanovništva.

Za odustajanje Azerbejdžana da učestvuje u programu Istočno partnerstvo koji treba maksimalno da ograniči uticaj Rusije u ZND, Zapad može da provocira majdan u Bakuu. O tome su eksperti govorili još pre nekoliko meseci, kada su prozapadni pravobranioci odjednom postali vrlo zabrinuti zbog stanja oko ljudskih prava u toj zemlji. Slična aktivnost svedoči da država vlast može da bude podvrgnuta masovnom informacionom napadu i pokušaju svrgavanja.

Iljja Harlamov,


Jedan od najproverenijih signala približavanja majdana je aktivizacija pravobranilačkih fondova i nevladinih organizacija koje dobijaju spoznorstvo iz inostranstva. Na to bi političke elite koje žele da ostanu na vlasti trebalo da obrate pažnju u prvom redu. I naravno na aktivni deo stanovništva. Ako, naravno, nisu zainsteresovane za haos i anarhiju do kojih vodi svaka savremena revolucija.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: Flickr.com/mac_ivan/ss-by/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Skoro 350 zatvorenika je već oslobođeno, dok sudovi razmatraju još oko 4.000 zahteva, izjavio je ministar pravde zemlje


Ruske trupe izvele su seriju napada na ciljeve u Harkovu, između ostalog, gađajući skladište jedinica Glavne obaveštajne uprave u jednom od tržnih centara. Zauzvrat, Oružane snage Ukrajine su pokušale...

Autor: Andrej Sušencov, programski direktor Valdajskog kluba.


Vašington i njegovi saveznici će razgovarati o „potencijalnim šemama“ da novac prebace u Kijev, preneo je Blumberg

Kijevski ministar spoljnih poslova ranije je tvrdio da se Rusija „plaši“ potencijalnog uspeha događaja


Osnivač VikiLeaksa ne bi trebao biti gonjen zbog razotkrivanja korupcije u vladi, izjavio je Robert F. Kenedi Mlađi


Ostale novosti iz rubrike »