BitLab hosting
Početna stranica > Novosti
Branko Rakočević
Zrno lenjosti unutar rada

DRUGI MALJEVIČEV SELJAČKI CIKLUS ILI TRAGIČAN IZLAZAK IZ ISTORIJE KROZ UTOPIJU

DRUGI MALJEVIČEV SELJAČKI CIKLUS ILI TRAGIČAN IZLAZAK IZ ISTORIJE KROZ UTOPIJU
03.02.2014. god.

  Jedan od načina da   umetnost  suprostavi sebe društvu  u kojemu  postoji  je da nađe u sebi nešto što bi bilo disfunkcionalno,neproduktivno :umetnost tada može da se suprOstavi  društevnom imperativu da bude „efektivna „ . To je jedna od važnih tema  kako teorijskih rasprava, tako i  drugog seljačkog ciklusa  Kazimira Maljeviča.

 
Drugi Mlajvičev ciklus o slejacima-snažan pasivni otpor seljaštva Staljinovoj nasilnoj kolektivizaciji.

Smisao rada u oslobađanju lenjosti.-Pastorala tipična za ruske avagardiste-Suprematizam kao lenjost, sloboda ni čista umetnost-
 
Utopija kao izlazak iz istorije

Jer Kazimir je Maljevič utopiju shvatao kao  izlazak iz istorije, oslobađanje od ropksog rada  „harčevim princpom „ kako je on nazivao  ekonmske princiope koje je kao okove vlast  nametnula čovekovoj svakodnevici.

U razmišljanjima o  toj utopiji ,  kod Maljeviča je  je nikao lik  slejaka ,čoveka koji živi punim životom, diše punim plućima i ne stremi  k progresu, lik kji je takođe karakterističan za rusku narodnu tradiciju. 

 Idilična  slika seljaka iz umetnikovog detinjstva

U skicama svoje autobiografije  iz 1933.g. u vreme kolektivizacije , Maljevič predstavlja  naglašenu  idiličnu sliku  seljačkog vremena  svoga detinjstva:
„Seljaci svu noć spavaju, a ujutru idu u polja  i rade na čistom vazduhu  usred lepe prirode  osvetljene jutarnjimn suncem, sjajem podneva i  zlatom večeri.Rad im protiče u pesmi, u osobitom njenom zvučenju,kada se u velikim grupama devojke i momci  iz polja vraćaju kući.” 

Seljaci se bave umetnošću, a fabrički radnice ne 

Maljevič dalje objašnjava :
”Ono glavno po čemu ja odvajam  fabričke radnike od seljaka  je crtanje.Prvi se ne bave crtanjem , nisu umeli da nacrtaju svoje kuće,ne interesuje ih, rekao bih, umetnost. A seljaci su se bavili umetnošću. “

Pastorala tipična za ruske avangardiste

U toj pastorali, tipičnoj za ruske avangardiste koji se obraćaju narodnom životu, jedan od karakterističnih primera  je poziv Natalije Gončarove  slikarima da  crpe nadahnuće na Istoku, a ne na Zapadu.Tu možemo videti zaista nešto specifično:obradu teme rada i seoskog slavlja.

Seljački rad za Maljeviča isprepleten je s estetikom 

Seljak je sudbinski   vezan za poljoprivredne radove na zemlji.
Ali seljački rad za Maljeviča,za razliku od industrijkog , isprepleten je ne samo s naporom i mukom, nego  i sa umetnošću i estetikom. 

U svojim slikama ,kao što je na primner  „Glava seljaka „(1913),Maljevič je izrazio  nadahnuće pronađeno unutra seljačkog bitisanja   neodvojivog od rada  kao  dragoceno zrnce  bespredmetnosti .To je bio jedan od važnih koraka na putu ka crvenom suprematistčkom  kvadratu,  na kojemu  je  jedna  „usputna stanica „ već bila „Unetnički  realizam seljanki  u dva merenja „(1915.).

Smisao rada u oslobađanju lenjsoti

Taj  isti crveni kvadrat  u  drugom tesktu Maljevič naziva „signalom revolucije “. Maljevič, iako je bio upoznat s mrksističkim idejama o ekonomskoj bazi i neophodnosti njene promene , shvatao je u smislu mogućnosti da se raskine s“štetočinskim principom „, da se raskine sa ekonomizom . On piše:
“ Svaka istina nosi u sebi misao o neophodnosti rada, a njen smisao je rad kao  sredstvo  postizanja lenjosti.Jer sva filosofija rada se sastoji u oslobađanju lenjsoti.“

Ova Maljevičeva  ideja kao i njemu svojstvena zalaganja protiv progresa u samoj suštini ne protivreče  duhu Marksovih ideja.Maljevič je Marskova gledišta osmišljavao kao svojevrsni skup  revolucionarnih situacija, premda su njegove  simpatije na početku Građanskog rata bile na  strani anarhista:godine 1918.  g.on je objavio veliki broj  članakaka u  časopisu „Anarhija „.

Imenica “Lenjin” je  etimološki izvedena  od  prideva “lenj”

Boljševički projekat socijalizma Maljevič je nastojao da protumači u tom duhu,pa je , na primer, etimologiju reči“Lenjin“izveo iz reči „lenj“: „lenj, Lenjin,on pripada lenjosti,on se nalazi u miru,,t.j. u lenjosti,  stannju lenjivosti.“ 

Kad seljaci stoje nasred pustih, vetrovitih polja 

Posle 1930.g. na fonu staljinskog kulta visoke produktivnosti , udarništva i heroja rada ,Maljevičeve misli su već zvučale skandalozno.U okolnostima koje su vladale tih godina,Maljevičeve predstave o utopji,lenjosti i seljaštvu,poprimile su   novi  smisao,kako umetničlki, tako i politički.

Njegova takozvana nova seljačka serija , za razliku od prve, stvorene u prvoj polovini 1910-ih. godina, skoro da i ne slika scene rada .Seljaci na ovim slikama obično stoje nasred pustih, vetrovitih polja , s kućama na horizntu, često bez lica,a ponekad  lišeni i glavnih oruđa za rad-ruku.Ali oni u  samim svojim bićima nose suprematizam,bespredmetnost, i u odsutvu crta lica krase ih geometrijske šare  tela.

Suprematizam  kao lenjost, sloboda i čista umetnost

Taj suprematizam u seljačkim figurama i prirodi koja ih okružuje za Maljeviča jeste lenjost,sloboda i čista umetnost  koju je on ranije  zastupao i proslavio u svojim suprmatitsičkim manifestima . Saobrazno likovnom sistemu na kojima su zasnovani Maljevičevi tekstovi, odsustvo likova  označava nepristajanje  umetnosti da  u sebe  primi  provremeni  oblik bilo koga vođe ili ideologije.

Junaci drugog seljačkog ciklusa Maljeviča su  pasivni, ali  njihova pasivnost znači postojanost, unutrašnje suprostavljanje.

Maljevič, koji  sam to nije u poptunosti  artikulisao, postao je advokat tog slikartstva za seoski način života koji  je prinesen  kao žrtva staljinskoj efikasnosti i ciljevima industrijalizacije. 

Bez obzira na intelektualnu  estetiziranost Maljevičevih predstava o  seljačkom životu, on je izrazio specifičnost seljačkog rada neraskidivo povezanog sa lenjošću i neradom ,za razliku od  posla industrijskog radnika .

Na vezu  rada i odmora  u predindustrijskom načinu proizvodnje,u kome su ekonomski vidovi delatnosti ( lov, zemljoradnja , naturalna trgovina ), sadržavale elemente opštenja i slobodnog vremena , ukazao je britanski  istoričar Kit Toms. 

Prelazak na industrijsku proizvodnju uvodi  ideju porogresa i racionalno obračunatog  linearnog vremena , koje je u protivurečnosti sa  ranijim, cikličnim shvatanjem vremena,vezanim  sa konkretnim  vlasničkim i  prirodnim ciklusima.

Priroda u čijem okruženju se odvija seljački rad na taj način se javlja  kao nešto što je suprostavljeno industrijskoj logici.

Koda Maljeviča prirorda je ispunjena suprematizmom kao i selajci unutra nje.

Zrno lenjosti  unutra rada 

Maljevič je rekao nešto što je važnije ne samo od seljaštva  nego i od bilo kojeg rada ,nešto suštinsko  u vezi  sa čovečjim životom-o zrnu lenjosti unutar rada.

Suprermatizam u konturi seljaka  možemo tretirati kao  čisto opijanje    cvetom , nešto, govoreći psihoanalitički , što proističe iz registra naslade ( unutra jednog  te istog tela ) , a ne iz regsitra želja, delovanja, rada.

 I zajedno s tim u nasladi unutrašnjeg suprematiza evidentna je  i potencijalna sposobnost prelaska u akciju, u gest,u želju, u rad.

 Ali nije sasvim   jasno  kako  izgleda taj rad,-rad posle suprematizma,posle izlaska iz progresisitičke istorije ( a ne do nje, kao u vreme prvog seljačkog ciklusa). 

Oratorski gestovi  na slikama označavaju potenciju govora

Oratroski gestovi   Maljevičevih likova  na njegovim poslednjim slikama ( “Radnica “, “Autoportret,””Portret žene “) naznačuju potenciju prema govoru , govoru koji je sposoban da proizvede sama  čovečja figura na  ulju,na slici, ali šta će reći, ostaje nepoznato.

Drugi Maljevičev ciklus seljaka – snažan pasivan otpor  seljaštva

Sada se  drugi  seljački ciklus  Maljeviča  može interpretirati kao  jedan od najsnažnijih obrazaca  pasivnog otpora  seljaštva 1930.-ih godina u vreme prinudne kolektivizacije i uterivanje seljaka u kolhoze .Ali na sliakama Maljeviča seljaci ne izgledaju uvek kao stradalnici.Kod njih takođe nalazimo i na tragove  utopije, utopije izlaza iz istorije.

Gledajući Maljevičeve seljake,  nikad ne možemo razlučii utopiju od antiutopije,sliku   nasilja od slike slobode.

U toj napregnutosti je i sadžana  estetska snaga seljačkog ciklusa, zasnovana, kao što to uvek biva u modernizmu, na  unutrašnnjoj antinomiji.

Intonacija drugog Malevičevog ciklusa  o seljacima

Intonacija drugog Maljevičevog  seljačkog ciklusa  je neodvojiva od ambivalentnosti njegovog sadržaja.To je intonacija maksimalno  ozbiljna, u toj svojoj uzdignutosti  poprima čak i tragične obrise.

Tragičnost proističe iz  napregnutosti između figure  i prostora, između usijanja suprematizma  unutar slike i  statične nemogućnosti ovaploćenje njegovog potencijala,između same slike i njenog istorijskog konteksta.

Značaj lenjosti, dokolice i kontemlacije

Lejost , dokolica,kontemplacija,ne izgledaju kod Maljeviča lakomisleni, nego, narotiv, nešto značajno što treba ostaviti da odstoji.

Maljevič ne izbegava problematiku rada, nego, naprotiv, unutra rada on nalazi  središte lenjosti i kontemplacije. 

Na sličan način on je  isticao da je samo njegovo slikarstvo rad,ali rad sjedinjen s lenjošću i kontemplacijom,”poizvodnja dokolice “, pravo koje je on izvojevao: Maljevič je 1918. objavio u časopisu “Anarhija “ svoju  poznatu radnu “Deklaraciju prava umetnika “. 

Lenjost kao stvarna istina čovečanstva 

Danas u postindustrijskoj epohi , kad su slobodno vreme i rad delatnika nematerijalnog rada pomešani jedno s drugim,Maljevičeva  problematika lenjosti i rada poprima  sasvim nova osenčenja smisla.

Otuda nije  nimalo slučajno što   se citat iz Maljevičevog trakata “Lenjost kao stvarna istina čovečanstva “ našao  iznad ulaza   na izložbu “Nula-peformans .Skromna privlačsot krize” koju je 2013. U Novom Manježu u Moskvi bila  priredila  kustoskinja Miriam  Varadinis.

Kad svi od nas zahtevaju da ispoljimo pragmatičnu zasnovanost entuzijazma radne efikasnoti, tragičnost i utopizam  nerada kod Maljeviča mogu da ukažu na jedan od protivotrova tom nasilničkom i prizemnom optimizmu.
 
 
 
 
 
 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma


Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov


Ostale novosti iz rubrike »