BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Alkohol - stvar ukusa

Alkohol - stvar ukusa
22.04.2013. god.


Grupa istraživača iz Univerziteta u američkoj državi Indijana objavila je da je glavni uzrok uključivanja «centara zadovoljstva» u ljudskom mozgu prilikom upotrebe alkohola ukus pića, a ne etilni špiritus, koji se u njemu sadrži. Tokom eksperimenta pedesetorici muškaraca je bilo predloženo nekoliko vrsta žestokih pića, koja su oni poznavali. Prilikom njihove upotrebe kod dobrovoljaca su pratili reagovanje organizma i lučenje hormona. Saznalo se da već osećaj ukusa u ustima, naprimer, piva – pre nego što se alkohol nađe u krvi - izaziva lučenje hormona zadovoljstva, dopamina.

Između ostalog, u ovom je slučaju pivo posebno lukavo piće, mnogi ga ne smatraju za alkohol. Međutim, to je varka, od njega isto tako nastaje zavisnost, kao i od žestokih pića, - uverevaju stručnjaci.

Zato francuska tradicija da se za ručkom popije čaša crnog vina ili nemačka tradicija da se u podne popije krigla piva ne spadaju u kulturu pijenja, već su očiti znak alkoholizacije društva.

Naučnici smatraju da su najopasnija alkoholna pića takozvani laki alkohol. Prvo mesto zauzimaju kokteli u limenkama, koji imaju, činilo bi se, bezazleni ukus limunade, što se kod nas ne asocira s alkoholom. Pri tome jedna limenka koktela od 9 odsto je jednaka 1,1 deci votke. Sve to ne bi bilo tako strašno da nije sintetičnih dodataka i pojačavača ukusa, koji pogoršavaju apetit.

Na drugom mestu se nalazi plemićko piće – šampanjac. U zoni rizika se ono našlo zbog mehurića ugljendioksida, zahvaljujući kojima alkohol brzo dospeva u krv. Jedini način da se čovek ne opije je dobra meza.

Ljudi, koji boluju od dijabetisa, moraju da zaborave na likere. Oni povećavaju nivo šećera u krvi, te su sposobni da ozbiljno povrede gušteraču.

Na pitanje kako da se pije, a da se ne napije, kao i šta je preporučljivo od žestokih pića, što manje ugrozi zdravlje, odgovara psihijatar-narkolog, glavni lekar Klinike psihološke adaptacije Aleksej Magalif.

- Kultura upotrebe alkohola se sastoji pre svega u tome, što čovek ceni gozbu, gde je alkohol neki dodatak kulinarske akcije, gde su glavni razgovor s drugim čovekom ili drugim ljudima, ukusna jela i pauze u upotrebi alkohola, gde se kvaliteni alkohol preslojava hranom. Zato mamurluk pri takvoj upotrebi kvalitetnog alkohola nastaje vrlo retko i u dosta slabom obliku.

Mnogi su sigurno primetili da su u mladim godinama mogli da se vesele tokom čitave noći, pri tome su normalno funkcionisali čitav sledeći dan, ali se kasnije ta lakoća postepeno gubi. Stvar je u izradi fermenata, koji su odgovorni za cepanje alkohola u krvi. Otprilike posle 23. godine, kada čovek konačno prestaje da raste, ćelije se obnavljaju svake godine sve sporije. Izrađuje se manje fermenata. Naučnici preporučuju da se u to vreme odustane od jeftinih vrsta piva, vina i žesokih pića, koji u većini slučaja sadrže mnogo dodataka. Svakako, ne sme se zaboraviti ni na osećaj mere.



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: © Flickr.com/gwenflickr/ss-by-sa 3.0/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Struktura će biti uništena do kraja godine, nagovestio je izaslanik Kijeva u Ujedinjenim nacijama


Mađarska je obećala da će se suprotstaviti petogodišnjoj strategiji finansiranja Ukrajine koju je upravo predložio generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg

Jevrejska država je navodno izjavila da će kazniti Palestinu ako sud bude gonio njene lidere


Neki saveznici su skeptični prema prihvatanju Ukrajine usred oružanog sukoba, izjavio je predsednik


Dmitrij Peskov je istakao da je stav Rusije o mirovnim pregovorima dobro poznat


Ostale novosti iz rubrike »