BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Referendum, pa otcjepljenje

Referendum, pa otcjepljenje
29.01.2008. god.

Zaključci Glavnog odbora SNSD-a da bi pri razgovorima o ustavnim promjenama uz federalizaciju BiH, federalne jedinice imale i pravo na otcjepljenje, pojedini političari iz RS smatraju prirodnim i nepotrošivim, referendumskim pitanjem, te da se sve treba raditi u okviru "Dejtona".

Petar Đokić, predsjednik SP, kaže da će njegova stranka uskoro zauzeti stav o ustavnim promjenama u BiH, te da je u toku izrada platforme, koja će predstavljati korektan pristup SP ovom pitanju.

- Nikada Ustav nismo shvatali kao proizvod želja, nego izraz realnih mogućnosti u kojima se nalazi BiH i u kojima žive građani ove države. U BiH, 13 godina nakon rata imamo vidan osjećaj podijeljenosti, koga karakterišu svi dosadašnji izbori, kada se gleda način glasanja i ko za koga glasa, što ide u prilog činjenici da u BiH trajnu kategoriju predstavljaju dejtonske strukture, a to su entiteti - rekao je Đokić.

SP smatra da treba poboljšavati one dijelove Ustava koji će državu BiH napraviti efikasnijom u korist svojih građana.

- Pravo na otcjepljenje u ustavnoj teorije je prirodno i nepotrošivo pravo svakog konstitutivnog naroda i takvo pravo u sebi treba da ima i Ustav BiH, kao i ustavi entiteta - istakao je Đokić

Mihajlo Mihajlica, predsjednik SRS RS, smatra da se o ustavnim promjenama u NSRS treba usvojiti okvirni dokument, na prijedlog predsjednika RS, a ne da svaka stranka nastupa sa svojim mišljenjem o ustavnim promjenama.

- O tako važnom političkom pitanju trebalo bi i ovdje postići konsenzus, kao što su hrvatski politički faktori u BiH postigli konsenzus - rekao je Mihajlica i dodao da bi takav dokumenat bio obavezujući za sve koji bi i u budućnosti vodili razgovore o ustavnim promjenama bez obzira o kome bi personalno bila riječ.

Mihajlica smatra da bi pri promjenama Ustava referendumskim pitanjem trebalo poslušati građane, a rezultati referenduma da bi bili obavezujući za poslanike u NSRS.

- Mi imamo još radikalnije stavove nego što je stav SNSD-a i drugih političkih partija, ali mi želimo stav RS koji će biti proizvod volje građana RS i da se u ustavne promjene uđe s dogovorenim stavovima srpskih političkih partija - precizirao je Mihajlica.

Branislav Borenović, poslanik PDP-a u NSRS, kazao je da je za PDP osnova o kojoj će razgovarati o eventualnim ustavnim promjenama Dejtonski mirovni sporazum, te da bilo kakva rasprava o nekom novom modelu može biti samo jedna vrsta avanture s nepredvidivim posljedicama.

- Trebamo biti oprezni i u ovom momentu ići s određenim rješenjima koja su prihvatljiva za sve na bazi Dejtonskog mirovnog sporazuma i onoga što je bilo postignuto u aprilskom paketu, a sve ostalo je nešto što će biti jako teško implementirati - rekao je Borenović i dodao da bilo kakav model koji bi odstupio od Dejtonskog sporazuma nije dobar i da neće dovesti do rješenja.

On je istakao da bi bilo dobro da u nekoj fazi mogućih razgovora o promjeni Ustava treba voditi računa da se oni obavljaju između domaćih političara uz minimalnu prisustvo međunarodnih posrednika.

Muharem Murselović, poslanik SBiH u NSRS, kaže da je već poznat stav SNSD-a o federalizaciji FBiH, a iz ranijeg iskustva da je poznato da su federalne jedinice imale prave na otcjepljenje.

- Ne vjerujem da će to od Bošnjaka i Hrvata dobiti podršku. To je na neki način pravljenje planova koji objektivno ne mogu proći, koji će samo otežati rad na ustavnim promjenama i blokirati ih - istakao je Murselović.

Murselović je rekao da mu još uvijek nije poznato, kao ni drugima, šta Hrvati traže federalizacijom, jer se još uvijek nisu izjasnili o svojim željama, ali sumnja da će se odreći Posavine



  • Izvor
  • Fokus
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Brisel govori o slobodi govora, ali je ne podržava, izjavio je predsednik Donjeg doma ruskog parlamenta

SAD i njihovi saveznici se plaše da će Moskva izgubiti rat, izjavio je ukrajinski lider


„Akutna faza vojno-političke konfrontacije sa Zapadom je u punom jeku“, izjavio je ministar spoljnih poslova Moskve

Specijalni izaslanik Rusije u Kabulu izjavio je da Nju Delhi i Moskva imaju slične pristupe avganistanskoj krizi



Ostale novosti iz rubrike »