BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nove Bušove igračke

Nove Bušove igračke
19.11.2007. god.

Značajna sredstva biće utrošena za novu trku u naoružanju u kosmosu, na kojoj radi administracija Džordža Buša. Sudeći prema saopštenju parlamentarne komisije SAD, Ameriku krajnje zabrinjava aktivnost Kine u oblasti kosmičkih programa. Osim toga, Sjedinjene Države planiraju da naprave kosmičko oružje koje je u stanju da gađa kopnene objekte iz orbite.

Nadležna komisija pri Senatu i Kongresu SAD ipak je unela izmene u vojni budžet za 2008. godinu.

Ceo budžet iznosi, napomenimo, gotovo 460 milijardi dolara, ali se postavljalo pitanje samo o sredstvima od oko 100 miliona dolara. Tako su troškovi za novu konvencionalnu bojevu glavu za podmornice „Trident“ i novu letilicu smanjeni.

U pojedinostima, 9,8 miliona dolara izdvojeno je za istraživanja projekta „Kosmičke ograde“. Namera je da se na čitavoj teritoriji Sjedinjenih Država - od Kalifornije do Džordžije - postavi set radara, čiji je cilj osmatranje kosmičkih lansiranja, kontrola manevrisanja satelita u orbiti, a takođe i otkrivanje meteora koji se približavaju Zemlji.

Još 25 miliona odlazi na snabdevanje američkih satelita specijalnim senzorima koji će biti u stanju još u početnom stadijumu da „vide“ i registruju kosmičku opasnost.

Otkrivanje meteora podrazumeva i program „Panoramik Sarvej Teleskop & Rapid Responz Sistem“ kojim se posebno pozabavio Džordž Buš. Na njega će se potrošiti još devet miliona dolara. Zatim, 23 miliona dolara je izdvojeno za izgradnju optičko-elektronske stanice za kosmičke potrebe na Havajima.

Mimo svega ostalog, uvećaće se troškovi i za zaštitu američkih vojnih satelita od kosmičkog oružja potencijalnog protivnika. Pod tim se podrazumeva kako zaštita američkih satelita koji se nalaze u kosmosu, tako i da im se obezbedi da budu u stanju da nanose udarce po neprijateljskim satelitima.

Zakonodavci preciziraju i mogućnost proizvodnje „neprijateljskih satelita“. To je Kina. Senatu i Kongresu ostaje u pamćenju slučaj kada je Kina sa zemlje ispaljenom raketom uništila svoj stari meteorološki satelit.

„Povećanje naših mogućnosti od ključnog je značaja, posebno u svetlu kineske demonstracije svojih protivsatelitskih oružja“ - glasi izveštaj odgovarajuće komisije Kongresa.

SKUPOCENI PROJEKAT „FALKON“

Borba sa kineskim satelitima nije ključni momenat u preraspodeli budžetskih sredstava. Mnogo važnije je da bogato finansiranje dobija program za pravljenje principijelno novog kosmičkog oružja, koje će biti u stanju da uništi cilj na bilo kojoj tački zemljine kugle.
Taj projekat nosi ime „Falkon“. On predviđa da u slučaju potrebe u zemljinu orbitu bude lansiran satelit, sposoban da pogodi hiperzvučnom raketom beznuklearne bojeve glave sa dejstvom na odstojanju oko devet hiljada morskih milja.
Satelit je u stanju da u orbitu prebaci oko šest tona vojnog tovara. Svako lansiranje košta blizu pet miliona dolara.
Po vrednosti lansiranja rakete „Falkon“ mogu se porediti sa ruskim „Protonima“, koji su takođe u stanju da u orbitu prebace veliki teret.
Međutim, prva lansiranja „Falkona“ 1. marta 2006. i u martu 2007. godine završila su se neuspešno.



  • Izvor
  • Glas javnosti
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Skoro 350 zatvorenika je već oslobođeno, dok sudovi razmatraju još oko 4.000 zahteva, izjavio je ministar pravde zemlje


Ruske trupe izvele su seriju napada na ciljeve u Harkovu, između ostalog, gađajući skladište jedinica Glavne obaveštajne uprave u jednom od tržnih centara. Zauzvrat, Oružane snage Ukrajine su pokušale...

Autor: Andrej Sušencov, programski direktor Valdajskog kluba.


Vašington i njegovi saveznici će razgovarati o „potencijalnim šemama“ da novac prebace u Kijev, preneo je Blumberg

Kijevski ministar spoljnih poslova ranije je tvrdio da se Rusija „plaši“ potencijalnog uspeha događaja


Osnivač VikiLeaksa ne bi trebao biti gonjen zbog razotkrivanja korupcije u vladi, izjavio je Robert F. Kenedi Mlađi


Ostale novosti iz rubrike »