BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Gore vile holivudskih zvezda

Gore vile holivudskih zvezda
24.10.2007. god.

Vašington, 23. oktobra - Vatrogasac Mič Mendler iz San Dijega zgranut je novim izazovom: „Ovo je kao smak sveta, kao Armagedon, kao nuklearna zima.” Tim rečima, koje liče na skicu scenarija za novi zastrašujući film, opisuje doživljeno u suočavanju s požarima koji na 13 lokacija juga Kalifornije gutaju sve pred sobom pa i naselja s vilama holivudskih zvezda.
Vatrena ofanziva je toliko jaka da se pred njom povlači i ratno vazduhoplovstvo. Iz baze u Miramaru, predgrađu San Dijega, hitno se evakuisalo oko 40 aviona - napadačkih F-18, teretnih C-130 - kao i helikoptera. Odleteli su, javlja AP, u druge kalifornijske i vojne postaje u Arizoni.

Ove letelice su samo tehnološki vrh egzodusa. Oko pola miliona stanovnika dobilo je naloge za evakuaciju, kojima se povinovalo njih oko 300.000, među kojima si bili i bolnički pacijenti i zatvorenici. Izgorelo je, izveštava se, oko 1.000 stanova, kancelarija i drugih objekata. „Kalifornija proživljava tragediju”, izjavio je guverner te savezne države SAD Arnold Švarceneger, posle obilaska elitnog letovališta gde se nalaze kuće njegovih kolega iz vremena kad je on bio jedan od junaka velikih ekrana. Proglasio je vanredno stanje u sedam okruga, od meksičke granice do Santa Barbare, severno od Los Anđelesa.

Jutros je federalno vanredno stanje u tim krajevima proglasio i predsednik Džordž Buš. Njegov dekret znači da će postradalima priteći pomoć iz centralnih fondova. Administracija u Vašingtonu se trudi, ocenjuju hroničari, da se pokaže efikasnijom nego prilikom udara uragana „Katrina” u leto 2005. godine na Nju Orleans, kada se obrukala njena služba za hitne intervencije.

Ugroženi se smeštaju kako se ko snađe ili odlaskom u organizovane zbegove. Najveće takvo masovno utočište je stadion u San Dijegu, gde se okupilo oko 10.000 ljudi.

Prema nekompletnim procenama, požari su opustošili rastinje i imovinu na prostoru od oko hiljadu kvadratnih kilometara. Neposredni uzroci vatrenih stihija još nisu saopšteni.

Pojedini eksperti katastrofu delimično pripisuju globalnom pregrevanju, izazvanog nekontrolisanim ispuštanjem gasova u atmosferu, u čemu prednjači Amerika, čiji je protivnik takvog ovdašnjeg ponašanja bivši potpredsednik Al Gor upravo dobio Nobelovu nagradu za mir. Klimatski poremećaji bi, po nekim anketama, mogli da utiču i na ishod izbora za predsednika SAD, zakazanih za novembar sledeće godine.

Sadašnja drama zasad prolazi s manje stradalnika nego što bi se moglo pretpostaviti po zastrašujućim prizorima. Prijavljena je smrt jedne osobe, dok je povrede pretrpelo oko 40 lica.

Pojačane napore za lokalizaciju požara otežava „sezonski fenomen” zvani „Santa Ana”, s jakim vetrom promenljivog pravca. Njegovi udari dostižu brzine od 100 do 160 kilometara na sat.

Pogođeni predeli trpe, inače, podužu sušu, praćenu visokim temperaturama za ovo doba godine. U Los Anđelesu, na primer, živa na termometru, prema meteorolozima, treba da premaši 30 stepeni Celzijusove skale - i danas i sutra.



  • Izvor
  • Politika
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Brisel govori o slobodi govora, ali je ne podržava, izjavio je predsednik Donjeg doma ruskog parlamenta

SAD i njihovi saveznici se plaše da će Moskva izgubiti rat, izjavio je ukrajinski lider


„Akutna faza vojno-političke konfrontacije sa Zapadom je u punom jeku“, izjavio je ministar spoljnih poslova Moskve

Specijalni izaslanik Rusije u Kabulu izjavio je da Nju Delhi i Moskva imaju slične pristupe avganistanskoj krizi



Ostale novosti iz rubrike »