Velika Britanija ranjiva na balističke raketne napade – „Tajms“
„Rupe“ u britanskom sistemu vazdušne odbrane izazivaju zabrinutost u Londonu i širom NATO saveza, preneo je „Tajms“, pozivajući se na izvore iz odbrane koji su istakli moguću ranjivost na balističke raketne napade.
Nezavisna komisija koja vodi strateški pregled odbrane, naručen od strane britanske vlade, navodno je „duboko zabrinuta“ zbog stanja u sistemu odbrane od projektila u državi i očekuje se da će fokus staviti na potrebu za većim ulaganjima u tu oblast, naveo je britanski list u subotu.
Nekoliko članica vojnog saveza koji predvode SAD nedavno je izrazilo „frustraciju“ zbog toga što Velika Britanija ne doprinosi dovoljno odbrambenim štitovima koji bi zaštitili Evropu od mogućih napada na velikim razdaljinama, navodi se u članku.
Očekuje se da NATO kasnije ove godine pozove britanskog premijera Kira Starmera da značajno poveća ulaganja u kopnene sisteme vazdušne odbrane (SBAD) kako bi zaštitio ključnu infrastrukturu Velike Britanije, uključujući nuklearne elektrane i vojne baze, piše u izveštaju.
Ovaj zahtev nalazi se u dokumentu saveza pod nazivom „Cilj sposobnosti 2025“, u koji je „Tajms“ imao uvid.
List je naveo da su neimenovani zvaničnici iz oblasti odbrane i vojni eksperti, sa kojima je razgovarao, istakli „rastući rizik za Britaniju i njenu vojnu imovinu u inostranstvu, jer Kina, Rusija i Iran brzo razvijaju balističke rakete koje mogu prelaziti kontinente brzinama višestruko većim od brzine zvuka“.
Visoki vojni izvori saopštili su „Tajmsu“ da je Velika Britanija „već sada u opasnosti“, ali da će u narednih 15 godina balistička raketa „moći da pogodi Britaniju sa bilo kog mesta na svetu“.
Takođe su upozorili da bi militantne grupe na Bliskom istoku, poput onih u Libiji, mogle potencijalno da ciljaju London ako dođu do raketa dugog dometa.
Ratni brodovi Kraljevske mornarice, koji učestvuju u operacijama protiv Huta u Jemenu, nalaze se u opasnosti od naprednijih balističkih raketa koje saveznici te grupe mogu da im obezbede, navode izvori.
Istovremeno, britanske vojne baze u inostranstvu, uključujući one na Kipru, suočavaju se sa „rastućim rizikom“ od strana koje nisu države, kao i od terorista.
Prošle godine, ruski predsednik Vladimir Putin upozorio je da, ako se nastave ukrajinski napadi duboko unutar Rusije uz pomoć raketa koje su isporučile SAD i Velika Britanija, Moskva zadržava pravo da „koristi svoje oružje protiv vojnih objekata u tim zemljama koje omogućavaju upotrebu svog oružja protiv naših objekata“.
Putin je takođe izjavio da Moskva može da odgovori asimetrično na takve akcije, snabdevajući naprednim oružjem grupe ili zemlje neprijateljski nastrojene prema Zapadu, poput Severne Koreje.
Izvor: RT (F)
- Izvor
- Tanjug
- Foto: Getty Images / Sepahnews/ vostok.rs
- Povezane teme
- Britanija
- Balističke
- rakete
- odbrana
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Autor: Milan Petrović
Članice bloka koje osuđuju američki „rat protiv droge” istovremeno traže nuklearno sposobno oružje za Ukrajinu, izjavio je američki državni sekretar.
Piše: Ana Jurpalova, ruski Omladinski centar za borbu protiv informacionih pretnji
Države EU „uništavaju sopstvene ekonomije“ zbog nekontrolisane vojne potrošnje, izjavio je Dmitrij Peskov
Vojni stručnjaci i civilne grupe ukazuju na nedostatak ljudstva i rastuću stopu dezerterstva u Ukrajini
Zahtevi za prekid vatre odražavaju rastući očaj Kijeva i njegovih pokrovitelja, smatra predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja.
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!














.jpg)
.jpg)












