BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: „Rosatom“ će zaštiti afričke nosoroge od krivolova čineći rogove radioaktivnim

RT: „Rosatom“ će zaštiti afričke nosoroge od krivolova čineći rogove radioaktivnim
24.08.2021. god.

 
U inovativnom međunarodnom projektu radi suzbijanja ilegalne trgovine rogovima afričkih nosoroga korišćenjem radioaktivnih izotopa kako bi im bilo lako ući u trag, ključnu ulogu igra ruska agencija za nuklearnu energiju "Rosatom".

Više od 9600 nosoroga ubijeno je između 2010. i 2019. godine jer ih lovokradice love zbog rogova, koji na crnom tržištu koštaju više od zlata i platine. Praktičari kineske tradicionalne medicine imenovani su kao glavni krivci, uprkos tome što nema naučnih dokaza da keratin deluje protiv bilo koje bolesti. Kako se broj nosoroga sve više smanjuje, tržište su podstaknuli i neki azijski kupci koji pokušavaju poboljšati svoj status.

Uznemirujuća prognoza sugeriše da bi u narednih devet godina nosorozi mogli biti na rubu izumiranja u Južnoj Africi - zemlji u kojoj živi oko 90% njihove globalne populacije.

Da bi se preokrenuo ovaj trend, u maju je pokrenut projekat "Rizotop" . Njegovo ime potiče od reči „nosorog“ i „izotop“, a uključuje radioaktivne materijale kojim se nameravaju rogovi učiniti neprivlačnim i opasnim za lovokradice i njihove kupce.

Projekat pokrenut od strane Univerziteta Vits u Južnoj Africi, podstakao je veliku međunarodnu saradnju u kojoj učestvuju "Rosatom", Australijska organizacija za nuklearnu nauku i tehnologiju (ANSTO), Državni univerzitet Kolorado i Korporacija za nuklearnu energiju Južne Afrike (Necsa ).

Umesto da naškodi onima koji dodiruju rogove, projekat ima za cilj da učini ilegalnu trgovinu lakom za praćenje. Rogovi nosoroga bili bi označeni sigurnom količinom radioaktivnog materijala kako bi ih moglo otkriti oko 10.000 skenera zračenja instaliranih na aerodromima, železničkim stanicama i lukama širom sveta posljednjih godina.

Nadamo se da će krivolovci izgubiti interesovanje jer transport rogova postaje previše komplikovan i opasan. Međutim, prisustvo radioaktivnog izotopa takođe će poslužiti za obezvređivanje rogova u očima potencijalnih kupaca.

U prvoj fazi projekta ubrizgani su stabilni neradioaktivni izotopi u rogove dva južnoafrička nosoroga. Naučnici će pratiti ove životinje do kraja leta kako bi se uverili da im strani materijali ne nanose nikakvu štetu.


foto: © Rhisotope Project

Ako se postupak pokaže sigurnim, superračunari i 3D modeliranje će se koristiti za određivanje pravog radioaktivnog izotopa i tačno određene količine potrebne za pravilno označavanje nosoroga.
 
Uspeh projekta bio bi nemoguć bez "Rosatoma", jer će agencija obezbediti sam izotop koji će se u završnoj fazi ubrizgati u rogove nosoroga. Ruska atomska agencija je ponosna što igra ključnu ulogu u inicijativi za spasavanje ovih neverovatnih životinja, rekao je Rajan Kolijer, koji vodi "Rosatomovu" podružnicu u centralnoj i južnoj Africi.

„Uvereni smo da će nauka, posebno nuklearna nauka, odigrati fundamentalnu ulogu u zaštiti cele naše planete, a ne samo nosoroga“, dodao je on.

Izvor: RT

 


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Reuters / Thomas Mukoya / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ista ograničenja važe za gledaoce i ljubitelje sporta koji prisustvuju Letnjim igrama u Parizu


Dmitrij Peskov je takođe visoko ocenio saradnju regiona Rusije i provincija Kine i istakao njen doprinos razvoju ruskih teritorija koje se graniče sa Kinom.


Na Rusiju se neće vršiti diplomatski pritisak, kao što se ne može pobediti na bojnom polju, rekao je predsednik

Predsednici Brazila i Južne Afrike odlučili su da ne učestvuju na tom događaju, koji isključuje Rusiju, navodi se u izveštajima


Investiciona grupa na čelu sa Džaredom Kušnerom sklopila je posao za izgradnju hotela u Beogradu vrednog 500 miliona dolara


Ostale novosti iz rubrike »