BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sveštenstvo i monaštvo Eparhije raško-prizrenske pozvalo vlasti Srbije da odustanu od „razgraničenja između Srba i Albanaca“

Sveštenstvo i monaštvo Eparhije raško-prizrenske pozvalo vlasti Srbije da odustanu od „razgraničenja između Srba i Albanaca“
20.08.2018. god.


Svi članovi sveštenstva Srpske pravoslavne crkve, koji služe i žive na Kosovu i Metohiji, potpisali su apel vlastima Srbije da napuste opciju teritorijalnog razgraničenja granice između Srba i Albanaca.

Dokument je objavljen na zvaničnom sajtu Eparhije raško-prizrenske. Dokument je  potpisalo 120 monaha i monahinja i 70 parohijskih sveštenika. Ranije je ovaj poziv uputio član Svetog sinoda, episkop Teodosije.


APEL SVEŠTENSTVA I MONAŠTVA 
EPARHIJE RAŠKO PRIZRENSKE
 

Sa pastirskom odgovornošću, mi, sveštenstvo i monaštvo Eparhije raško-prizrenske, predvođeni našim arhipastirom Episkopom Teodosijem, duboko svesni teškog vremena i situacije u kojoj živimo, a rukovodeći se jasnim i nedvosmislenim odlukama Svetog Arhijerejskog Sabora Srpske Pravoslavne Crkve, iz maja 2018. godine, podržavamo sledeće: 
 
- Da je Kosovo i Metohija, sa svojih hiljadu i petsto srbskih pravoslavnih hrišćanskih manastira, crkava, zadužbina i spomenika srpske kulture, neotuđivi deo Srbije i da očuvanje ovog dela naše zemlje nije pitanje ni nacionalne ideologije ili mitologije, niti, štaviše, samo teritorije, već predstavlja samu srž našeg crkveno-narodnog bića i postojanja, što nas je kao narod Božiji i živu Crkvu Hristovu vekovima sačuvalo na ovom prostoru.
 
- Da očuvanje Kosova i Metohije kao integralnog dela Srbije, po svim međunarodnim standardima, a ujedno, u skladu sa Ustavom Republike Srbije i sa Rezolucijom 1244 Ujedinjenih nacija, ne znači konfrontaciju sa svetom, već upravo afirmaciju stava da se bez osnovnih prava i sloboda jednog naroda, njegovog identiteta, duhovnosti i kulture, ne može naći stabilno dugoročno rešenje. 
 
- Da bi eventualnom podelom, razmenom teritorije ili „razgraničenjem između Srba i Albanaca“ na suverenoj teritoriji Srbije, najveći deo našeg naroda na Kosovu i Metohiji automatski bio ostavljen na milost i nemilost onima koji ni do sada nisu pokazivali spremnost da poštuju naša prava. U takvom nemilom razvoju događaja postoji velika opasnost da budemo izloženi pogromu sličnom onom iz marta 2004. godine, ili da pod pritiskom i tihim terorom, budemo prisiljeni na egzodus.
 
Zbog toga, složno apelujemo na najviše predstavnike Republike Srbije, kao i međunarodne predstavnike, da se našem sveštenstvu, monaštvu i vernom narodu na Kosovu i Metohiji omogući opstanak i miran život, da sačuvamo drevne svetinje i samim tim, obezbedimo vekovni kontinuitet postojanja naše Crkve na ovom prostoru. 
 
Ovaj apel ne predstavlja mešanje u politiku, već je pre svega glasan vapaj onih koji, živeći na Kosovu i Metohiji, i pred Bogom i sopstvenom savešću, imaju odgovornost prema vernom narodu, sa kojim činimo živu Crkvu.
 
Svome Arhipastiru, Preosvećenom Episkopu raško-prizrenskom G. Teodosiju i ostalim arhijerejima Svetog Arhijerejskog Sabora Srpske Pravoslavne Crkve, duboko odani u Hristu, dole potpisani i saglasni.
 
O Preobraženju, 6/19. avgusta 2018. godine


  • Izvor
  • © Foto predostavleno press-služboй Serbskoй pravoslavnoй cerkvi/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Rusija nikada nije odustala od pregovora, za razliku od Kijeva, izjavio je izaslanik Moskve u UN Vasilij Nebenzja


Ukrajinskog lidera, čiji je mandat istekao danas, Rusija smatra „ratnim zločincem“, izjavio je bivši predsednik Dmitrij Medvedev


Izraelski emiter Kan izvestio je da dve zaraćene strane nisu mogle da se slože oko toga kako bi izgledao „kraj rata“

Ministar odbrane Grant Šaps izjavio je da je to razlog zašto zapadne nacije ne obaraju ruske rakete iznad Ukrajine


Premijer nije više životno ugrožen, izjavio je Tomaš Taraba


Ostale novosti iz rubrike »