BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Više od 5.000 tona vanzemaljske prašine padne na Zemlju svake godine

RT: Više od 5.000 tona vanzemaljske prašine padne na Zemlju svake godine
10.04.2021. god.

Naučnici u Francuskoj utvrdili su da 5.200 tona vanzemaljskih čestica prašine iz kometa ili asteroida svake godine stigne na Zemlju i čine glavni izvor vanzemaljske materije na našoj planeti.


Tokom skoro 20 godina, tim istraživača, predvođen Žanom Dupratom iz Francuskog nacionalnog centra za naučna istraživanja (CNRS), sakupljao je vanzemaljske čestice sa francusko-italijanske antarktičke stanice - veličine od 30 do 200 mikrometara kako bi izmerio prosečnu godišnju količinu koja padne iz svemira..

Iako je oduvek bilo poznato da vanzemaljska prašina svake godine padne na našu planetu, bilo je teško odrediti koliko. Podaci prikupljeni sa Antarktika tokom dve decenije doprineli su da se to utvrdi.

Istraživači su zaključili da oko 5.200 tona vanzemaljske prašine godišnje stigne do zemlje, od čega se procenjuje da 80% dolazi od kometa , a ostatak od asteroida - nebeskih tela nalik stenama. Duprat i njegov tim tvrde da vanzemaljska prašina predstavlja glavni izvor vanzemaljske materije na našoj planeti, daleko ispred većih objekata poput meteorita.

Istraživanje, koje će biti dostupno u časopisu "Earth & Planetary Science Letters" od 15. aprila, pomaže naučnicima da bolje razumeju ulogu vanzemaljske prašine u snabdevanju vodom naše planete i drugim materijalima.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © NASA/Christopher J. Cassidy/Handout via REUTERS. / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »