eposao.info - vrh - ekonomija
Početna stranica > Novosti

RT: Usred nestašice snabdevanja gasom i porasta cena, Putin naložio „Gaspromu“ da popuni skladišta u EU kada se zadovolji domaća potražnja

RT: Usred nestašice snabdevanja gasom i porasta cena, Putin naložio „Gaspromu“ da popuni skladišta u EU kada se zadovolji domaća potražnja
28.10.2021. god.

Da bi obezbedio dovoljne zimske zalihe gasa za celu Evropu, ruski energetski gigant "Gasprom" mora da počne da povećava količine u svojim skladišnim jedinicama u EU, kada zadovolji domaću potražnju, naredio je predsednik Vladimir Putin.


Ruske domaće rezerve gasa bile su pod pritiskom ove jeseni, zbog negativnih uslova - nenormalno hladne zime prošle godine i ledenih padavina, u kombinaciji sa povećanom potražnjom dok se ekonomija zemlje oporavlja od posledica pandemije koronavirusa.

„Pumpavanje dodatnog gasa u zapadnu Evropu bi vam omogućilo da ispunite svoje ugovorne obaveze na siguran, stabilan i redovan način i da snabdevate naše evropske partnere gasom tokom jesenjeg i zimskog perioda“, rekao je Putin tokom sastanka sa dugogodišnjim generalnim direktorom "Gasproma" Aleksejem Milerom.

Putin je posebno naredio izvršnoj vlasti da poveća količinu gasa u skladištima kompanije u Nemačkoj i Austriji, „prema rasporedu“, počev od 8. novembra. Očekuje se da će do tada ruska skladišta gasa biti puna. Prema rečima predsednika, takve akcije bi pomogle „stvaranju povoljnije situacije na evropskom energetskom tržištu”.

Od sredine oktobra, podzemna skladišta gasa u EU bila su popunjena samo 71%. Strahovi izazvani činjenicom da su skladišni prostori bili nedovoljno popunjeni bili su jedan od razloga za skok cena gasa, što je zauzvrat dovelo do krize u gasnoj industriji EU. Ranije u oktobru, cene gasa su skoro prešle granicu od 2.000 dolara za hiljadu kubnih metara. Cene su pale nakon što je Rusija obećala da će prodati više gasa ostatku Evrope.

Iako je "Gasprom" u potpunosti ispunio svoje ugovorne obaveze, neke evropske zemlje su odlučile da krivicu za krizu svale na Moskvu, uprkos činjenici da gasovod "Severni tok 2", koji je nedavno završen i koji je mogao da se koristi za smanjenje nestašice gasa, još uvek stoji u mestu čekajući sertifikaciju, nakon godina pritisaka da se osujeti njegova gradnja, koji su dolazili iz SAD i nekih njihovih saveznika u Evropi.

U utorak je nemačko ministarstvo ekonomije saopštilo da je završilo analizu sigurnosti snabdevanja gasom ako gasovod na kraju bude odobren.

„Izdavanje sertifikata ne ugrožava sigurnost snabdevanja gasom Savezne Republike Nemačke i Evropske unije“, navodi se u saopštenju.

"Analizi sigurnosti snabdevanja Saveznog ministarstva ekonomije prethodile su konsultacije sa susednim zemljama EU", navodi se u saopštenju.

Berlin će sada nastaviti proces sertifikacije "Severnog toka 2".

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Sputnik / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Visoki diplomata je izjavio da će EU možda morati da postane „kreativnija“ u pronalaženju novca za Kijev


Nemački kancelar je pojasnio da će profit dobijen od sredstava Moskve u EU biti upotrebljen za naoružavanje Kijeva

Ursula fon der Lajen je prethodno deblokirala preko 10 milijardi evra kako bi obezbedila podršku Budimpešte za pomoć Ukrajini


Moskva prkosi apokaliptičnim prognozama, piše časopis

Poljoprivredni proizvođači u Poljskoj su ogorčeni što njihovi ukrajinski konkurenti mogu da prodaju žito u EU bez plaćanja carina


Ograničenje se neće odnositi na zemlje članice Evroazijske ekonomske unije i na Južnu Osetiju, Abhaziju, Mongoliju i Uzbekistan.


Ostale novosti iz rubrike »