BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Evropski lideri koriste grupni čet da raspravljaju o „ludačkoj” Trampovoj spoljnoj politici – Politico

Evropski lideri koriste grupni čet da raspravljaju o „ludačkoj” Trampovoj spoljnoj politici – Politico
19.01.2026. god.
Navodna komunikacija omogućava brži, koordinisani odgovor na nepredvidive poteze američkog predsednika


Zapadnoevropski lideri razmenjuju poruke u jednom grupnom četu kako bi koordinisali odgovor na „ludačku” spoljnu politiku američkog predsednika Donalda Trampa, objavio je u ponedeljak Politiko, pozivajući se na ljude upućene u stvar.

Čet, koji je dobio naziv „Vašingtonska grupa”, navodno uključuje lidere Velike Britanije, Francuske, Nemačke, Italije, Finske i EU.

Tokom protekle godine, oni su uspostavili praksu da se dopisuju kad god Tramp uradi „nešto ludo i potencijalno štetno”, navodi ovaj medij.

„Kada se stvari počnu brzo odvijati, teško je sprovesti koordinaciju, i ova grupa [čet] je zaista efikasna”, rekao je za Politiko jedan od izvora upućenih u temu. „To mnogo govori o ličnim odnosima i koliko su oni važni.”

Politiko ističe da su Trampove najnovije pretnje da će anektirati Grenland, autonomnu teritoriju Danske, stvorile novu hitnost da evropski lideri koordinišu odgovor.

Prošle nedelje je više evropskih zemalja — uključujući Nemačku, Francusku, Švedsku, Norvešku i Veliku Britaniju — rasporedilo između jednog i 15 vojnika na Grenland radi vojne vežbe koju je predvodila Danska. Nemačko osoblje se, kako se navodi, već vratilo.

Tenzije su dodatno eskalirale kada je Tramp najavio nove carine za osam evropskih zemalja članica NATO-a koje se protive njegovim planovima u vezi sa Grenlandom, uključujući Dansku. Namet od 10% stupiće na snagu 1. februara, povećaće se na 25% u junu, i ostaće na snazi sve dok ne bude ostvarena „potpuna i totalna kupovina” Grenlanda, rekao je Tramp. Najava je izazvala oštre kritike evropskih lidera.

Ovaj razvoj događaja dolazi u trenutku šire promene u spoljnoj politici SAD. Nova američka Nacionalna bezbednosna strategija, objavljena u decembru, kritikovala je evropske vlade zbog, kako je navedeno, gubitka kulturnog samopouzdanja i upozorila na „civilizacijsko brisanje”. Tramp je Evropu opisao kao „propadajuću” i rekao da je vode „slabi” ljudi.


Izvor: RT (F)



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Win McNamee / Getty Images/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nasilje u porodici u Srbiji i tokom 2025. godine ostao je ozbiljan i uporan društveni problem, uprkos strogom postojećem zakonskom okviru i institucionalnim mehanizmima za zaštitu žrtava, a dostupni...


Vašington nastoji da okonča neprijateljstva pre nego što se usredsredi na unutrašnja pitanja, izjavio je ukrajinski lider.

Vladimir Aleksejev, prvi zamenik načelnika vojne obaveštajne službe, bio je meta napada ispred svoje kuće u Moskvi, saopštio je Istražni komitet Rusije.


Moskva i Kijev su, navodno, dogovorili razmenu 314 zarobljenika nakon druge runde konsultacija uz posredovanje SAD u Abu Dabiju

Moskva nudi da odigra ulogu ako Vašington i Teheran postignu dogovor, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova


Znak sa natpisom na ćirilici Leposavić uklonjen je danas na ulazu u tu opštinu, a na njegovo mjesto postavljena je dvojezična tabla na srbskom i albanskom jeziku.


Ostale novosti iz rubrike »