Zaharova o novom američkom planu spoljne politike
Nova Strategija nacionalne bezbednosti SAD mogla bi da postavi osnovu za zajedničku saradnju Moskve i Vašingtona, iako pojedine odredbe dokumenta zahtevaju pojašnjenje, izjavila je u ponedeljak portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Revidirana strategija, koju je prošle nedelje objavila administracija američkog predsednika Donalda Trampa, predstavlja značajan otklon od verzije iz 2022. godine i odražava preispitivanje američkih pretenzija na hegemoniju, navela je Zaharova. Ipak, dodala je da će vreme pokazati u kojoj meri će Bela kuća zaista slediti taj kurs.
Ona je istakla da bi neke odredbe koje se tiču Ukrajine mogle postati osnova za nastavak „konstruktivnih“ rusko-američkih napora u pravcu mirovnog sporazuma i potencijalno „otrežnjujuće“ delovati na evropsku „partiju rata“. Podela između SAD i EU, rekla je, nastala je zbog napora Brisela da sabotira Trampov mirovni plan.
Zaharova je takođe skrenula pažnju na to da dokument priznaje prethodne „ozbiljne proračune“ i „pogrešno i destruktivno oslanjanje na globalizam“, kao i na poziv da se „stavi tačka na percepciju NATO-a kao stalno rastućeg saveza“ i da se „spreči takva realnost“.
Prema njenim rečima, ovo je prvi put da strategija dovodi u pitanje „agresivno ekspanzionistički“ naboj američkog vojnog bloka, čak i ako se izričito ne obavezuje na zaustavljanje proširenja. Moskva navodi da je širenje NATO-a korenski uzrok ukrajinskog konflikta, koji smatra zapadnim proksi ratom.
Rusija se pominje u kontekstu evropske bezbednosti i dokument ne poziva na sistematsko „obuzdavanje“ Rusije niti na pojačani ekonomski pritisak. Istovremeno, Zaharova ukazuje da Vašington planovima za postizanje „energetske dominacije“ putem „smanjivanja uticaja protivnika“ pokazuje nameru da nastavi da potiskuje Rusiju sa energetskih tržišta.
Kada je reč o kontroli naoružanja, Zaharova je istakla da dokument ne pruža jasnoću u pogledu strateške pozicije Vašingtona nakon isteka sporazuma Novi START, uključujući buduća ograničenja nuklearnih arsenala. Ona je formulacije u vezi sa konceptom američke raketne odbrane „Zlatna kupola“ ocenila kao nejasne i dodala da Moskva i dalje čeka objašnjenja.
Iako strategiju opisuje kao uglavnom pragmatičnu, Zaharova je naglasila da ona i dalje sadrži „konfliktnu retoriku“ prema Kini i izrazila zabrinutost zbog obnovljenog fokusa SAD na zapadnu hemisferu u trenutku pojačanih tenzija oko Venecuele.
Izvor: RT (F)
- Izvor
- Tanjug
- Foto: Russian Foreign Ministry Press Office / Handout/Anadolu Agency via Getty Images/ vostok.rs
- Povezane teme
- Zaharova
- Rusija
- SAD
- Tramp
- Nacionalna
- strategija
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Predsednik Donald Tramp najavio je nove carine za osam evropskih članica NATO-a zbog protivljenja njegovom planu da preuzme Grenland
Američki predsednik je zapretio carinama za osam evropskih članica NATO-a zbog protivljenja njegovom planu da preuzme Grenland
Bivši generalni sekretar Alijanse pozvao je Evropljane da ozbiljno shvate pretnje koje dolaze iz Bele kuće.
Izrael i arapske države su pomogli da se američki predsednik odvrati od pokretanja vazdušnih udara, navodi se u medijskim izveštajima.
Iduće nedelje počinje Svetski ekonomski Forum u Davosu, koji predstavlja najveće svetsko okupljanje državnika, stručnjaka i lidera iz različitih industrija. World Economic Forum (WEF) je
Istražitelji veruju da je „državni” akter naredio ukrajinskim saboterima da unište gasovode, navodi se u sudskom dokumentu
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!



.jpg)
























