BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Zelenski razgovarao sa Plenkovićem o iskustvu „mirne reintegracije privremeno okupiranih teritorija“

Zelenski razgovarao sa Plenkovićem o iskustvu „mirne reintegracije privremeno okupiranih teritorija“
08.12.2021. god.

Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski je tokom razgovora sa hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem detaljno razgovarao o iskustvu Zagreba u "mirnoj reintegraciji" teritorija.


U Ukrajini se periodično raspravlja o temi „hrvatskog scenarija“ za vraćanje teritorije Donbasa pod kontrolu vlasti u Kijevu. Ranije je ukrajinski premijer Denis Šmigalj rekao da je Kijev zainteresovan za ovo iskustvo Hrvatske.

"Zanimaju nas iskustva Hrvatske u mirnoj reintegraciji teritorija. Danas smo vrlo detaljno o ​​tome razgovarali sa premijerom, dogovorili akcioni plan za radnu grupu za prenošenje hrvatskih iskustava u mirnoj reintegraciji privremeno okupiranih teritorija. Ovaj dokument ćemo potpisati u Briselu 15. decembra“, rekao je Zelenski.

S druge strane, početkom meseca predsednik Donjecke Narodne Republike (DNR) Denis Pušilin smatra da Kijev ne odustaje od nade da će konflikt u Donbasu rešiti vojnim putem, te je obećao da DNR to neće dozvoliti.
 
„Donbas je bio prinuđen da bude spreman i zapravo je spreman za neprijateljstva punog obima od 2015. godine, tačno kada su drugi sporazumi iz Minska prestali da funkcionišu za nekoliko dana, kada nije došlo do punopravnog primirja, koje je dogovoreno. Donbas je bio prinuđen da se modernizuje. Sada mi nismo samo rasuti odredi milicija, nego zapravo vojska sa svim parametrima koji postoje u bilo kojoj državi“, rekao je Pušilin.
 
Prema njegovim rečima, sada Narodna vojska DNR mora da bude u dobroj formi zbog nade Kijeva u vojno rešenje sukoba po „hrvatskom scenariju“.
 
"Naši vojnici moraju da budu u dobroj formi. Da, Kijev ne odustaje od nade da će sukob rešiti vojnim sredstvima. A s obzirom na to da je Reznikov imenovan za ministra odbrane, radi se o `hrvatskom scenariju`. Oni o tome sanjaju. Mi im to nećemo dopustiti, ali za to morate biti spremni, što Donbas i radi“, dodao je on.
 
Pitanje rešavanja situacije u Donbasu razmatra se, između ostalog, na sastancima kontakt grupe iz Minska, koja je od septembra 2014. godine već usvojila tri dokumenta kojima se regulišu koraci za deeskalaciju sukoba. Međutim, nakon sporazuma o primirju između strana u sukobu, sukobi se nastavljaju.
 
„Hrvatski scenario“ odnosi se na progon Srba i uništenje Republike Srpske Krajine od strane zvaničnog Zagreba tokom operacije „Oluja“ izvedene 4-7. avgusta 1995. godine. Operacija "Oluja" je najveće etničko čišćenje od Drugog svetskog rata.

Temeljni sporazum o području istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema (poznatiji pod nazivom "Erdutski sporazum") potpisan je u Erdutu (srbska strana) i u Zagrebu (hrvatska strana) 12. novembra 1995. godine. Njime je predviđeno pokretanje procesa "mirne reintegracije" istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske. Proces se odvijao od 1996. do 1998. godine pod rukovodstvom Specijalne misije UN UNTAES.
 
Za provođenje Sporazuma bila je zadužena misija Ujedinjenih nacija UNTAES (prelazna uprava za istočnu Slavoniju, Baranju i zapadni Srem).


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: CC BY-SA 4.0 / Ofis Prezidenta Ukrainы // vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

„Suparnički odnos“ Vašingtona sa Rusijom sprečio je potpuno obelodanjivanje onoga što je znao, rekli su izvori listu


Ali uprkos neviđenim vojnim merama koje su kolektivno preduzele zapadne zemlje, ništa im nije pošlo za rukom! Jer tvrda vera srbskog naroda, njegova nepokolebljiva vernost Hristu i Crkvi, kao...

Napadačima na Crocus Citi Hall iz Ukrajine su prebačene velike sume novca, saopštio je ruski istražni komitet.


Neki ruski poslanici pozvali su na ponovno uvođenje smrtne kazne


Neslanje delegacije u SAD bila je „poruka Hamasu“, izjavio je izraelski premijer


Ostale novosti iz rubrike »