Početna stranica >
Na današnji dan
Danas je 17.04.2021. (107. dan u godini). Do kraja godine ima još 258 dana.
Na današnji dan 17.04. dosili su se sledeći događaji:
- 1999. godine - Održan je Beogradski maraton. Tradiciju međunarodne maratonske trke u Beogradu nije prekinula ni agresija NATO-a na Jugoslaviju. U trci rekreativaca, pod sloganom "Trči iz zadovoljstva, ne od bombi", učestvovalo je oko 15.000 ljudi, mahom mlađih.
- 1941. godine - Opunomoćenici Vrhovne komande bivše jugoslovenske vlade, šef diplomatije Aleksandar Cincar-Marković i general Radivoje Janković, potpisali su u Drugom svetskom ratu, u zgradi čehoslovačkog poslanstva u Beogradu, akt o kapitulaciji oružanih snaga kraljevine Jugoslavije, koji im je izdiktirao nemački komandant, general Maksimilijan fon Vajks. Treći Rajh je nametnuo "bezuslovnu, potpunu i neograničenu" kapitulaciju, vojska Jugoslavije je uglavnom odvedena u zarobljeništvo, a zemlja podeljena između Nemačke, Italije, Mađarske i Bugarske. Jugoslovenska ratna flota pripala je Italiji, izuzev jedne podmornice, dve motorne torpiljerke, koje su umakle, i razarača "Zagreb", koji su uspeli da potope poručnici bojnog broda - Milan Spasić i Sergej Mašera.
- 1924. godine - Rođen je srpski vajar Jovan Kratohvil, profesor Univerziteta umetnosti u Beogradu, rektor od 1971. do 1973. Autor je niza spomenika, uključujući spomenike palim borcima na Majevici i u Zemunu, spomenik na Avali sovjetskim ratnim veteranima, poginulim u avionskom udesu, i spomen-kosturnicu u Sansepolkru u Italiji. Kao mladić, bio je i vrhunski sportista: pre Drugog svetskog rata prvak Jugoslavije u plivanju, a posle rata šampion države u streljaštvu i osvajač drugog mesta na Svetskom streljačkom prvenstvu.
- 1919. godine - Umro je srpski pisac i publicista Svetozar Ćorović, koji je sa srpskim piscima Aleksom Šantićem i Jovanom Dučićem pokrenuo u Mostaru list "Zora", unutar kojeg je ostvario plodan pripovedački i urednički rad. Bio je među vodećim srpskim nacionalistima koji su se borili protiv okupatorskog austrougarskog režima u Bosni i Hercegovini. U Prvom svetskom ratu je interniran i potom mobilisan. Otpušten je usled bolesti, a ubrzo je i umro. U svojim pripovetkama, dramama i romanima opisivao je život u Hercegovini, pišući stilom koji se odlikuje živopisnošću i lakoćom kazivanja. Dela: romani "Stojan Mutikaša", "Ženidba Pere Karantana", "Majčina Sultanija", zbirke pripovedaka "U časovima odmora", "Moji poznanici", "Brđani" i drame "Zulumćar", "On", "Adam-beg", "Ajša".
- 1860. godine - Crna Gora i Otomansko carstvo su, dve godine posle teškog turskog poraza na Grahovu, potpisali protokol o razgraničenju. U granicama Crne Gore ostali su: Grahovo, deo Banjana, Nikšićke Rudine, Župa nikšićka, veći deo Drobnjaka, Lipovo, deo Kuča, Gornji Vasojevići i Dodoši. Tada su velike sile priznale, mada još uvek ne formalno, nezavisnost Crne Gore.
- Milatović je bio u hrvatskom domu u Sidneju isto kao ja na Marsu.
- Genijalan covek, jedinstven, pravedan i jednostavno Bozanstven. Bravo! Rusi su toliko napredovali, v
- Dobar clanak.Oko odrzavanja auta je moja obaveza.Sto se tice cistoce unutar auta,tu je moja zena,koj
- HVALA TI, SLAVICE !
- Vladimir Gabić, SNS podguzna muva i botuje za parče sendviča.