BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sankcije neće predstavljati smetnju za ruski kompleks goriva i energije

Sankcije neće predstavljati smetnju za ruski kompleks goriva i energije
15.08.2014. god.


Krajem jula prema ruskom naftnom sektoru su uvedene sankcije SAD i Evropske unije. One ograničavaju izvoz u Rusiju opreme visoke tehnologije za pronalaženje i vađenje nafte na Arktiku, na kopnu na velikoj dubini ispod vode, i nafte od škriljaca.

Sankcije Evropske unije predstavljaju izborne mere i ne odnose se na već usaglašene ugovore. Međutim, zapadni analitičari su već požurili da daju pesimističke prognoze o razvoju ruskog kompleksa goriva i energije tvrdeći da sankcije mogu usporiti razvoj kompanije. Oni ovo motivišu time što se rezerve tradicionalnih nalazišta smanjuju, a da bi se osvajale nove, potrebne su složenije tehnologije i oprema. Inače će doći do pada proizvodnje.

Međutim, ruske kompanije nemaju nameru da menjaju svoje planove zbog sankcija. EksonMobil normalno sarađuje s Rosneftom, oni su upravo počeli da rade na najsevernijoj bušotini u Rusiji „Univerzitetska“, ističe stručnjak Instituta za savremeni razvoj Nikita Maslenikov:

- Sasvim je jasno da se se realizuju projekat Sahalin-2 i drugi. Kompanija Total ne radi samo po projektu Jamal-KPG, već ima svoje interese i na poluostrvu Gidan. Zasad se ne oseća jak pritisak, prirodno, ponovo se razmatraju planovi o daljem radu na ovim ili onim nalazištima. Neki projekti su u zamrznutom stanju, pošto mnogi zapadni partneri nisu odlučili šta dalje da rade.

Ipak, sankcije prema ruskom energetskom sektoru mogu početi da deluju srednjoročnoj perspektivi, i to kompanije treba da uzmu u obzir. U nekim oblicima usluga visoke tehnologije koje su vezane za vađenje, bušenje u dubokoj vodi, horizontalno bušenje, kao i za radove na kopnu ispod mora, udeo inostranih kompanija je veći od 50%. Ako sad obustave svoju delatnost mnoge kompanije će se suočiti s tehnološkim izazovom, jer će sve morati same da rade, ističe Nikita Malenikov:

- Mogućnosti za to, naravno, postoje, ne može se reći da beznadežno zaostajemo, pošto su se mnogi od ovih tehnoloških izuma i usluga koje pružaju strane servisne kompanije, zapravo pojavili još u Sovjetskom Savezu. Isto se odnosi i na horizontalno bušenje ili višekratno hidroraslojavanje tla. Postoje tehnološki izumi u samoj kompaniji, treba preraspodeliti troškove.

Zasad se ruske kompanije nalaze na prihvatljivom nivou vađenja crnog zlata – 520 miliona tona godišnje. Međutim, u perspektivi treba izaći na nove geološke horizonte, na nova nalazišta s težim uslovima eksploatacije. Proizvodnja nafte i gasa od škriljaca za Rusiju danas nije previše aktuelna, jer u zemlji ima dovoljno nalazišta u drugim geološkim uslovima s priličnim rezervama, uključujući i jedinstvene, ističe stručnjak:

- U blizini Orenburga postoji nalazište takozvane viskozne nafte u kojoj je rastvorena praktično cela porodica retkih elemenata Zemlje. To nije baš nafta u tradiconalnom smislu, ali je izvor retkih vrsta zemlje. I tu je zaista potrebna druga tehnologija za vađenje i preradu.

Jedinstveno naftno nalazište u Zapadnom Sibiru je Baženovska svita – analog nafte od škriljaca. Ovde rezerve, po nekim procenama, iznose 140 milijardi barela. Ranije je bilo saopšteno da su ruski LUKOIL i Total potpisali memorandum o zajedničkim namerama za eksploataciju Baženovske svite. Sad je teško reći u kom pravcu će se odvijati osvajanje ovih nalazišta, jer deluje mnoštvo različitih faktora. Po procenama analitičkog centra pri vladi Rusije, da bi se vađenje nafte i gasa zadržalo na današnjem nivou, do 2035. godine u sektor nafte i gasa treba uložiti na stotine milijardi dolara. Naravno, neke kompanije mogu u većoj meri osetiti sankcije, ali su ovi problemi rešivi, smatraju stručnjci. To će samo ubrzati razvoj i uvođenje naprednih nacionalnih tehnologija u ruski kompleks nafte i gasa.

Oleg Nehaj,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: RIA Novosti/Mikhail Fomichev/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »