Ponovljen uspeh Beogradskog univerziteta
- Objavljen Globalni šangajski akademski rejting ARWU (The Academic of Ranking of World of Universities) 500 najboljih univerziteta na svetu za 2014. godinu, koji je sastavio Univerzitet Czao Tun iz Šangaja (The Institute of Higher Education, Shanghai Jiao Tong University – IHE – SJTU
- Na top-500 je i Beogradski univerzitet na poziciji od 300-400
- Beogradski univerzitet je prvi put uvršten na top listu 200 najboljih univerziteta iz matematike, zauzevši poziciju od 151-200 (nešto slabiju od prošlogodišnje kad je bio na 134. mestu)
Mesto na rejtingu ključni faktor razvoja nauke i obrazovanja u nekoj zemlji
Dana 15. avgusta Šangajski univerzitet Jiao Tong objavio je rejting ARWU 2014. novi globalni rejting T-500 najboljih svetskih univerziteta, zvani Šangajski rejting.
Nas je obradovalo što se među njima ponovo našao i Beogradski univerzitet koji je čak u odnosu na pre dve godine, kad je bio u poslednjoj stotki (400-500), zauzevši 457. mesto, sada napredovao za 91 mesto i našao se kao i 2013. g. na tabeli od 300 -400. Od univerziteta iz okruženja
na Šangajskoj listi za 2014. g. je još samo Ljubljanski koji je na zadnjoj deonici -od 400. do 500. Mesta-
Međunarodni karakter savremne nauke
Svrstavanje na top listu od 500 najboljih univetiteta sveta (the Academic Ranking of World Unversities) koju je ove godine jedanaesti put zaredom sastavio Instut visokog obrazovanja Šangajskog univerziteta Czjao Tun, (The Institute of Higher Education, Shanghai Jiao Tong University - THE-SJTU), može se smtrati značajnim uspehom za visokoškolsku ustanovu koja se na njemu nađe. Kad ovo kažemo, mislimo pre svaga da istaknemo da savremena nauka, pa i obrazovni sistem, sadrže veoma izraženi međunardoni karakter.
Okolnost da univerzitet neke zemlje ulazi u svetski rejting univerziteta može se smatrati ključnim faktorom razvoja naučno-istraživačkog i obrazovnog sistema te zemlje.
Ne bismo smeli smetnuti s uma da je na Zapadu mesto na rejtingu jedan od osnovnih kriterijuma pri izboru univerziteta na koji student želi da se upiše.
Otuda je mesto na svetskom rejtingu, pa i sam ulazak na top listu najboljih, veoma važan pokzatelj za taj univerzitet.
Metodologija rejtinga ARWU
Rezultati ovog rejtinga koji su prosvetne vlasti NR Kine ustanovile da bi unapredili kvalitet domaćeg visokoškolskog obrazovanja i podigli ga na svetski nivo, u vidu spiska 500 najboljih univerziteta sveta objavljuje se od 2003. g.
Pri sastavljanju tog rejtinga najboljih svetskih uiverziteta odabiraju se samo oni čiji su predavači ili nekadašnji studenti dobili Nobelovu nagradu ili Fildsovu medalju, publikuju u naučnim izdanjima svoja istraživanja koja se citiraju, a indeksirana su u Science Citation Index-Expand Social.
Uzima se u obzir i veličina visokoškolske ustanove.
Takvih univerziteta ima svega 1000 na svetu, od kojih 500 najboljih dospevaju jednom godišnje na Šangajsku top-listu, a među njima je i naš Beogradski.
Kriterijumi za izbor univerziteta
Univerziteteti se za ovaj rejting biraju na osnovu sledeća četira kriterijuma: naučnih publikacija, kvaliteta nastavnog kadra, kvaliteta nastave i akademske produkcije.
U naučnim publikacijama vrednuje se pre svega broj naučnih priloga objavnjenih u Nature ili Science što donosi 20% poena u konačnoj oceni. Isto toliko poena zaslužuje i broj često citiranih naučnih publikacija (pokazatelj citiranosti SCIE-Science Citatiobn Index –Expanded SSCI-Social Science Citation Index. )
Broj predavača laureata Nobelove nagarde ili Fildsove medalje (analog Nobelovoj nagardi za matematiku koja se ne dodeljuje ) je glavni kritererijum za ocenjivanje kvaliteta nastavnog personala - 20% poena, koliko donosi i broj često citiranih naučnih publikacija.
U ocenu kvaliteta nastave ulaze broj diplomaca tog unverziteta koji su dobili Nobelovu nagardu i Fildsovu medalju, a pod diplomcima se računaju bivši studenti koji su u toj naučno-obrazovnoj ustanovi stekli stepen bakalavra, magistra ili doktora nauka, a uzima se u obzir samo jedna nagrada i jedan stepen.
Veću težinu ima broj diplomaca koji su naučni stepen stekli posle 1991. g. a manju nosioci naučnih zvanja stečenih u periodu od 1991. do 1910. Ovaj kriterijum donosi 10 % poena, koliko i međusobni odnos pet višesložnih pokazatelja prema ukupnom broju personala univerziteta.
Najbolji univerzitet sa 100 poena
Najbolji univerziteti sveta su oni koji po svakom od navedenih kriterijuma imaju maksimalan broj poena, a u ukpnim iznosu 100.
Ocena drugih univerziteta se izvodi kao procenat od maksimalnog mogućeg broja poena.
Lideri rejtinga su opet američki univerziteti
I ove, 2014. godine su lideri rejtinga ARWU, kao i obično, američki univerziteti, a to se dešava kad su u pitanju Tajmosv i i QS rejting.
Na ovogodišnjem Šangajskom rejtingu u top-10 ušlo je kao prošle godine čak osam američkih uniiverziteta: 1. Harvard (100 poena), 2. Stenford (72,1), 3. Masačusetski tehnološki institut - MIT (70, 5), 4. Kalifornija, Berkli (70,1), 5. Kembridž (Engleska, 69,2), 6. Prinston (60,7 ), 7. Kalifornijski tehnološki institu (60,5 ), 8. Kolumbija( 59,6 ), 9. Čikago i Oksford (imaju po 57, 4) .
Drugu deseticu „univerziteskog tima snova“ prema verziji ARWU popunjavaju sve samo amrički unverziteti (sa dva „ uljeza“).
Predvodi ih Jejl (11. mesto, 55,2 poena) a slede ga: 12. Univerzitet Kalifornija, Los Anđeles (51,9 ), 13. Kornel (50,6), 14. Kalifornijski univerzitet, San Dijego (49,3), 15. Univerzitet Vašington (48,1), 16. Pensilavanija (47,1), 17. Džon Hopkins Univerizitet (47 ), 18. Kalifornijski univerzitet, San Francisko (45,2 ), 19. Švajcarska visoka tehnološka škola - prvi „uljez „ (43,9) i 20. Univerzitet Koledž, London drugi „uljez „ (43,3 ).
Tako je top-20 ovog rejtinga popunjena sa 16 američkih univerziteta, dok su samo 4 iz ostatka sveta (tri engleska i jedan švajcarski).
U prvih 50 najboljih, čak 35 amarička univerziteta
Dok je na top-20 bilo mesto samo za američke i tri univerziteta iz dve „gostujuće“ zemlje, na top-50 su zastupljeni univerziteti iz još šest zemalja, pa struktura popunjenosti izgleda ovako: SAD - 32, Engleska - 6, Japan - 2, Kanada - 2, Francuska - 2, Nemačka - 2, Danska – 1, Švajcarska -1, Švedska - 1, Australija – 1.
I na top-100 više od polovine američki univerziteti
Na top-100 listu su ušli univerziteti iz 15 zemalja od kojih su pored 11 evropskih po dve iz Severne Amerike (SAD i Kanada) i Azije (Japan i Izrael).
Najbolji univerziteti po verziji ARWU rejtinga su iz ovih zemalja (naziv država po abecedi): Australija, Austrija, Belgija, Brazil, Kanada, Kina, Danska, Finska, Francuska, Nemačka, Hong Kong, Irska, Izrael, Italija, Japan, Holandija, Novi Zeland, Norveška, Portugalija, Rusija, Južna Koreja, SAD, Saudijska Arabija, Španija, Švedska, Švajcarska, Tajvan, Ujedinjeno Kraljevsto.
Branko Rakočević
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.