BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Severna i Južna Koreja: Choco Pie kao instrument psihološkog rata

Severna i Južna Koreja: Choco Pie kao instrument psihološkog rata
01.08.2014. god.


Vojnici, mine, karaule – nepromenljivi simboli neprijateljstva Severne i Južne Koreje. Ali, u toj konfrontaciji postoji još jedan simbol – čokoladni kolačići Choco Pie. Južnokorejski delikates je postao ukus kapitalizma u Severnoj Koreji. Kolačići su više puta bili uzrok razdora između dve zemlje.

Još jedna u nizu "bitaka" za Choco Pie dogodila se 30. jula. Kako saopštava agencija Frans-Pres, aktivisti iz Južne Koreje pustili su 50 balona u Severnu Koreju, na kojima je bilo privezano 10 hiljada pakovanja Choco Pie.

Oko 200 aktivista okupilo se u gradu Phadžu na granici sa Severnom Korejom. U pakovanjima, vezanim za balone, nalazilo se 350 kilograma slatkiša, uključujući i ChocoPie. Prema rečima jednog od organizatora, sevrnokorejska vlada zabranila je širenje kolačića, priznatog "simbolom kapitalizma." "Mi ćemo i dalje nastaviti slati balone sa ChocoPie, pošto je on postao jedan od najpopularnijih poslastica, naročito među gladnim stanovništvom Severne Koreje", - dodao je on.

Kolačići ChocoPie se našlo u Severnoj Koreji zahvaljujući industrijskom kompleksu Keson. Ovde preduzetnici iz Južne Koreje koriste jeftinu radnu snagu severnokorejskih radnika. Od kada je 2004. godine ovaj kompleks bio otvoren, južnokorejski preduzetnici su podelili svojim radnicima hiljade ChocoPie u vidu bonusa. Neko vreme kolač je bio deo menija radnika i postepeno se utvrdio u svojstvu čvrste valute na crnom tržištu Severne Koreje. Pri tome, cena jednog pakovanja dostizala je do 700 Vona (0,7 dolara), dok prosečna mesečna plata severnokorejskih radnika iznosi oko 3 hiljade vona (oko $ 3).

Prema nekim procenama, svakog meseca u zemlji se proda po 2,5 miliona ChocoPie - zaista, ko je mogao pažljivo da prati ovo tržište, nije jasno. Kasnije, uvoz poslastica ove firme na teritoriji industrijskog kompleksa bio je zabranjen.

Prema rečima eksperata, severnokorejski režim odavno vidi u ChocoPie ideološku pretnju. "Severnokorejci vole ChocoPie, - saopštio je 2009. godine Asia Times (Ha Tae-keung), predsednik NK Open Radio, koji se emituje u Severnoj Koreji. To je neka vrsta napada na želudac".

U junu, stanovnici Južne Koreje takođe su izveli sličnu akciju, pustivši u pravcu Severne Koreje 60 balona sa 300 kilograma slatkiša.

Psihološki rat protiv Severne Koreje se vodi od strane Južne Koreje sa dolaskom na vlast predsednika Li Mjung-Bak 2008. godine. Obično, putem balona na teritoriju Severne Koreje bacani su leci u kojima se oštro kritikuje režim Severne Koreje, kao i opšte informacije o situaciji u stranim zemljama. Od decembra 2013. godine Severna Koreja je takođe počela sa balonima da baca letke oko granice Južne Koreje sa oštrim kritikama južnokorejske vlade, kao i pretnje u ime korejske narodne armije da će napasti severozapadna ostrva Južne Koreje.

Vlada Severne Koreje je u više navrata pozivala Seul da zaustavi takve akcije i pretila da će bombardovati oblast sa koje aktivisti izvode svoja puštanja.



  • Izvor
  • Glas Rusije/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »