BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Automobil na paru

Automobil na paru
19.06.2007. god.

Više od 100.000 patenata bilo je potrebno da bi se napravila verzija automobila koja se danas koristi širom sveta. Malo ko u doba u kojem živimo, s obzirom na njihov broj, obraća pažnju na automobile, izuzev kada je u pitanju neki izuzetno skup i luksuzan model. Međutim, stvaranje četvorotočkaša, koji je mnogim ljudima izuzetno važan, teklo je sporo i mukotrpno, a prvi automobil nastao je zahvaljujući nizu pronalazaka različitih tvoraca.

Prvi model vozila na četiri točka pojavio se 1769. godine u Francuskoj, a konstruisao ga je inženjer i mehaničar Nikolas Džozef Kinjo. To je u stvari bio vojni traktor koji se kretao uz pomoć parnog motora, a korišćen je u vojne svrhe – njime je na određeno mesto dovožena teška artiljerija. Kinjo je bio i prvi vozač koji je doživeo saobraćajnu nesreću – 1771. godine udario je jednim od svojih vozila u betonski zid. Na sreću, nije bio teže povređen, ali to je izgleda bio nagoveštaj nepovoljnih događaja koji su usledili – jedan od njegovih finansijera je uskoro umro, a drugi je bio teško povređen u jednoj nesreći, pa je i novac za eksperimentisanje na usavršavanju vozila presušio.

Mnogobrojni pronalazači zatim su, koristeći ideje ovog izumitelja, pokušavali da stvore vozilo koje će se kretati na sopstveni pogon. Prvi automobili svojim izgledom nisu nimalo podsećali na one koje danas viđamo na ulicama. Prvi automobili kretali su se na parni pogon i bili su izrazito bučni, pa su prolaznici u panici bežali od njih. Vozili su brzinom do tri kilometra na sat, a ispred njih je išao čovek sa crvenom zastavom, kako bi na njihov dolazak upozorio ostale učesnike u saobraćaju. Ova vozila podsećala su na starinske kočije, imala su drvene točkove, a ogromni sistem za pokretanje automobila, uključujući i veliki parni kazan, nalazio se iza vozača.

Tridesetih godina 19. veka pojavili su se automobili koji su se kretali pomoću električne energije, a pronalazač ovih vozila bio je Robert Anderson iz Škotske.

U decenijama koje su usledile tragalo se za bržim, stabilnijim i manje opasnim vozilom, koje će ljudi rado koristiti. Više izumitelja ostalo je zabeleženo u istoriji po svojim pronalascima, a naročito su ostali zapamćeni Gotlib Dajmler i Karl Benc, koji su kasnije osnovali automobilske industrije, i danas među vodećima u svetu. Dajmler je 1883. godine izumeo prototip motora koji je radio na benzin, a tri godine kasnije Benc je prijavio svoj patent – prvi automobil na benzinski pogon. Zbog ovih izuzetno važnih izuma Dajmler i Benc se često pominju kao tvorci prvih automobila.



  • Izvor
  • politika.co.yu
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »