Sve sem Kosova
Šta bi za Srbiju mogla da znači poseta američkog potpredsednika Džozefa Bajdena, koja je upravo najavljena, uz uobičajene ograde da još nije zvanično potvrđena?
Sa stanovišta diplomatije, to će biti veliki događaj, sa dometima koji, međutim, mogu da budu mnogo više simbolični nego praktični. Ako se ima u vidu da će u Beograd stići iz Prištine, koja će, po svemu sudeći, biti prva stanica na njegovoj turneji po regionu (posetiće, koliko se sada zna, i Sarajevo), jasno je da neće biti promena u osnovnom pitanju oko koga se ne slažemo sa Amerikom: oko statusa Kosova. Za Ameriku, to je zatvorena knjiga, dok mi, na drugoj strani, ulažemo maksimalnu količinu državničke i diplomatske energije – da je održimo otvorenom.
Pošto nije razumno očekivati da će naši argumenti ovu veliku silu ubediti da promeni svoj stav – onda „podizanje dijaloga na izuzetno visok nivo” može samo da promeni atmosferu u dobrom smeru za nastojanja da se sa Amerikom sarađuje – u svemu drugom.
Kad je o tome reč, prvo što treba imati u vidu jeste da su naši odnosi „asimetrični”, odnosno da je Amerika više potrebna nama nego što smo mi potrebni Americi. Druga realnost je da na političkom terenu nemamo bog zna šta da ponudimo, posle revidiranja jednog od postulata postpetooktobarske spoljnopolitičke strategije, to jest izbacivanja reči „atlantski” iz formule o čvrstoj orijentaciji Srbije ka „evroatlantskim integracijama”.
Srbija, dakle, danas nije nedvosmisleno raščistila sama sa sobom da li će iz predsoblja NATO-a (Partnerstvo za mir) ući u glavne odaje te alijanse i, zasad, iz mnogo opravdanih i drugih razloga nema političke volje da se svi argumenti „za” i „protiv” stave na vagu i tako odmeri suštinski i dugoročni interes zemlje. A Srbija izvan NATO-a ima drugačiju težinu za Vašington nego što bi imala kao članica saveza koji je jedan od stubova američke spoljne politike.
Ekonomska asimetrija je još upadljivija: Srbija nema šta da traži na američkom tržištu, dok američki investitori koriste svoju šansu u Srbiji („Ju-Es stil”, „Filip Moris”...). Dobrodošli su i drugi, ali za njih moramo malo više da se potrudimo.
Često ističemo da nam je vojna saradnja razvijena – i doista, vojni profesionalci se često sastaju, dajući time primer ostalima da je svrsishodnije biti zagledan u budućnost nego u prošlost. Interes je u tom pogledu obostran.
Bajdenova poseta biće zato pre svega dobra prilika da se autentično predstavimo novoj američkoj administraciji, koja je, za razliku od prethodne, bar u svojih prvih sto dana pokazala spremnost da ruku pruža i onima sa kojima se ne slaže, i da je spremna da razgovara o razlikama. A to treba umeti iskoristiti...
- Izvor
- Politika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.