BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ni zaborava, ni oproštaja

Ni zaborava, ni oproštaja
27.04.2009. god.

Donja Gradina najveći je podzemni grad srpskog, jevrejskog i romskog naroda, koji bi trebalo da opominje sve buduće generacije, poručio je Igor Radojičić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, obraćajući se okupljenima u Donjoj Gradini, gdje je juče obilježena 64. godišnjica proboja posljednje grupe logoraša iz sistema ustaških logora smrti Jasenovac

Parastos za stotine hiljada nevinih muškaraca, žena i djece, stradalih od zločinačkih ustaških ruku, služio je Njegovo preosveštenstvo episkop banjolučki gospodin Jefrem, uz sasluženje sveštenstva Banjolučke eparhije. Molitvu za ubijene Jevreje uputio je glavni rabin Srbije, Isak Asiel, dok se za romske žrtve pomolio potpredsjednik Svjetskog parlamenta Roma, Dragoljub Acković.

- Ovdje je svaka stopa zemlje natopljena krvlju nevinih i nedužnih, čiji je jedini grijeh bio to što su drugog imena i prezimena, vjere ili nacije, ili što su pripadali otporu fašizma i nečovještva - istakao je Radojičić.

On je podsjetio da su prostori Kozare, Krajine, cijele današnje RS i veći dio bivše Jugoslavije bili poprište ratova i stradanja, ali da Donja Gradina, ipak, ima poseban položaj u registru stratišta i stradališta.

- Nemamo pravo na zaborav - poručio je predsjednik Vlade Srbije, Mirko Cvetković, koji je takođe prisustvovao pomenu nevinim jasenovačkim žrtvama.

Prema njegovim riječima, Donja Gradina je jedan od simbola nacionalnih stradanja, koji nas opominje da ne smiju nestati iz sjećanja svi oni koji su izgubili život samo zbog toga što su bili druge nacije ili druge vjere. On je dodao da je srpski narod izabrao put mira na balkanskim prostorima i da je opredijeljen da, ostvarajući svoje ciljeve, poštuje i razumije druge, da osuđuje sve zločine i da niko ne nosi breme kolektivne krivice.

- Postoji iskonska potreba da se bolje razumijemo, poštujemo i učvršćujemo međusobne veze, jer samo tako mali balkanski narodi mogu opstati i izgraditi bolji položaj u svijetu, u kojem vladaju surovi zakoni velike ekonomije - naglasio je Cvetković.

Savjetnik predsjednika Vlade RS Arie Livne, govoreći u ime jevrejskog naroda, kazao je da potomci žrtava ne smiju ni zaboraviti, ali ni oprostiti krvnicima, koji su bez ikakvog razloga u smrt poslali 700.000 muškaraca, žena i djece.

- Nema oproštaja i nema razumijevanja što su nam ubijali naše najmilije, bez ikakvog razloga, samo zbog nacionalne i vjerske pripadnosti. Nećemo zaboraviti i nećemo oprostiti nikada - dodao je Livne, govoreći da se nikada neće sa sigurnošću utvrditi koliko je ljudi, zapravo, progutala ustaška fabrika smrti u Jasenovcu od avgusta 1941. do aprila 1945. godine.

On je na kraju pročitao i dio pisma, koje je prije nekoliko dana ubijenim članovima svoje porodice ostavio otac ministra spoljnih poslova BiH, Svena Alkalaja. Stariji Alkalaj, koji je nedavno napunio 95 godina, napisao je sljedeće: "Pokoj vam vječni, a krvnici, koji su vam oduzeli život, neka budu prokleti do posljednjeg koljena".

- Pridružujem se tome - poručio je Livne.

Parastosu, koji je služen na najvećem grobnom polju "Hrastovi", prethodilo je polaganje vijenaca na spomen-ploču kod vječne vatre u grobnom polju "Topole". Vijence su položili predsjednik RS, delegacija Vlade RS, koju je predvodio premijer Milorad Dodik, delegacija NSRS predvođena predsjednikom Igorom Radojičićem, zatim delegacija Vlade Srbije s premijerom Mirkom Cvetkovićem na čelu.

Počast nevinim žrtvama odali su i predstavnici Vijeća naroda RS, Parlamentarne skupštine BiH, Savjeta ministara BiH, Opštine Kozarska Dubica, ruski ambasador u BiH Konstantin Šuvalov, zamjenik visokog predstavnika u BiH Rafi Gregorijan, kao i mnogobrojne nevladine organizacije.

 

Govor Mirka Cvetkovića u Donjoj Gradini

 

 Beogradski studenti

 Pomenu jasenovačkim žrtvama prisustvovali su i studenti beogradskog Fakulteta bezbednosti. Prema riječima Nevene Gavrić, studenta prodekana, sami su se organizovali i došli u RS, kako bi se poklonili sjenima stradalih u Drugom svjetskom ratu. Ona je naglasila da će Fakultet bezbednosti predložiti kako Beogradskom univerzitetu tako i svim ostalim u Srbiji da u obavezan školski program uvrste posjete Donjoj Gradini i Jasenovcu, najvećem stratišu u ovom dijelu svijeta.
Đaci s bivšim logorašem

 Pažnju prisutnih privukla je grupa mališana, učenika OŠ "Petar Kočić" iz Gornjeg Jelovca, koji su zajedno s bivšim zatočenikom logora Jasenovac Spasojom Aleksićem obišli sva grobna polja i gotovo kod svake grobnice zastali, pomolili se i odali počast stradalim jasenovačkim žrtvama.

Aleksić je kazao da je ovim činom htio da se pokloni sjenima svoje pobijene braće i školskih drugova, koji su poslije ofanzive na Kozari u ljeto 1942. godine završili u Jasenovcu i svoje kosti ostavili upravo u Donjoj Gradini.
 



  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »