BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sve manje rajeva za bogate

Sve manje rajeva za bogate
21.04.2009. god.

Najrazvijenije zemlje, kao i one u razvoju, krenule su u borbu protiv egzotičnih poreskih azila. Za uspešno iskorenjivanje bankarskih tajni i rajeva za bogate potrebna međunarodna razmena o poreskim informacijama. Na anonimnim računima u zemljama, poreskim rajevima, godišnje završi najmanje 600 milijardi dolara.

Globalna kriza naterala je najrazvijenije zemlje, i one u razvoju, da krenu u borbu protiv egzotičnih poreskih azila. Era bankarskih tajni i zemalja takozvanih poreskih rajeva je završena, poručili su svetski lideri sa nedavnog londonskog samita G20.

U najboljem slučaju, na anonimnim računima u zemljama, poreskim rajevima, godišnje završi najmanje 600 milijardi dolara, 12 puta više od sume dovoljne za iskorenjivanje siromaštva u svetu.

Najveće ekonomije u svetu, u oskudnim vremenima u potrazi su za poreskim prihodima, a utaja poreza postala je politička klackalica, na kojoj su se našle i donedavno najbogatije zemlje.

Švajcarska, Monako, Lihtenštajn, ali i Belgija, Luksemburg i Austrija, delimično su se povinovale zahtevima G20, najavom ukidanja bankarske tajne i saradnje sa svetskim finansijskim kontrolorima.

Tako je britanski premijer Gordon Braun pozdravio odluku Švajcarske, Austrije, ali i Hong Konga i Singapura da pristanu na razmenu poreskih informacija. Sledeći korak je potpisivanje bilateralnih ugovora.

Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj uklonila je sa takozvane sive liste poreskih utočišta, koja su odbijala saradnju i poslednje četiri zemlje, Kostariku, Filipine, Maleziju i Urugvaj.

Angel Guria iz Organizacije za ekonomski razvoj je zadovoljan što su vlade Urugvaja, Kostarike, Filipina i Malezije spremne da razmenjuju informacije i primenjuju standarde Organizacije.

Finansijski i poreski rajevi su zone u kojima porezi ne postoje ili su minimalni, a identitet ulagača štiti se po svaku cenu. Za uspešno iskorenjivanje bankarskih tajni i rajeva za bogate, koji skrivaju novac da ne bi platili porez, potrebna je međunarodna razmena o poreskim informacijama, kažu stručnjaci.

Za evropskog komesara za poreze Lasla Kovača ključno je to što je doba bankarske tajnosti okončano.

Za američke poreske vlasti bolna istina je da je većina najbogatijih Amerikanaca registrovala poslove na nekoj od poreskih netransparentnih teritorija.

U nastojanju da uđe u trag milijardama poreskih dolara, američka administracija zatražila je od Švajcarske, ali i drugih zemalja poreskog raja, da uvedu veću transparentnost i strožu regulativu.

Tajni računi na, neretko, egzotičnim lokacijama, smatraju se odskočnom daskom za spekulativne plasmane novca, koji su uzrok nedavnim tektonskih potresa na svetskim finansijskim tržištima, najvećim u poslednjih 80 godina.
1



  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »