Srebrenicu napustilo 10.000 Srba
Od preuzimanja vlasti od strane Bošnjaka 2000. godine opštinu Srebrenica napustilo je više od 10.000 građana srpske nacionalnosti, rekao je za "Fokus" Radomir Pavlović, predsjednik Skupštine opštine Srebrenica.
- Na području opštine Srebrenica bilo je preko 500 montažnih kuća u kojima su živjele izbjeglice iz raznih krajeva BiH. Sve te kuće su iseljene, a ljudi, tražeći bolje uslove života, najviše odlaze u Srbiju - rekao je Pavlović.
On kaže da je od završetka rata daleko više Srba napustilo ovu opštinu nego što ih trenutno živi u Srebrenici.
- Spriječen je povratak Srba koji su protjerani i čija je imovina uništena tokom napada na srpska sela uz rijeku Drinu. Najveći dio tih ljudi izbjegao je u Bajinu Baštu i druge opštine u Srbiji. Njima je onemogućen povratak u Srebrenicu. Zbog toga je sve manje Srba u ovoj opštini, jer ih loši uslovi života navode na odlazak - rekao je Pavlović.
On je rekao da u desetak sela i neke mjesne zajednice, kao što su Ratkovići i Radoševići, uopšte nije bilo povratka.
Pavlović je, govoreći o lošem tretmanu opštinske vlasti prema srpskim mjesnim zajednicama, nedavno rekao da lokalne vlasti u posljednjih desetak godina ciljano zaobilaze razvoj mjesne zajednice Skelani kako bi ovaj, većinski srpski kraj, što više osiromašio, a preostalo stanovništvo se raselilo.
- Zdravstvena zaštita u ambulanti u Skelanima funkcioniše na minimumu. Zaposlen je svega jedan ljekar i to u jednoj smjeni, na tri hiljade stanovnika. Sve to jeste u cilju nastavka raseljavanja stanovništva Podrinja. Najbliži zdravstveni centar je u Zvorniku, udaljen 100 kilometara. Dom zdravlja i apoteka u Srebrenici udaljeni su 50 kilometara s tim što sanitet ne radi u popodnevnoj i noćnoj smjeni a javni prevoz kroz ovo selo ne funkcioniše još od 1992. godine. Procenat smtrnosti je drastično povećan a nastavak raseljavanja srpskog stanovništva se nastavlja - naglasio je Pavlović.
Pavlović je konstatovao kako u Skelanima u posljednjih osam godina nije otvoreno nijedno radno mjesto.
- Ukinut je granični prelaz, pa stanovništvo svoje proizvode mora voziti stotinu kilometara daleko, do prelaza u Zvorniku. Otkup mlijeka ide do mjesnih zajednica na skelanskom kraju i tu nastaje blokada. Mlijeko se otkupljuje samo u mjesnim zajednicam s većinski bošnjačkim stanovništvom. Ne može se kupiti ni štampa. Ne postoji banka, pa stanovništvo svoje pazare svakodnevno nosi po 50 kilometara - kaže Pavlović.
On je rekao da su nadležne institucije Srbije potvrdile kako s prostora Skelana i okoline u toj zemlji živi pet hiljada porodica, koji su izbjegli u posljednjih 20 godina.
- Izvor
- Fokus
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.