Duškove ubice kazniti, novinare zaštititi
Savjet za ljudska prava Ujedinjenih nacija pozvao je vlast Crne Gore da otkrije odgovorne za ubistvo direktora i glavnog i odgovornog urednika "Dana" Duška Jovanovića i počinioce drugih politički motivisanih napada tokom posljednjih godina.
Na sjednici tog Savjeta svjetske organizacije koja je od 2. do 27. marta održana u Ženevi usvojena je Rezulucija o ljudskim pravima u Crnoj Gori kojom je obuhvaćen rezultat rada tog tijela u protekloj, 2008. godini.
Predstavnici zemalja članica svjetske organizacije su 25. marta jednoglasno usvojili dokument o Crnoj Gori koji je na sajtu HRK (skraćenica za Savjet UN) objavljen juče, a u kojem se Vladi odaje priznanje na dosadašnjem napretku, ali se poziva na rasvjetljavanje neriješenih zločina, otkrivanje sistemske korupcije i borbu protiv organizovanog kriminala.
Rezulucija se najviše odnosi na zaključke i preporuke iz Opšteg periodičnog mehanizma (UPR), odnosno analize stanja ljudskih prava u Crnoj Gori koju su na sjednici u Ženevi prošle godine dale članice UN, a crnogorska delegacija predstavila izvještaj i odgovarala na pitanja koja su joj upućivana.
- Nakon analize stanja u Crnoj Gori decembra 2008. godine sa relevatnim odredbama sadržanim u Rezuluciji Savjeta UN 5/1, usvajamo zaključak Opšteg periodičnog mehanizma o Crnoj Gori, zajedno sa gledištima na preporuke, iznijete razloge za zabrinutost i dobrovoljne obaveze koje je Crna Gora preuzela - piše u Rezuluciji.
Ističe se da je Crna Gora ostvarila napredak u oblasti zaštite ljudskih prava nakon državne nezavisnosti poslije referenduma 21. maja 2006. i "dobronamjerno prihvatila sugestije koje su joj upućivane".
- Izražavamo žaljenje zbog ubistava i napada na crnogorske novinare koji su govorili o korupciji i političkim vezama sa organizovanim kriminalom u Crnoj Gori. Pozivamo vlasti da povodom tih ataka otvore nezavisnu i objektivnu istragu, a odgovorne privedu pravdi - navodi se u Rezuluciji Savjeta UN.
Dalje se naglašava zabrinutost zbog prijetnji i brutalnosti prema novinarima, zaštitnicima ljudskih prava i pripadnicima političke opozicije, a navodi se i da Vlada treba da preduzme sve neophodne mjere da bi osigurala slobodu informisanja i izražavanja.
- Crnogorski novinari treba da imaju potpunu slobodu da obavljaju svoj posao u skladu sa standardima profesije i relevantnom međunarodnom praksom - ukazano je u Rezuluciji.
Ocijenjeno je da bi bilo dobro "izvršiti neophodan politički iskorak kako bi se sistem imenovanja sudija oslobodio od političkog uticaja".
- Efektnost rada pravosuđa je i dalje razlog za ozbiljnu zabrinutost i u tom dijelu podržavamo napore Vlade da izvrši reformu, naglašavajući važnost objektivnog i savjesnog rada sudija, advokata i tužilaca, kako bi se stvorio funkcionalan pravosudni sistem - naveo je Savjet UN.
Preporučuje se uvođenje "novih mjera" kako bi se eliminisao problem trafikinga ljudskih bića, posebno žena i djece, radi kasnije seksualne eksploatacije. Ističe se da Crna Gora može u tom dijelu sarađivati sa svim susjednim državama, odnosno sa svima koji čine dio regionalnog lanca za šverc ljudi.
- Potrebno je amandmanski djelovati na Ustav i Krivični zakonik da bi se izmjenama potpuno u praksu uveli standardi za slobodu izražavanja koje propisuje član 19. Međunarodne konvencije o građanskim i političkim pravima. Crna Gora mora da garantuje i zaštitu upražnjavanja religijskih obreda - navodi Savjet UN.
Kako preporuka, ističe se i "potreba da Crna Gora opet analizra svoje zakone koji se tiču slobode izražavanja kako bi se dekriminalizovali kleveta i uvreda". Dalje se kaže da je zakonskim rješenjima potrebno razraditi ustavne odredbe koje govore o pravima nacionalnih manjina i učiniti potpuno djelotvornim mehanizme za primjenu strategije za manjine i nacionalnu strategiju za Rome.
- Crna Gora treba da održi nivo napora kako bi se izborila sa zabrinutostima zbog položaja romske populacije, i zato je poželjno da da prioritet primjeni strategije za Rome iz 2007. godine. Potrebno je preduzeti mjere da se obezbijede socijalna i ekonomska prava privremeno raseljenih lica i izbjeglica, uključujući usvajanje specijalne anti-diskriminacione politike - ističe se u Rezuluciji.
Savjet UN predlaže Crnoj Gori da uputi poziv međunarodnoj zajednici da joj omogući tehničku i finansijsku podršku u okviru njenih potreba kako bi se izradio dugoročno održiv ambijent za izbjeglice i privremeno raseljena lica.
Takođe se apeluje na vrh crnogorske vlasti da raščisti pravni status sa susjednim zemljama, sa fokusom na prevenciju apatrida, lica bez državljanstva.
- Definicija "manjinske zajednice" u svim zakonskim odredbama u Crnoj Gori treba da bude takva da ne daje prostor za diskriminaciju. Apelujemo na Crnu Goru da sarađuje sa Međunarodnim tribunalom za ratne zločine u Hagu, sve dok se teški zločini i ozbiljna kršenja ljudskih prava u regionu tokom 90-ih godina, potpuno ne rasvijetle - navodi se u Rezuluciji Savjeta UN.
Sve nabrojane preporuke, dale su zemlje koje su analizirale Crnu Goru tokom Opšteg periodičnog mehanizma. Savjet UN je tijelo koje djeluje od početka 2008. a planirano je da Crna Gora na dnevnom redu bude i tokom 2009. godine.
Jače protiv korupcije
Crna Gora u narednom periodu treba da intenzivira napore kako bi se izborila sa korupcijom u pravosuđu, naveo je Savjet UN u Rezuluciji.
- Nastavak i dalje jačanje antikorupcijske politike u Crnoj Gori su veoma važni, odnosno primjena sveobuhvatnih mjera da bi se smanjio problem korupcije, posebno u policijskoj službi - notira se u Rezuluciji.
Ocijenjeno je da postupci protiv pripadnika policije koji su osumnjičeni za prekoračanje službenih ovlašćenja idu sporo, i naglašeno da Crna Gora treba da dostavi dodatne informacije o mjerama koje se preduzimaju da se kazne javni funkcioneri za koje postoji sumnja da su učestvovali u kršenju ljudskih prava.
Suzbiti porodično nasilje
Preporuka Savjeta UN je i da vlast Crne Gore uskladi zakonodavstvo sa stavovima Komiteta svjetske organizacije kako bi se suzbilo porodično nasilje, sa akcentom na zaštitu žena.
Posebno je važno, kako se navodi, uspostaviti obrazovne programe za personal u policiji i sudovima sa ciljem da se zaštite prava aktivista nevladinog sektora i pripadnika manjina.
- Crnogorsko zakonodavstvo treba prilagoditi mjeri koja osigurava da je jednakost žena i muškaraca obezbijeđena u svim okolnostima. Plan da se ostvari polna ravnopravnost za period 2008-2012. godine treba primijeniti u praksi - preporuka je Savjeta UN.
Međunarodni standard da postane domaći
U Rezuluciji Savjeta UN ocijenjeno je da Crna Gora treba da razmisli kako da ubrzo prihvati protokol Konvencije UN o zabrani mučenja i drugog okrutnog, neljudskog i ponižavajućeg postupanja.
- Crna Gora treba da ratifikuje Konvenciju o osobama sa invaliditetom i hendikepom, a izvještaje o primjeni relevantnih konvencija redovno da predaje međunarodnim tijelima. Takođe, standarde zaštite ljudskih prava koji postoje u međunarodnoj praksi, treba ugraditi u domaći zakonodavni sistem - napominje Savjet UN.
Zaštititi životnu sredinu
Posebnu pažnju, kako smatraju u Savjetu UN, Crna Gora treba da pokloni zaštiti životne sredine, odnosno, primjeni zakonodavstva iz jula 2008. godine.
- Podržavamo ustavnu odredbu koja garantuje zaštitu životne sredine i očuvanje visokih ekoloških standarda. U tom dijelu, Crna Gora sada treba da sarađuje sa zemljama koje imaju iskustva u primjeni mjera zaštite životne sredine - navodi se u Rezuluciji Savjeta UN.
Suđenje privesti kraju
U zaključcima Opšteg periodičnog mehanizma, ističe se da je delegacija Crne Gore koja je branila izvještaj ocijenila da je povodom zahtjeva zemalja UN da se razvijetli ubistvo Duška Jovanovića "proces u toku".
- U slučaju ubistva urednika "Dana" sudski postupak je u toku, a u tri druga slučaja napada na novinare krivični postupak je okončan. Za dva slučaja, kazne su izrečene i odgovorni poslati u zatvor, a u trećem slučaju proces je završen i sada se čeka izricanje presude - navela je Vlada Crne Gore.
- Izvor
- Dan
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.