BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Hormon sna“ leči slepilo

„Hormon sna“ leči slepilo
08.06.2014. god.


Nauka o starenju – gerontologija – gotovo svakog dana popunjava svoju bazu saznanja. Nova istraživanja sibirskih naučnika baca svetlost na prirodu bolesti, koje se razvijaju tokom starenja. Delotvoran lek može biti prirodan regulator dnevnog ritma, „hormon sna“ melatonin. Njegova sinteza u organizmu ili korišćenje u obliku preparata, pomažu usporavanju razvoja slepila i poboljšanju funkcionisanja mozga.

Istraživači akademskog Instituta citologije i genetike u Novosibirsku utvrdili su kako se može usporiti pogoršanje vida i pamćenja. Inače to su sigurni simptomi starenja organizma. Ovi procesi se mogu zaustaviti pomoću hormona, koji je odgovoran za „unutrašnji sat“ organizma – melatonina. Naučnici su to dokazali na primeru laboratorijskih pacova.

Kod oglednih pacova, koji su sa hranom primali preparat sa ovim hormonom, poboljšao se vid, aktivnije su radile strukture mozga. Na taj način, melatonin je postao za njih lek protiv starosti.

Eksperimenti su vršeni na posebnoj vrsti pacova. To su pacovi sa ubrzanim starenjem, koji su uzgajeni 2009. godine u Institutu citologije i genetike specijalno za proučavanje mehanizma starenja. Ovaj mehanizam se kod mnogih klasa životinja odvija na sličan način. Naučnici su konstatovali da se tokom starenja kod pacova smanjenje sekrecije melatonina. Gerontolozi su odlučili da nadoknade njegovu količinu posredstvom veštačkog unošenja u organizam sentezovanog hormona. Tokom posmatranja pacova ispostavilo se, da je gubitak vida usled starenja – usporen. Katarakta - zamućenje očnog sočiva – konstatovana je kod znatno manjeg broja životinja.

Zatim su naučnici odlučili da provere, da li se melatonin može koristiti samo kao preventivno sredstvo ili i kao lek. Oni su davali hormon odraslim pacovima, koji su već imali simptome katarakte i retinopatije. To je oboljenje, koje prouzrokuje oštećenje mrežnjače oka, usled slabe pokrvljenosti. Retinopatija često vodi ka slepilu. Dobijeni rezultat je potvrdio, da se kod pacova, koji su dobijali melatonin, nakon pola godine poboljšao vid.

Osim toga, zabeleženi su dodatni pozitivni efekti korišćenja ovog preparata, naglašavaju sibirski naučnici. Pacovi, koji su dobijali melatoni bili su manje uznemireni, kod njih se poboljšala sposobnost za obuku i memorisanje informacije.

Olga Sobolevska,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: © Flickr.com/shinryuu/cc-by-nc/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »